10 صبح

By 10 صبح

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Arts

Open in iTunes


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 262
Reviews: 0

Description

پادکست ۱۰ صبح پرشنونده‌ترین پادکست تخصصی مدیریت ، کارآفرینی و استارتاپ به زبان فارسی است که توسط امید اخوان و میثم زرگرپور بنیان گذاشته شده است. در ده صبح درباره رشد مقیاس‌پذیر، جذب سرمایه، مدل کسب و کار، راه‌اندازی استارتآپ، شبکه‌ سازی، مهارت‌های نرم،... صحبت شده و همچنین با بنیانگذاران استارتاپهای موفق مانند اسنپ، دیجیکالا، علی بابا، فناپ، اسنپ فود، الوپیک، استادکار، پیاده، ... جهت انتقال تجربه عملی آنها مصاحبه شده است. #پادکست۱۰صبح را در اینستاگرام با شناسه 10ampodcast دنبال کنید.

Episode Date
۶۹/۲ : داستان رشد پادکست 10 صبح در سال 98
00:30:40
همیشه شعبان، یک دفعه هم رمضان! کمتر پیش می‌آید که ما در پادکست 10 صبح در مورد خود پادکست صحبت کنیم؛ در حالی که داستان تولید، توسعه‌ی کسب و کاری، اداره و رشد پادکست 10 صبح احتمالاً برای افرادی که به کسب و کارهای نوپا علاقه دارند ممکن است جذاب باشد. به همین خاطر در آخرین قسمت پادکست 10 صبح در سال 98 تصمیم گرفتیم سالی که بر پادکست گذشت را مرور کنیم و ببینیم 12 ماه پیش کجا بودیم و امروز کجا ایستاده‌ایم. بابت همه‌ی آمارهایی که در این قسمت پادکست ارائه کردیم، از همه‌ی آنهایی که ما را شنیدند و به دیگران معرفی کردند صمیمانه تشکر می‌کنیم :) این قسمت که در روزهای کرونایی اسفند 98 در منزل امید و در شرایط غیر استودیویی ضبط شده را با آرزوی بهترین‌ها برای شما در سال 99 بشنوید.
Mar 15, 2020
68/2 : مرور تجربه‌ی راه‌اندازی و توسعه‌ی یک استارتاپ در آمریکا (2)‏
00:48:59
این قسمت از پادکست هم در دوران خانه‌نشینی‌های کرونایی ضبط شده و در آن میثم و امید از طریق اینترنت خیلی کوتاه صحبت کرده‌اند. مانند قسمت قبل، علی (کارآفرینی که در آمریکا استارتاپ خود را توسعه داده)، از تجربیاتش در این مسیر برای ما گفته است. ما هم امیدواریم روزی برسد که بتوانیم نام کامل این کارآفرین، زمینه‌ی کاری او و همچنین سرنوشت این استارتاپ فوق‌العاده را با شفافیت و بطور کامل در اختیار شما قرار دهیم :)‏
Mar 09, 2020
فصل 2، قسمت 67: مرور تجربه‌ی راه‌اندازی و توسعه‌ی یک استارتاپ در آمریکا (1)‏
00:50:35
این قسمت را قرار بود در روزهایی که خطر ویروس کرونا خیلی‌ها را خانه‌نشین کرده ضبط کنیم. اما برای احتیاط، ترجیح دادیم به استودیو نرویم و به‌جایش یکی از مصاحبه‌هایی که مدت‌ها پیش ضبط کرده و منتظر فرصت مناسب برای پخش کردنش بودیم را منتشر کنیم. به همین خاطر، در این قسمت صحبت‌های امید و میثم خیلی کوتاهند و بیشتر زمان پادکست به مصاحبه با علی (کارآفرینی که در آمریکا استارتاپی را رشد داده) اختصاص یافته است. در پادکست توضیح داده‌ایم چرا از معرفی کامل مهمان، گفتن نام استارتاپ‌اش و حتی نمایش چهره‌اش در کاور این قسمت معذوریم. این قسمت ویژه - که در آن علی تجربیات دست اولی از بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های کارآفرینی جهان ارائه می‌دهد - را از دست ندهید!
Mar 01, 2020
فصل 2، قسمت 66: نگاهی به مدیریت فرآیندهای کسب و کار
00:33:35
شما آنچه در یک سازمان می‌گذرد را چگونه توصیف می‌کنید؟ اجازه دهید جور دیگری پرسش را مطرح کنیم: سازمان مجموعه‌ای از بخش‌ها، واحدها و دپارتمان‌های سازمانی است که در تعامل با هم کار می‌کنند یا گروهی از افراد که برای رسیدن به یک هدف مشخص کارهایی انجام می‌دهند؟ در این قسمت درباره‌ی مفهوم سازمان صحبت نشده؛ اما سازمان از بعد فرآیندی آن بررسی شده است. با چنین رویکردی، لازم است فرآیندهای کسب و کار شناسایی و تحلیل شوند. این کاری است که در این قسمت انجام شده و امید و میثم (مخصوصاً امید با تجربه‌ی سال‌ها مشاوره در این باره) درباره‌ی آن صحبت کرده‌اند.
Feb 23, 2020
فصل 2، قسمت 65: درباره‌ی مدیریت تغییر در سازمان
01:04:54
وقتی پای رشد، فرهنگ سازمانی، فرآیندها، منابع انسانی و بطور کلی بسیاری از اجزای سازمانی به میان می‌آید، عملاً درباره‌ی مفهومی به اسم تغییر صحبت می‌کنیم. اما تغییر به این سادگی‌ها هم نیست و زیر و بم‌های زیادی دارد: از مقاومت‌های درون سازمان‌ها گرفته تا نظر و حمایت ذینفعان و مدیریت ارشد. در این قسمت درباره‌ی اهمیت مدیریت تغییر در سازمان‌ها حرف‌ زده‌ایم و گفته‌ایم چرا کار سخت و در عین حال مهمی است. در ادامه هم قسمت دوم مصاحبه با سید حسین نبوی، بنیان‌گذار ایلیا و جیبیت، را خواهید شنید.
Feb 16, 2020
فصل 2، قسمت 64: خیلی کوتاه درباره‌ی اهمیت هیأت‌مدیره در سازمان‌ها
01:03:41
در این قسمت درباره‌ی موضوعات مختلفی صحبت کرده‌ایم؛ از راهکارهایی برای بهبود وضعیت روحی بنیان‌گذاران گرفته تا نقشی که هیأت‌مدیره می‌تواند در موفقیت یک کسب و کار (چه استارتاپ باشد و چه نه) داشته باشد. به همین خاطر، نام‌گذاری این قسمت یکی از سخت‌ترین کارهایی بود که تا به حال در پادکست 10 صبح انجام داده‌ایم. در ادامه هم قسمت اول مصاحبه با سید حسین نبوی، بنیان‌گذار شرکت مشاوره مدیریت ایلیا و استارتاپ جیبیت، را می‌شنوید که در آن از تجربه‌اش از مهاجرت از صنعت مشاوره به دنیای استارتاپ‌ها و سختی‌ها و مشکلاتی که در این راه داشته صحبت کرده است.
Feb 09, 2020
فصل 2، قسمت 63: نگاهی به بعضی از عوامل درونی شکست کسب و کارها
00:32:39
در شرایط سخت اقتصادی، اینکه کسب و کاری شکست بخورد چندان غیرمنتظره نیست. اما حتی در همین شرایط هم علت اصلی شکست بسیاری از کسب و کارها (چه استارتاپ و چه سنتی‌ترها) نه عوامل بیرونی، که عوامل درونی است. در این قسمت درباره‌ی بعضی از عوامل داخلی موثر در شکست کسب و کارها صحبت کرده‌ایم و در انتها گریزی هم به مهارت‌های روان‌شناختی لازم برای مدیر یک کسب و کار زده‌ایم و گفته‌ایم که چرا بعضی مواقع اینکه بنیان‌گذار اداره‌ی کسب و کار را به فرد دیگری بسپارد، یک تصمیم منطقی و عاقلانه است. چه استارتاپ هستید و چه نه، این قسمت - که ممکن است اندکی متفاوت با دیگر قسمت‌های این فصل باشد - را شاید لازم است بیشتر از یک‌بار گوش کنید. در ضمن، از همه‌ی پادکست‌های روان‌شناسی و توسعه فردی بخاطر پایی که در کفش‌شان کرده‌ایم، عذرخواهی می‌کنیم :)
Feb 02, 2020
فصل 2، قسمت 62: درباره‌ی اهمیت نگاه سیستمی در کسب و کار
01:01:29
خیلی‌ها، چه درس‌اش را خوانده باشند و چه نه، درباره‌ی لزوم سیستمی فکر کردن و سیستمی نگاه کردن به کسب و کار می‌دانند و صحبت می‌کنند. اما کمتر کسی است که ایده‌ای داشته باشد که واقعاً چطور می‌شود به یک کسب و کار نگاه سیستمی داشت. در این قسمت ابتدا درباره‌ی اهمیت داشتن نگاه سیستمی به کسب و کار صحبت کرده‌ایم و بعد گفته‌ایم که نداشتن چنین نگاهی، چطور می‌تواند به بیزینس صدمه بزند. سپس، یک مثال خیلی ساده از استقرار این نگاه سیستمی را با هم بررسی کرده‌ایم. در ادامه هم آقای امیرحسین کارآگاه، مدیرعامل شتابدهنده‌ی پرسیس ژن، مقداری درباره‌ی روش کاری این شتابدهنده و مسیر موفقیت آن در 3 سال گذشته صحبت کرده است.
Jan 26, 2020
فصل 2، قسمت 61: نکات تکمیلی در مورد بخش "اقتصاد" یک توافق سرمایه‌گذاری
01:05:43
پیش از این درباره‌ی یکی از مهم‌ترین بخش‌های ""اقتصاد"" یک توافق سرمایه‌گذاری یعنی ارزش‌گذاری صحبت کرده بودیم؛ اما بخش اقتصاد، چیزی فراتر از ارزش‌گذاری است و لازم است موضوعات دیگری هم در آن بررسی شوند؛ مواردی مانند روش واگذاری سهام به بنیان‌گذاران (بله؛ بنیان‌گذاران ممکن است از ابتدا مالک همه‌ی سهام خود نباشند!)، اخراج بنیان‌گذاران، تضمین تملک سهام آتی و نقد شوندگی دارایی‌ها در صورت انحلال یا ورشکستگی. در ادامه هم آقای امیرحسین کارآگاه، مدیرعامل شتابدهنده‌ی پرسیس ژن، درباره‌ی علت و چگونگی راه‌اندازی این شتابدهنده‌ی متفاوت برای ما صحبت کرده است.
Jan 19, 2020
فصل 2، قسمت 60: مختصری درباره‌ی بخش "کنترل" در قراردادهای سرمایه‌گذاری
00:33:44
دو قسمت قبل درباره‌ی اهمیت بخش‌های کنترل در مذاکرات و قراردادهای سرمایه‌گذاری صحبت کردیم. در این قسمت مقداری مفصل‌تر (و البته باز هم خلاصه نسبت به کل مبحث!) بخشی از بندهای کنترلی مرسوم در قراردادها را بررسی کرده‌ایم. مباحثی مانند ترکیب اعضای هیأت مدیره، حق تقدم در خرید سهام، وضعیت مالکیت معنوی و حق وتو در هیأت‌مدیره و مجمع عمومی، تنها تعدادی از مباحث کنترلی هستند که در این قسمت درباره‌ی آنها بحث شده است. این پادکست را با یادآوری این نکته‌ی اساسی گوش کنید که در ارتباط بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر، همه چیز بر مبنای اعتماد است!
Jan 12, 2020
فصل 2، قسمت 59: درباره‌ی بعضی از روش‌های نظارت سرمایه‌گذاران بر استارتاپ‌ها
01:05:04
در این قسمت قصد داشتیم بندهای کنترلی قرارداد بین سرمایه‌گذار و استارتاپ را مرور کنیم، اما بحث به اینجا کشید که سرمایه‌گذاران و VCها از چه روش‌هایی برای نظارت و کنترل استارتاپ‌ها استفاده می‌کنند. درباره‌ی علت لزوم این نظارت هم صحبت کردیم و گفتیم که اصولاً در ارتباط بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر، همه چیز بر اساس اعتماد است :) و به همین خاطر طرفین تلاش می‌کنند تا جای ممکن همدیگر را کنترل کنند. در ادامه هم بخش دوم مصاحبه با امین اسرافیلی، بنیان‌گذار و مدیرعامل رادیس، را می‌شنوید و با چالش‌های جذب سرمایه‌ی این استارتاپ کمی متفاوت آشنا خواهید شد.
Jan 05, 2020
فصل 2، قسمت 58: چرا بخش "کنترل" در قراردادهای سرمایه‌گذاری مهم است؟
01:06:05
خیلی از استارتاپ‌ها حین مذاکرات جذب سرمایه صرفاً روی ارزش‌گذاری بالاتر اصرار می‌کنند، غافل از اینکه سرنوشت استارتاپ را معمولاً بندهای دیگر قرارداد است که تعیین می‌کند؛ مواردی که از آنها با عنوان "بندهای کنترلی" نام می‌بریم.‏ در این قسمت درباره‌ی این صحبت کرده‌ایم که چرا توجه به بندهای کنترلی مهم است و چطور یک سرمایه‌گذار می‌تواند با توجه به وجود یا عدم وجود یک بند کنترلی در قرارداد، سرنوشت کار شما را تغییر دهد.‏ همچنین درباره‌ی علت و منشأ اصلی وجود بخش "کنترل" در قراردادهای سرمایه‌گذاری گپ زدیم و گفتیم چقدر همه چیز بر اساس اعتماد متقابل اتفاق می‌افتد! در ادامه هم بخش اول مصاحبه با امین اسرافیلی، بنیان‌گذار استارتاپ رادیس، را می‌شنوید و با این استارتاپِ کمی غیرمتعارف آشنا می‌شوید.
Dec 29, 2019
فصل 2، قسمت 57: چند روش کمی ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها
00:30:36
چه بخواهیم و چه نخواهیم، روش‌های کمی ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها حتی برای استارتاپ‌های مراحل اولیه هم به کار می‌روند؛ چرا که بعضی افراد و سرمایه‌گذاران کمتر آشنا با منطق استارتاپی، فقط از اینجور روش‌ها سر در می‌آورند! در این قسمت، خیلی کوتاه درباره‌ی روش محبوب و معروف ""جریان نقدی تنزیل شده"" و البته دو روش کمی دیگر صحبت کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم که چرا استفاده از روش‌های کمی هم بعضاً با عدم قطعیت‌های بالا همراه است! این قسمت کاربردی را همراه با یک امید ساکت و یک میثم پر حرف بشنوید!
Dec 22, 2019
فصل 2، قسمت 56: جذب سرمایه همیشه بهترین راه تأمین مالی نیست!‏
00:57:33
وقتی صحبت از تأمین مالی می‌شود، یکی از اولین گزینه‌هایی که به ذهن می‌رسد "جذب سرمایه" است. در حالی که جذب سرمایه نه تنها همیشه بهترین راه تأمین مالی نیست، که در مقایسه با دیگر روش‌های تأمین مالی اغلب مواقع راه پر دردسرتری هم هست.‏ در این قسمت درباره‌ی راه‌های دیگری که بر اساس آنها می‌توان تأمین مالی کرد صحبت کرده‌ایم و پیشنهادهایی داده‌ایم که ممکن است با خیلی از آنها از پیش آشنا باشید؛ اما این یادآوری کمک می‌کند با ذهن بازتری به مفهومی به نام "تأمین مالی" فکر کنید.‏ در ادامه هم با آقای تیم لطیف، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ "ازکی"، گپ زده‌ایم و با تشکیل این استارتاپ و روش مدیریت این کارآفرین سریالی آشنا شده‌ایم.
Dec 15, 2019
فصل 2، قسمت 55: چند نکته‌ی تأثیرگذار در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها
00:31:07
ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها به همین سادگی هم نیست! هزار نکته‌ی باریک‌تر ز مو اینجاست که پیش از ارزش‌گذاری باید به آنها دقت کنیم. در این قسمت چند نکته‌ی تأثیرگذار در ارزش‌گذاری را مرور کرده‌ایم؛ مواردی مثل ارزش‌گذاری بر اساس شاخص‌های کلیدی عملکرد، اهمیت زمان ارزش‌گذاری در عدد نهایی، ارزش‌گذاری استارتاپ‌های بدون درآمد و ... بعلاوه، درباره‌ی اهمیت بیشتر ""کنترل"" در مقایسه با ارزش استارتاپ در به نتیجه رسیدن یک توافق سرمایه‌گذاری حرف زده و میثم هم یکی از اشتباه‌های خودش در قسمت‌های قبلی را اصلاح کرده است.
Dec 08, 2019
فصل 2، قسمت 54: ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها به روش "کارت امتیازی"‏
01:01:47
"پس از معرفی روش "برکوس"، نوبت به معرفی روش بسیار خوب "کارت امتیازی" می‌رسد. در این قسمت درباره‌ی گام‌های سه‌گانه‌ی روش "کارت امتیازی" در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم که چرا در شرایط فعلی نمی‌شود از این روش در ایران استفاده کرد! در ادامه هم قسمت دوم مصاحبه با "نیما نامداری" معاون توسعه و نوآوری شرکت ارتباط فردا را می‌شنویم.
Dec 01, 2019
فصل 2، قسمت 53: ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها به روش "برکوس"‏
01:02:11
در ابتدای این قسمت بحث کوتاهی در مورد فلسفه‌ی ارزش‌گذاری استارتاپ‌های بذری (Seed Stage) کرده‌ایم و درباره‌ی دشواری ارزش‌گذاری آنها گپ زده‌ایم. در ادامه هم اولین روش ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها یعنی ""برکوس"" (Berkus) معرفی شده و گفتیم که استفاده از اعداد این روش کار درستی نیست و حتی شاید بتوان گفت که کمتر کسی است که در ایران تجربه‌ی کافی برای استفاده از این روش بسیار ساده را داشته باشد! در این قسمت میزبان ""نیما نامداری"" معاون توسعه و نوآوری شرکت ارتباط فردا هم بودیم که در آن نیما درباره‌ی تجربیاتش از راه‌اندازی این شرکت برای‌مان گفت.
Nov 25, 2019
فصل2، قسمت 52: OKR‌ چیست و چه فرقی با KPI‌ دارد؟
00:41:27
واژه OKR (مخفف Objectives & Key Results) در چند سال اخیر به‌شدت مورد استقبال استارتاپ‌ها بوده؛ اما متأسفانه تا امروز محتوای موجود درباره‌اش در اینترنت کیفیت و دقت مناسبی ندارد و به همین خاطر در خیلی موارد OKR به درستی درک نشده و پیاده سازی آن به شکست منجر شده است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این قسمت در خصوص OKR و تفاوت آن با KPI صحبت کنیم و به تعدادی از سوالات یا سوءتفاهم‌های رایج پاسخ بدهیم تا درک بهتر و دقیق‌تری از آن پیدا کنید. این قسمت، پنجاه و دومین قسمت فصل دوم پادکست 10 صبح هم هست و این یعنی اینکه ما یک سال پادکستی را کنار شما بوده‌ایم :)
Nov 10, 2019
فصل 2، قسمت 51: درباره‌ی مفهوم پیچیده‌ای به نام "جریان نقدی"‏
01:01:08
مواد لازم برای پخت یک ارزشگذاری دو چیز بیشتر نیست: جریان نقدی و نرخ تنزیل. درباره‌ی دومی قبلاً مقداری صحبت کرده بودیم؛ اولی را هم با نگاهی متمرکزتر در این قسمت بررسی کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم مصاحبه با علی کشفی بنیان‌گذار فلایتیو را می‌شنویم.
Nov 03, 2019
فصل 2، قسمت ۵۰: درباره‌ی معنی "ارزش" در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها
01:02:43
یکی از مسائلی که در فرآیند جذب سرمایه باعث اختلاف نظر بین استارتاپ و سرمایه‌گذار می‌شود، تفاوت نظر آنها در مورد مفهوم "ارزش" در ارزش‌گذاری است؛ مخصوصاً اگر سرمایه‌گذار، به قول معروف سنتی باشد و تازه پا به اکوسیستم استارتاپی گذاشته باشد. در این قسمت درباره‌ی تعاریف مختلفی که "ارزش" در ارزش‌گذاری یک استارتاپ دارد صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم چرا و کجا استارتاپ‌ها باید مراقب این اختلاف در تعریف باشند. در این قسمت (که باز هم نگاه #فرشته_در_اصول_است در آن حاکم شده!) با علی کشفی هم‌بنیان‌گذار فلایتیو هم مصاحبه کرده‌ایم و علی برای‌مان از تجربه‌ی بزرگ کردن یک استارتاپ بدون جذب سرمایه و چالش‌های این کار حرف زده است.
Oct 20, 2019
فصل 2، قسمت 49: اجزای شش‌گانه "اقتصاد" در مذاکرات جذب سرمایه
00:36:35
این قسمت هم با موضوع مشخصی شروع شد و با پرسش‌های امید به جای دیگری کشیده شد! در این قسمت مختصری درباره‌ی شش عاملی که در ""اقتصاد"" یک توافق سرمایه‌گذاری اثر دارند صحبت کرده‌ایم و البته بحث ما را به سمت ارزش‌گذاری کشاند. علاوه بر نکاتی درباره‌ی ارزش پیش و پس از تزریق سرمایه و البته لزوم داشتن نگاه بلندمدت به موضوع سرمایه‌گذاری و ارزش‌گذاری، درباره‌ی این موضوع مهم حرف زدیم که چرا ارزش استارتاپ از دید سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر با هم تفاوت دارند و چرا ارزش‌گذاری خیلی زیاد و غیرواقعی برای استارتاپ چیز خوبی نیست. این قسمت را با نگاه #فرشته_در_اصول_است حتی اگر شده چندین بار بشنوید!
Oct 13, 2019
فصل 2، قسمت 48: دو موضوع اصلی مذاکرات جذب سرمایه
00:53:35
هرچند این قسمت با توضیح اینکه دو جزء اصلی یک توافق سرمایه‌گذاری چیست شروع شد، اما با پرسش‌های امید کار به جای دیگری کشید و بطور مفصل درباره‌ی رابطه‌ی بین مجمع عمومی، هیأت‌مدیره، مدیرعامل و وظایف و اختیارات هرکدام صحبت کردیم! این قسمت غیرمنتظره (و از پیش طراحی نشده!) را با چاشنی صحبت‌های شاهین طبری، بنیان‌گذار شرکت چارگون، درباره‌ی تجربیاتش از راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید و نیز لزوم انتخاب سبک زندگی صحیح بشنوید.
Oct 06, 2019
فصل 2، قسمت 47: مقدار سرمایه‌ی مورد نیاز را چگونه محاسبه کنیم؟
01:03:32
پیش از این بصورت پراکنده درباره‌ی چگونگی محاسبه‌ی مقدار سرمایه‌ی لازم (عددی که قرار است بابت آن سرمایه جذب کنیم) صحبت کرده بودیم؛ در این قسمت، برخی از نکات قبلی را جمع‌بندی کرده و گفتیم که اصل اول برای تعیین مقدار سرمایه این است که اصولاً بدانیم قرار است برای چه کاری (دقیقاً چه کاری!) سرمایه جذب کنیم. در ادامه هم پای صحبت‌های شاهین طبری، بنیان‌گذار شرکت چارگون و چند استارتاپ جذاب، نشسته‌ایم و از او درباره‌ی تجربه‌ی راه‌اندازی و رشد یک شرکتِ حالا بزرگ شده شنیده‌ایم.
Sep 29, 2019
فصل 2، قسمت 46: "مزیت رقابتی" چگونه ایجاد می‌شود؟
00:34:38
در قسمت قبل مقداری درباره‌ی ""مزیت رقابتی"" صحبت کردیم و گفتیم منظور از مزیت رقابتی چیست. اما مزیت رقابتی از کجا می‌آید و ریشه‌ی آن چیست؟ در پاسخ به این پرسش، درباره‌ی تفاوت بین مزیت رقابتی غیرمنصفانه و مزیت رقابتی پایدار صحبت کرده‌ایم و مثال‌هایی هم در مورد آن زده‌ایم. این قسمت را با نگاه #فرشته_در_اصول_است بشنوید :)
Sep 22, 2019
فصل 2، قسمت 45: "مزیت رقابتی" دقیقاً یعنی چی؟
01:14:57
«اگر شما به ۵ میلیارد تومان سرمایه نیاز داشته باشید و سرمایه‌گذاری پیدا شود که روی رقیب شما ۵۰ میلیارد سرمایه‌گذاری کند، چه چیزی باعث می‌شود شما در مقابل آن رقیب دوام بیاورید؟» این پرسشی بود که در قالب یک نقل قول در اینستاگرام ما منتشر شده و واکنش‌های متفاوت و زیادی داشت. پاسخ به این پرسش، هرچه که باشد، ما را به سمت یکی از کلیدی‌تری مفاهیم کسب و کار می‌کشاند: مزیت رقابتی من دقیقاً چیست؟ در این قسمت چند دقیقه‌ای درباره‌ی مفهوم مزیت رقابتی گپ زده‌ایم و صحبت کرده‌ایم که آیا چیزهایی مثل «چابکی» یک استارتاپ در مقایسه با یک شرکت بالغ‌تر و بزرگ‌تر می‌توانند مزیت رقابتی باشند یا نه. در ادامه هم پای صحبت‌های آقای رضا مفید، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ‌های چاپ آقا و از کی، نشسته‌ایم و از ایشان درباره‌ی «چاپ آقا» پرسیده‌ایم.
Sep 17, 2019
فصل ۲، قسمت ۴۴: خیلی کوتاه درباره‌ی مفهوم رقابت
00:31:26
خیلی‌ها دوست دارند در یک محیط بدون رقیب کار کنند؛ جایی که کسی نیست که بخواهد سهم بازار آنها را بگیرد و درآمدشان را به خطر بیاندازد. اما آیا بی‌رقیب بودن همیشه خوب است؟ در این قسمت درباره‌ی مفهوم رقابت و انواع مدل‌های رایج آن صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم که چرا یک محیط کاملاً بدون رقیب ممکن است از نظر کسب و کاری چندان هم خوب و مفید نباشد.
Sep 15, 2019
فصل ۲، قسمت ۴۳: درآمد استارتاپ را چگونه پیش بینی کنیم؟
00:59:04
در قسمت‌های قبل گفتیم که دشواری پیش‌بینی مالی استارتاپ‌ها در تخمین درآمدهای آنهاست. اما به هرحال استارتاپ‌ها چاره‌ای ندارند جز اینکه به هر سختی که شده، درآمدشان را پیش‌بینی کنند! در این قسمت روش‌هایی را برای پیش‌بینی دقیق‌تر (و نه الزاماً خیلی دقیق) استارتاپ‌ها ارائه کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم مصاحبه با ثنا خالصی، بنیان‌گذار کمدا، را می‌شنویم که در آن درباره‌ی تجربیاتش از جذب سرمایه این استارتاپ جالب صحبت کرده است.
Aug 24, 2019
فصل ۲، قسمت ۴۲: اهمیت داشتن یک برنامه‌ی بازاریابی واقعی
00:57:55
"یک برنامه‌ی بازاریابی خوب، می‌تواند شما را حرفه‌ای نشان دهد!"‏ این عبارت، فقط یک شعار نیست؛ حقیقتی است که خیلی از سرمایه‌گذاران آن را حسابی درک کرده‌اند و البته درباره‌ی آن چیزی به شما نمی‌گویند! برنامه‌ی بازاریابی، نتیجه‌ی تمام برنامه‌ریزی‌ها و تفکراتی است که شما برای کسب و کار و استارتاپ‌تان داشته‌اید و در نتیجه می‌تواند نشان دهد چقدر درک صحیحی از "بیزینس" دارید. در این قسمت درباره‌ی اهمیت داشتن و چگونگی رسیدن به یک برنامه‌ی بازاریابی خوب و حرفه‌ای صحبت کرده‌ایم و در ادامه با ثنا خالصی، بنیانگذار استارتاپ کمدا در خصوص داستان شکل گیری کمدا از ایده تا اجرا صحبت کردیم.
Aug 17, 2019
فصل ۲، قسمت ۴۱: مفهوم استراتژی کسب و کار چیست؟
00:32:02
وقتی صحبت از استراتژی می‌شود، خیلی از قیافه‌ها بخاطر شنیدن حرف‌های تکراری در این مورد ممکن است در هم برود! اما آیا استراتژی همینقدر بی‌فایده و تکراری است؟ ما که اینطور فکر نمی‌کنیم! در این قسمت درباره‌ی روند رسیدن به یک استراتژی و البته چگونگی کاربرد آن در یک استارتاپ (و نیز کسب و کار) صحبت کرده‌ایم.
Aug 10, 2019
فصل ۲، قسمت ۴۰: اهمیت دانستن نرخ تنزیل
00:59:58
موضوعات مالی برای خیلی از افراد مثل یک جعبه‌ی در بسته است و بعضاً از آن وحشت دارند! در این قسمت درباره‌ی یکی از سرسخت‌ترین مفاهیم مالی، یعنی نرخ تنزیل، صحبت کرده‌ایم؛ با این توضیح که امید نهایتاً چیزی از توضیحات میثم درباره‌ی نرخ تنزیل دستگیرش نشد. در ادامه هم قسمت دوم صحبت‌های پویا پیرحسینلو هم‌بنیان‌گذار ابرآروان را می‌شنویم و تلاش می‌کنیم بفهمیم چرا فرهنگ سازمانی این استارتاپ اینقدر پیچیده است.
Aug 03, 2019
فصل ۲، قسمت ۳۹: چرا پیش‌بینی درآمد در استارتاپ‌ها دشوار است؟
01:06:26
در قسمت قبل درباره‌ی مفهوم پیش‌بینی مالی صحبت کردیم و گفتیم که چرا استارتاپ‌ها باید و الزاماً پیش‌بینی مالی انجام دهند. در این قسمت توضیح داده‌ایم که دشواری پیش‌بینی مالی استارتاپ‌ها از کجا ریشه می‌گیرد. در ادامه هم پویا پیرحسینلو، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ ابرآروان، درباره‌ی تجربه‌ی راه‌اندازی، رشد و جذب سرمایه‌ی این استارتاپ صحبت‌های جذابی کرده است.
Jul 27, 2019
فصل ۲، قسمت ۳۸: چرا استارتاپ‌ها به پیش‌بینی مالی نیاز دارند؟
00:32:00
"تنها چیزی که در مورد پیش‌بینی مالی استارتاپ‌ها می‌توان گفت این است که همه‌ی آنها 100% اشتباهند!".‏ اگر این جمله‌ی از "برد فلد" (سرمایه گذار معروفی که بارها از او در پادکست نقل قول کرده‌ایم) درست باشد، پس چرا سرمایه‌گذاران این همه روی پیش‌بینی مالی استارتاپ‌ها تاکید می‌کنند؟ در این قسمت درباره‌ی مفهوم پیش‌بینی مالی و لزوم انجام آن برای استارتاپ‌ها صحبت کرده‌ایم.
Jul 20, 2019
فصل 2، قسمت 37: نکته‌هایی از گزارش سال 97 کافه بازار
00:33:42
یکی از اتفاقات خوبی که در اکوسیستم استارتاپی ایران چند سالی است که رواج پیدا کرده، انتشار گزارش‌های تحلیلی عمومی از داده‌هایی است که استارتاپ‌ها دارند. در این میان، کافه بازار پیشتاز بوده و انتشار این گزارش‌ها را خیلی جدی پیگیری کرده است. در این قسمت نگاه تحلیلی کوتاهی به گزارش سال 97 کافه بازار داشته‌ایم و اعداد و ارقام آن را از دیدگاه کسب و کاری بررسی کرده‌ایم. با این توضیح که همه‌ی چیزهایی که در این قسمت گفته شده الزاماً با گزارش منطبق نیستند و در نقل قول، اشتباه‌هایی هم داشته‌ایم. بخاطر همین پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر شنیدن این قسمت، اصل گزارش را هم از سایت کافه بازار دریافت و آن را مطالعه کنید.
Jul 17, 2019
فصل 2، قسمت 36: تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر "دیجی‌کالا" - بخش دوم
01:14:54
در قسمت قبل، چگونگی رشد دیجی‌کالا را از زبان سعید و حمید محمدی (دو برادر بنیان‌گذار بزرگ‌ترین خرده‌فروشی آنلاین ایران) شنیدیم. در این قسمت، ادامه‌ی این گفتگوی جذاب را می‌شنویم؛ با این توضیح که باز هم مثل قسمت قبل امید به تنهایی انجام این مصاحبه را برعهده داشته است.
Jul 13, 2019
فصل 2، قسمت 35: تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر "دیجی‌کالا" - بخش اول
01:11:38
داستان دیجی‌کالا را بارها شنیده‌ایم: برادرانی که بخاطر حل مشکل شخصی خودشان یک سایت اینترنتی راه انداختند و در حال حاضر به جایی رسیده‌اند که نه تنها یکی از بزرگ‌ترین استارتاپ‌های ایران، که مهم‌ترین بازیگر خرده‌فروشی آنلاین لقب گرفته‌اند. اما این همه‌ی قصه‌ی دیجی‌کالا نیست و مهم است بدانیم این مسیر "چگونه" طی شده است. در این قسمت امید با سعید و حمید محمدی (بنیان‌گذاران) دیجی‌کالا درباره‌ی تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر این کسب و کار بزرگ صحبت کرده‌است. میثم هم بخاطر یک جلسه‌ی کاری فوری در این مصاحبه غایب بود.
Jul 06, 2019
فصل 2، قسمت 34: تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر "علی بابا"‏
01:24:48
در نمایشگاه اینوتکس 2019، این فرصت را داشتیم که با توحید علی اشرفی، مدیر ارشد بازاریابی علی‌بابا، درباره‌ی تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر این استارتاپ بزرگ و معروف به‌صورت زنده مصاحبه کنیم. توحید در این مصاحبه‌ی جذاب تجربیات خودش از این رشد سریع را با مخاطبان در سالن و همینطور مخاطبان پادکشت به اشتراک گذاشته است.
Jul 01, 2019
فصل 2، قسمت 33: بزرگ‌ترین چالش رشد مقیاس‌پذیر
01:02:08
موضوع «رشد» دست از سر ما و پادکست 10 صبح بر نمی‌دارد؛ ما هم البته به این موضوع کم علاقه نداریم! در مصاحبه‌های پادکست، بسیاری از افرادی که تجربه‌ی رشد مقیاس‌پذیر را داشته‌اند، درباره‌ی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در موفقیت این فرآیند برای‌مان صحبت کردند: نیروی انسانی. در این قسمت مقدار کوتاهی درباره‌ی اهمیت نیروی انسانی در موفقیت رشد مقیاس‌پذیر صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم صحبت‌های علیرضا صادقیان (بنیان‌گذار کسب و کارهای معروفی مثال «نت برگ») را می‌شنوید.
Jun 22, 2019
فصل 2، قسمت 32: درباره‌ی حوزه‌ی جذاب فینتک (Fintech)‏
01:06:09
فناوری‌های نوین مالی یا همان فینتک (Fintech) یکی از جذاب‌ترین حوزه‌هایی است که یک استارتاپ می‌تواند آن را انتخاب کند. اما فینتک آنقدر حوزه‌های متنوع و گسترده‌ای دارد که آن را می‌توان به فیل مولانا تشبیه کرد که هرکسی از ظن خودش یار فینتک شده و برداشت خودش از فینتک را دارد! در این قسمت مقداری درباره‌ی حوزه‌ی جذاب فینتک صحبت کرده‌ایم و مثال‌هایی هم از استارتاپ‌های ایرانی فینتکی زده‌ایم. در ادامه هم می‌توانید بخش اول مصاحبه با علیرضا صادقیان (بنیان‌گذار کسب و کارهایی مانند "نت برگ") را بشنوید.
Jun 15, 2019
فصل 2، قسمت 31: در هر مرحله از عمر استارتاپ سراغ کدام منبع تأمین مالی برویم؟
00:30:46
یکی از اشتباه‌های رایج استارتاپ‌ها این است که نمی‌دانند (یا فراموش می‌کنند) که هر مرحله از عمر استارتاپ، سرمایه‌گذار مخصوص به خودش را دارد. به همین خاطر ممکن است سراغ سرمایه‌گذاری بروند که خواسته‌هایی متفاوت با شرایط حال حاضر استارتاپ دارد و کارشان با هم به نتیجه نرسد. یکی از دلایل گلایه‌های متقابل استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران از همدیگر هم همین است. در این قسمت، درباره‌ی این صحبت کرده‌ایم که استارتاپ در هر مرحله از چرخه‌ی عمرش بهتر است سراغ کدام منبع تامین مالی برود تا شانس بالاتری برای جذب سرمایه در اختیار داشته باشد.
Jun 08, 2019
فصل 2، قسمت 30: مثال‌هایی از هک رشد
00:58:37
در قسمت قبل درباره‌ی نقش داده‌ها در هک رشد صحبت کردیم. در این قسمت هم مثال‌هایی از هک رشد (و اتفاق‌هایی که در یک هک رشد اتفاق می‌افتد) آورده‌ایم. قسمت دوم مصاحبه با امیرعلی مهاجر (مدیرعامل بخش هتل‌های اسنپ تریپ) را هم می‌توانید در این قسمت بشنوید. باز هم مثل قسمت قبل، پیشنهاد می‌کنیم از یک هدفون خوب برای شنیدن این قسمت استفاده کنید :)‏
May 30, 2019
فصل 2، قسمت 29: نقش داده‌ها در هک رشد
00:55:23
در قسمت قبل درباره‌ی اهمیت داده‌ها در هک رشد صحبت کردیم. در این قسمت، مثال‌هایی از استفاده از داده‌ها در هک رشد آورده‌ایم و سعی کرده‌ایم نشان بدهیم داده‌های یک کسب و کار چگونه به رشد سریع‌تر استارتاپ کمک می‌کنند. در ادامه نیز قسمت اول مصاحبه با امیرعلی مهاجر (مدیرعامل بخش هتل‌های اسنپ تریپ) را می‌شنوید. پیشنهاد می‌کنیم برای شنیدن این مصاحبه از یک هدفون با کیفیت بالا استفاده کنید :)‏
May 25, 2019
فصل 2، قسمت 28: هک رشد (Growth Hack) چیست؟
00:31:13
همه از "هک رشد" و روش‌های آن صحبت می‌کنند، اما کمتر پیش می‌آید که بدانیم اصلاً هک رشد چیست و چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با بازاریابی معمولی و خود رشد دارد. در این قسمت درباره‌ی عواملی که یک فعالیت را تبدیل به "هک رشد" می‌کند صحبت کرده‌ایم، امید تعداد زیادی مثال زده و میثم هم مدام یادش نبوده است!
May 12, 2019
فصل 2، قسمت 27: "رشد" و مواردی که نباید یادمان برود
01:01:28
بعد از مدت‌ها دوباره سراغ "رشد" آمده‌ایم و از چیزهایی صحبت کرده‌ایم که اگر خوش شانس باشیم و شروع به رشد کنیم، نباید آنها را یادمان برود! بله! "رشد مقیاس‌پذیر" به همین راحتی‌ها هم نیست و هزار جور ریزه‌کاری و نکته‌ی باریک‌تر ز مو دارد. در ادامه هم قسمت دوم از مصاحبه با لنا وفایی بنیان‌گذار استارتاپ پیاده را می‌شنویم.
May 12, 2019
فصل 2، قسمت 26: وقتی از "مقیاس" در رشد مقیاس‌پذیر حرف می‌زنیم
00:53:07
یکی از ویژگی‌های اصلی استارتاپ‌ها در اغلب منابع، "رشد مقیاس‌پذیر" است. اما شاید کمتر به این فکر کرده باشیم که "مقیاس‌پذیر" بودن رشد یعنی چی: چه چیزی باید چند برابر شود تا بتوانیم به رشد آن مقیاس پذیر بگوییم؟ در این قسمت با ارائه‌ی آمارهایی از رشد چند کسب و کار بزرگ، معروف و بین‌المللی (مثل آمازون، فیسبوک و گوگل) تلاش کرده‌ایم ایده‌ای از "مقیاس" در رشد مقیاس‌پذیر به شما بدهیم. لنا وفایی بنیان‌گذار استارتاپ پیاده هم مهمان ما در این قسمت بوده و درباره‌ی تجربیاتش از یک استارتاپ متفاوت صحبت کرده است. در ضمن، ایشان اولین مهمان خانم پادکست 10 صبح است :)
May 05, 2019
فصل 2، قسمت 25: بایدها و نبایدهای ارائه به سرمایه‌گذار
00:31:48
در دو قسمت قبل مقدار زیادی درباره‌ی ارائه به سرمایه‌گذار (یا همان Pitch) صحبت کردیم. اما این ارائه، فقط تهیه‌ی یک فایل پاورپوینت قشنگ و زیبا صحبت کردن نیست! ارائه به سرمایه‌گذار بایدها و نبایدهایی دارد که اگر رعایت شوند، احتمال موفقیت شما برای تنظیم جلسات و قرارهای بعدی را بیشتر می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی چند نکته‌ی مهم در ارائه به سرمایه‌گذار صحبت کرده‌ایم.
Apr 28, 2019
فصل 2، قسمت 24: ارائه‌ی آسانسوری چیست؟
00:45:25
موقعیتی را تصور کنید که با کسی که مدت‌ها برای دیدارش برنامه‌ریزی کرده‌اید در یک آسانسور یا حاشیه‌ی یک رویداد روبرو شده و وقت کمی دارید که خودتان را به او معرفی کنید. به تکنیک این معرفی اصطلاحاً «ارائه‌ی آسانسوری» (Elevator Pitch) می‌گویند. در این قسمت خیلی کوتاه درباره‌ی این نوع ارائه صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم بخش دوم صحبت‌های سعید لطفی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل زودفود و اسنپ‌فود را می‌شنویم.
Apr 22, 2019
فصل 2، قسمت 23: درباره‌ی VCها چطور اطلاعات کسب کنیم؟
00:54:22
یکی از اولین گام‌هایی جذب سرمایه این است که بدانید اصولاً به کدام سرمایه‌گذار یا VC باید مراجعه کنید. ولی وقتی جایی فهرست کاملی از VCها وجود ندارد، چطور می‌شود بهترین و مناسب‌ترین آنها را پیدا کرد؟ در این قسمت درباره‌ی روش کسب اطلاعات از داخل VCها گپ زده‌ایم. آقای سعید لطفی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل زودفود و اسنپ‌فود هم در یک گفتگوی جذاب تجربه‌شان درباره‌ی راه‌اندازی و رشد این استارتاپ را بیان کرده‌اند.
Apr 14, 2019
فصل 2، قسمت 22: سرمایه‌گذاران چه مدارکی از استارتاپ‌ها می‌خواهند؟
00:34:23
در اولین قسمت سال 98 فکر کردیم که شاید با شنیدن قسمت‌های پخش شده‌ی این فصل قصد داشته باشید برای جذب سرمایه اقدام کنید. اینجور وقت‌ها یکی از اولین چیزهایی که لازم است بدانید این است که برای ارائه‌ی درخواست جذب سرمایه، چه مدارکی را باید از پیش آماده داشته باشید. در این قسمتِ شاد، مقداری درباره‌ی این مدارک صحبت کرده‌ایم. البته فهرست مدارک لازم مقداری طولانی است و باز هم درباره‌ی آن صحبت خواهیم کرد.
Apr 07, 2019
فصل 2، قسمت 22: سرمایه‌گذاران چه مدارکی از استارتاپ‌ها می‌خواهند؟
00:34:23
در اولین قسمت سال 98 فکر کردیم که شاید با شنیدن قسمت‌های پخش شده‌ی این فصل قصد داشته باشید برای جذب سرمایه اقدام کنید. اینجور وقت‌ها یکی از اولین چیزهایی که لازم است بدانید این است که برای ارائه‌ی درخواست جذب سرمایه، چه مدارکی را باید از پیش آماده داشته باشید. در این قسمتِ شاد، مقداری درباره‌ی این مدارک صحبت کرده‌ایم. البته فهرست مدارک لازم مقداری طولانی است و باز هم درباره‌ی آن صحبت خواهیم کرد.
Apr 07, 2019
فصل 2، قسمت 22: سرمایه‌گذاران چه مدارکی از استارتاپ‌ها می‌خواهند؟
00:34:23
در اولین قسمت سال 98 فکر کردیم که شاید با شنیدن قسمت‌های پخش شده‌ی این فصل قصد داشته باشید برای جذب سرمایه اقدام کنید. اینجور وقت‌ها یکی از اولین چیزهایی که لازم است بدانید این است که برای ارائه‌ی درخواست جذب سرمایه، چه مدارکی را باید از پیش آماده داشته باشید. در این قسمتِ شاد، مقداری درباره‌ی این مدارک صحبت کرده‌ایم. البته فهرست مدارک لازم مقداری طولانی است و باز هم درباره‌ی آن صحبت خواهیم کرد.
Apr 07, 2019
فصل 2، قسمت 21: آیا پادکست 10 صبح هم استارتاپ است؟
00:51:30
یکی از پرسش‌هایی که همیشه برای خودمان مطرح بوده این است که آیا پادکست 10 صبح هم می‌تواند یک استارتاپ باشد؟ اینکه پاسخ این پرسش چیست به کنار، بررسی کردن این "نمونه موردی" به ما کمک می‌کند هم بعضی از حرف‌هایی که قبل از این (دقیقاً در اولین قسمت پخش شده‌ی پادکست!) زده‌ایم را مرور کنیم و هم تلاش کنیم ذهنیت‌مان در مورد اینکه چه کسب و کارهایی ممکن است بتوانند استارتاپ باشند را مقداری تغییر بدهیم. بخاطر همین در این قسمت چند دقیقه‌ای در مورد این موضوع صحبت‌هایی کرده‌ایم که حدس می‌زنیم احتمالاً کمتر آن را شنیده‌اید. همچنین آمارها و ارقامی از پادکست هم در این قسمت مطرح کرده‌ایم. در ادامه هم یک مصاحبه‌ی کمی قدیمی با آقای فریدون کورنگی (بنیان‌گذار و مدیرعامل شتابدهنده‌ی مپس) را می‌شنوید.
Mar 10, 2019
فصل2، قسمت 20: ارزیابی موشکافانه و دردسرهای آن
00:31:00
ارزیابی موشکافانه (یا ریزکاوی یا هر ترجمه‌ی دیگری که برای کلمه‌ی Due Diligence سراغ دارید!) یکی از پر دردسرترین فعالیت‌هایی است که VCها انجام می‌دهند. آنها هر ادعایی که استارتاپ از روز ازل تا همان لحظه کرده را بررسی می‌کنند و سعی می‌کنند شواهدی برای اثبات یا رد آنها پیدا کنند. یکی از دلایل طولانی شدن تایید استارتاپ‌ها توسط VCها همین است! در این قسمت درباره‌ی ارزیابی موشکافانه و دردسرهای آن برای هر دو طرف صحبت کرده‌ایم.
Mar 03, 2019
فصل 2، قسمت 19: تشکیل پورتفوی VC ممکن است باعث نابودی استارتاپ‌هایش شود!‏
01:09:37
در پادکست چندین بار درباره‌ی اهمیت تشکیل سبد سرمایه‌گذاری در VCها صحبت کرده‌ایم. این بار به یک نکته‌ی عجیب و البته مقداری منزجرکننده اشاره شده است: VC ممکن است برای موفقیت پورتفو، استارتاپ‌هایش را قربانی کند! در ادامه هم ابراهیم سوادی‌نژاد بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ فون‌پی با ما درباره‌ی تجربه‌هایش از این استارتاپ صحبت کرده است.
Feb 25, 2019
فصل 2، قسمت 18: چرا ارزیابی استارتاپ در VCها اینقدر طول می‌کشد؟
00:33:24
یکی از شکایت‌های همیشگی استارتاپ‌ها این است که فرآیند ارزیابی VCها بسیار طولانی است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد. این وسط حق با استارتاپ‌هاست یا VCها؟ در این قسمت مقداری درباره‌ی فرآیند ارزیابی VCها صحبت کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم توضیح دهیم برای ارزیابی یک استارتاپ دقیقاً چه گام‌هایی برداشته می‌شود. امید هم یک پیشنهاد خطرناک مطرح کرده که میثم امیدوار است به گوش استارتاپ‌ها نرسد!
Feb 17, 2019
فصل 2، قسمت 17: درباره‌ی هلدینگ "گروه اینترنتی ایران"‏
00:54:47
هلدینگ "گروه اینترنتی ایران (IIG)" یکی از معروف‌ترین و در عین حال ناشناخته‌ترین گروه‌های سرمایه‌گذاری در ایران است. اسنپ، بامیلو، اسنپ فود، اسنپ تریپ و زود روم فقط چند مورد از سرمایه‌گذاری‌های این گروه هستند. در جریان سومین دورهمی 10 صبح (در آذرماه 97) با ژوبین علاقبند مدیرعامل اسنپ و مدیر استراتژی هلدینگ IIG صحبت کردیم و از او درباره‌ی این گروه پرسیدیم. شنیدن این قسمت را بطور خاص برای افرادی که مشتاق شنیدن درباره‌ی صنعت سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران هستند توصیه می‌کنیم.
Feb 10, 2019
فصل 2، قسمت 16: باز هم درباره‌ی معیارهای (پنهان) سرمایه‌گذاران در انتخاب استارتاپ‌ها
00:32:02
در قسمت یازدهم پادکست، مفصلاً درباره‌ی معیارهای سرمایه‌گذاران برای انتخاب استارتاپ‌ها صحبت کردیم و گفتیم که چرا سرمایه‌گذار، یک استارتاپ متوسط را انتخاب می‌کند و یک استارتاپ خوب را نه. در این قسمت درباره‌ی چند معیار دیگر صحبت کرده‌ایم و البته غر مختصری هم سر شتابدهنده‌ها زده‌ایم!
Feb 03, 2019
فصل 2، قسمت 15: درباره‌ی موتورهای رشد در استارتاپ‌ها (2)
01:16:37
در قسمت قبل (چهاردهم) درباره‌ی سه موتور رشد استارتاپ‌ها از نگاه اریک ریس صحبت کردیم. اما واقعیت این است که این سه، تنها موتورهای رشد نیستند و می‌توان پیشرانه‌های رشد دیگری هم برای استارتاپ‌ها پیدا کرد. در این قسمت درباره‌ی برخی دیگر از این موتورهای رشد صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم "بابک فتاحی" مدیر ارشد سابق مشتریان دیجی کالا از تجربه‌ی رشد در دیجی کالا برای ما صحبت کرده است.
Jan 27, 2019
فصل 2، قسمت 14: درباره‌ی موتورهای رشد در استارتاپ‌ها
00:32:45
درباره‌ی رشد در استارتاپ‌ها زیاد صحبت شده است. اما شاید کمتر شنیده باشید که مکانیسم رشد چگونه است و استارتاپ‌ها چطور می‌توانند به روش سرعت دادن به رشد دست پیدا کنند. در این قسمت درباره‌ی موتورهای سه‌گانه‌ی رشد در استارتاپ‌ها صحبت کرده و چند مثال هم زده‌ایم.
Jan 20, 2019
فصل 2، قسمت 13: آیا VC یعنی سرمایه‌گذار خطرپذیر؟
00:39:29
یکی از نظرات رایج در اکوسیستم کارآفرینی این است که VC را معادل سرمایه‌گذار جسورانه/خطرپذیر/ریسک‌پذیر می‌دانند. در حالی که واقعاً اینطور نیست و شاید ترجمه‌ی بهتری برای واژه‌ی VC وجود داشته باشد که کمتر ایجاد ابهام کند! در این قسمت درباره‌ی مفهوم کلمه‌ی VC صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم تجربیات محسن حاتمی (هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار) از این استارتاپ و رشد چشم‌گیرش را می‌شنویم.
Jan 13, 2019
فصل 2، قسمت 13: آیا VC یعنی سرمایه‌گذار خطرپذیر؟
00:39:29
یکی از نظرات رایج در اکوسیستم کارآفرینی این است که VC را معادل سرمایه‌گذار جسورانه/خطرپذیر/ریسک‌پذیر می‌دانند. در حالی که واقعاً اینطور نیست و شاید ترجمه‌ی بهتری برای واژه‌ی VC وجود داشته باشد که کمتر ایجاد ابهام کند! در این قسمت درباره‌ی مفهوم کلمه‌ی VC صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم تجربیات محسن حاتمی (هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار) از این استارتاپ و رشد چشم‌گیرش را می‌شنویم.
Jan 13, 2019
فصل 2، قسمت 13: آیا VC یعنی سرمایه‌گذار خطرپذیر؟
00:39:29
یکی از نظرات رایج در اکوسیستم کارآفرینی این است که VC را معادل سرمایه‌گذار جسورانه/خطرپذیر/ریسک‌پذیر می‌دانند. در حالی که واقعاً اینطور نیست و شاید ترجمه‌ی بهتری برای واژه‌ی VC وجود داشته باشد که کمتر ایجاد ابهام کند! در این قسمت درباره‌ی مفهوم کلمه‌ی VC صحبت کرده‌ایم. در ادامه هم قسمت دوم تجربیات محسن حاتمی (هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار) از این استارتاپ و رشد چشم‌گیرش را می‌شنویم.
Jan 13, 2019
فصل 2، قسمت 12: چهار عامل تأثیرگذار در ارزش استارتاپ
00:58:33
علاوه بر همه‌ی مواردی پیدا و پنهان در انتخاب یک استارتاپ توسط سرمایه‌گذار، عواملی هم هستند که چندان منحصر به اکوسیستم کارآفرینی نیستند و ارزش یک استارتاپ را مشخص می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی چهار عامل از این عوامل صحبت کرده‌ایم. محسن حاتمی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار هم مهمان ما بود و از رشد عجیب این استارتاپ در یک سال اول فعالیتش گفت.
Jan 06, 2019
فصل 2، قسمت 12: چهار عامل تأثیرگذار در ارزش استارتاپ
00:58:33
علاوه بر همه‌ی مواردی پیدا و پنهان در انتخاب یک استارتاپ توسط سرمایه‌گذار، عواملی هم هستند که چندان منحصر به اکوسیستم کارآفرینی نیستند و ارزش یک استارتاپ را مشخص می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی چهار عامل از این عوامل صحبت کرده‌ایم. محسن حاتمی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار هم مهمان ما بود و از رشد عجیب این استارتاپ در یک سال اول فعالیتش گفت.
Jan 06, 2019
فصل 2، قسمت 12: چهار عامل تأثیرگذار در ارزش استارتاپ
00:58:33
علاوه بر همه‌ی مواردی پیدا و پنهان در انتخاب یک استارتاپ توسط سرمایه‌گذار، عواملی هم هستند که چندان منحصر به اکوسیستم کارآفرینی نیستند و ارزش یک استارتاپ را مشخص می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی چهار عامل از این عوامل صحبت کرده‌ایم. محسن حاتمی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار هم مهمان ما بود و از رشد عجیب این استارتاپ در یک سال اول فعالیتش گفت.
Jan 06, 2019
فصل 2، قسمت 12: چهار عامل تأثیرگذار در ارزش استارتاپ
00:58:33
علاوه بر همه‌ی مواردی پیدا و پنهان در انتخاب یک استارتاپ توسط سرمایه‌گذار، عواملی هم هستند که چندان منحصر به اکوسیستم کارآفرینی نیستند و ارزش یک استارتاپ را مشخص می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی چهار عامل از این عوامل صحبت کرده‌ایم. محسن حاتمی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استادکار هم مهمان ما بود و از رشد عجیب این استارتاپ در یک سال اول فعالیتش گفت.
Jan 06, 2019
فصل 2، قسمت 11: معیارهای (پنهان) سرمایه‌گذاران برای انتخاب استارتاپ‌ها چیست؟
00:32:28
چه می‌شود که یک سرمایه‌گذار یک استارتاپ متوسط را انتخاب می‌کند و یک استارتاپ خوب را نه؟ در این قسمت درباره‌ی معیارهای پیدا و پنهان سرمایه‌گذاران برای انتخاب استارتاپ‌ها صحبت کرده‌ایم. مانند چند قسمت قبل هم تیم‌کمپ اسپانسر این قسمت بوده است: teamcamp.me/10ampodcast
Dec 29, 2018
فصل 2، قسمت 10: آمار و اطلاعات لازم را از کجا به دست بیاوریم؟
00:54:02
یکی از پرسش‌های اساسی استارتاپ‌ها زمان نوشتن طرح تجاری (بیزینس پلن) یا محاسبه‌ی حجم بازار این است که آمار و اطلاعات لازم را از کجا می‌شود به دست آورد. در این قسمت خیلی خلاصه درباره‌ی این موضوع صحبت و چند منبع را معرفی کرده‌ایم. در این قسمت، بخش دوم از صحبت‌های شهرام شاهکار را هم می‌شنوید که درباره‌ی روش‌های کاری و چالش‌های اسنپ صحبت کرده است. حامی مالی این قسمت هم تیم‌کمپ است که پیشنهادهای ویژه‌ای برای مخاطبان پادکست ارائه کرده است: teamcamp.me/10ampodcast
Dec 23, 2018
فصل 2، قسمت 9: حجم بازار چگونه محاسبه می‌شود؟
00:57:45
اگر قسمت قبل را شنیده باشید، وعده دادیم که درباره‌ی محاسبه‌ی حجم بازار صحبت کنیم. در این قسمت اندکی در این باره صحبت کردیم. در ادامه هم شهرام شاهکار (مدیرعامل وقت اسنپ) درباره‌ی نکات مهمی از رشد زیاد اسنپ در دو سال و نیم گذشته برای ما صحبت کرده است. حامی مالی این قسمت از پادکست هم تیم‌کمپ بوده است که می‌توانید برای اطلاع از سرویس‌هایی که برای مخاطبان پادکست در نظر گرفته‌اند به صفحه‌ی پادکست در سایت‌شان سر بزنید: teamcamp.me/10ampodcast
Dec 16, 2018
فصل 2، قسمت 8: روند بررسی درخواست‌های سرمایه‌گذاری چیست؟
00:29:49
هرچند هر VC معمولاً روش کاری خودش برای بررسی درخواست‌های سرمایه‌گذاری را دارد، اما تقریباً همه‌شان از یک روند عمومی برای بررسی درخواست‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. در این قسمت با حضور افتخاری آقای امیرحسین مددی (بنیان‌گذار شنوتو) در استودیو (البته به به‌عنوان مهمان!) در این باره صحبت کرده‌ایم. این قسمت شاد را از دست ندهید!
Dec 09, 2018
فصل 2، قسمت 7: آیا شتابدهنده‌ها هم سرمایه‌گذار هستند؟
00:41:11
خیلی‌ها وقتی برای راه‌اندازی کسب و کار دنبال پول می‌گردند، اولین گزینه‌ای که به ذهن‌شان می‌رسد مراجعه به شتابدهنده بعنوان منبع تامین مالی است. ولی شتابدهنده‌ها سرمایه‌گذار نیستند! در این قسمت خیلی کوتاه در این باره صحبت کرده‌ایم. دکتر رضا زرنوخی مدیرعامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران هم درباره‌ی صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر و همینطور ادغام معروف علی بابا و زورق برای ما صحبت کرده‌اند.
Dec 02, 2018
فصل 2، قسمت 6: چرا سرمایه‌گذاران "حاضر می‌شوند" روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند؟
00:29:13
استارتاپ‌ها ریسک موفقیت بالایی دارند. با این وجود و در شرایطی که گزینه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری می‌شود پیدا کرد، چرا سرمایه‌گذاران جسور (VC) حاضر می‌شوند روی استارتاپ‌های پرریسک سرمایه‌گذاری کنند؟ در این قسمت علاوه بر پاسخ به این پرسش، درباره‌ی ساختار VCها و تفاوت VC و CVC‌ صحبت کرده‌ایم.
Nov 18, 2018
فصل 2، قسمت 5: رشد در استارتاپ‌ها را چگونه و با چه شاخص‌هایی اندازه‌گیری کنیم؟
00:39:49
استارتاپ‌ها برای رشد سریع‌تر می‌جنگند! ولی مهم است بدانید که "رشد" در استارتاپ شما چه شاخصی دارد و چطور باید اندازه‌گیری شود. در این قسمت درباره‌ی شاخص‌های رشد صحبت کرده‌ایم. مهدی نایبی بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ الوپیک هم در این قسمت درباره‌ی تجربه‌اش از رشد با ما صحبت کرده است.
Nov 11, 2018
فصل 2، قسمت 4: چرا و چه زمانی استارتاپ‌ها به رشد سریع و مقیاس‌پذیر نیاز دارند؟
00:31:04
"رشد"، یکی از مفاهیمی است که با مفهوم استارتاپ گره خورده است؛ به گونه‌ای که بعضی از متخصصان (برخلاف بعضی دیگر از متخصصان!)، "رشد سریع" را مهم‌ترین ویژگی استارتاپ‌ها می‌دانند. در این قسمت، درباره‌ی مفهوم رشد برای استارتاپ‌ها صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم چرا رشد، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک استارتاپ است. سنجه‌هایی که بر اساس آنها رشد محاسبه می‌شود هم یکی دیگر از موضوعات مورد بحث بوده است.
Nov 04, 2018
سهام استارتاپ چگونه بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر تقسیم می‌شود؟
00:37:24
در قسمت قبل گفتیم چرا استارتاپ‌ها باید سرمایه جذب کنند. در این قسمت به موضوع تقسیم سهام می پردازیم و بحث می کنیم که هنگام سرمایه گذاری، سهام قبل از سرمایه گذاری چگونه بعد از سرمایه گذاری تغییر کرده و تقسیم می‌شود. همچنین در این قسمت آقای سعید رحمانی مدیرعامل و بنیان‌گذار سراوا درباره‌ی تجربیاتش از سرمایه‌گذاری برای ما صحبت کرده‌ است.
Oct 27, 2018
چرا استارتاپ‌ها به جذب سرمایه نیاز دارند؟
00:30:10
استارتاپ‌ها - حتی اگر درآمدشان کفاف هزینه‌های‌شان را بدهد - باز هم الزاماً و باید در مراحلی از عمرشان سرمایه جذب کنند؛ البته اگر "درویش مسلک" نباشند! در این قسمت درباره‌ی جذب سرمایه از نگاه استارتاپ‌ها و تفاوت مصرف پول آنها با کسب و کارهای سنتی صحبت کرده‌ایم.
Oct 21, 2018
فصل 2، قسمت 1: درباره موضوع فصل دوم
00:23:43
در فصل دوم از پادکست 10 صبح درباره‌ی سرمایه‌گذاری و رشد در استارتاپ‌ها صحبت می‌کنیم. در این قسمت (که به‌صورت زنده در دورهمی آغاز فصل دوم پادکست 10 صبح در شهریور 97 اجرا و ضبط شده) درباره‌ی این صحبت گفته‌ایم که چرا انتشار این فصل اینقدر طول کشید و اینکه چرا قرار است درباره‌ی این دو موضوع (سرمایه‌گذاری و رشد) صحبت کنیم. این قسمت از پادکست چندان طولانی نیست و می‌توانید آن را در فاصله‌ی سوار و پیاده شدن از یک تاکسی هم گوش کنید :)‏
Oct 10, 2018
فصل 1.5 قسمت چهارم:‌ الگوها و مدل‌های متداو
01:10:39
در فصل 1.5 از پادکست 10 صبح، بطور کلی درباره‌ی مدل کسب و کار صحبت می‌کنیم. با وجود همه‌ی پیچیدگی‌های طراحی مدل کسب و کار، الگوهایی وجود دارند که بسیاری از مدل‌های کسب و کار را می‌توان به آنها منطبق کرد. در این قسمت، درباره‌ی پنج الگوی متداول کسب و کار و البته 18 مدلی که بعضاً درباره‌ی آنها صحبت شده، گپ زده‌ایم. اگر دوست دارید درباره‌ی کسب و کارهای پلتفرمی بیشتر بدانید، شنیدن این قسمت را از دست ندهید. برخی اصطلاحات به کار برده شده در پادکست (صرفه اقتصادی ناشی از محدوده) هم با همکاری بچه‌های سایت خوب اصفهان پلاس در قالب آیتم‌هایی در پادکست توضیح داده شده‌اند. این آخرین قسمت فصل 1.5 پادکست 10 صبح است. قسمت بعدی، اواخر فروردین 97 با موضوع سرمایه‌گذاری و رشد منتشر خواهد شد.
Mar 20, 2018
فصل 1.5 قسمت سوم: طراحی مدل کسب و کار (۲)
01:01:06
در فصل 1.5 از پادکست 10 صبح، بطور کلی درباره‌ی مدل کسب و کار صحبت می‌کنیم. اگر قسمت قبل را شنیده باشید (که پیشنهاد می‌کنیم پیش از این قسمت حتماً این کار را انجام دهید)، درباره‌ی 4 جزء اساسی مدل کسب و کار صحبت کردیم. در این قسمت درباره‌ی دیگر اجزای مهم یک مدل کسب و کار صحبت کرده‌ایم و بحثی هم در مورد موضوع کمتر شناخته شده‌ی هزینه‌ها کرده‌ایم. برخی اصطلاحات به کار برده شده در پادکست (بوم ناب و هزینه‌ی جذب مشتری) هم با همکاری بچه‌های سایت خوب اصفهان پلاس در قالب آیتم‌هایی در پادکست توضیح داده شده‌اند. در قسمت‌ بعد درباره‌ی الگوها و انواع مدل کسب و کار بیشتر می‌شنوید.
Mar 15, 2018
فصل 1.5 قسمت دوم: طراحی مدل کسب و کار
00:59:58
در فصل 1.5 از پادکست 10 صبح، بطور کلی درباره‌ی مدل کسب و کار صحبت می‌کنیم. دو سه سال پیش اینطور نبود؛ اما امروز تقریباً کسی را نمی‌شود پیدا کرد که کتاب "خلق مدل کسب و کار" نوشته الکساندر استروالدر را نخوانده باشد. ولی ایراد اینجاست که خیلی از استارتاپی‌ها، این کتاب را مرجع طراحی مدل کسب و کارشان می‌دانند و تصور می‌کنند اگر 9 خانه‌ی بوم مدل کسب و کار را پر کردند، دیگر کار تمام است و یک مدل کسب و کار دارند. غافل از اینکه هزار نکته‌ی باریکتر ز مو اینجاست! در این قسمت درباره‌ی 4 جزئی که از هر چیز دیگری در طراحی مدل کسب و کار اهمیت دارند صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم چرا دانستن این اجزا، معادل طراحی بخش‌های مهمی از مدل کسب و کار شماست. برخی اصطلاحات به کار برده شده در پادکست (ارزش پیشنهادی، Air BnB و ...) هم با همکاری بچه‌های سایت خوب اصفهان پلاس در قالب آیتم‌هایی در پادکست توضیح داده شده‌اند. در قسمت‌های بعد درباره‌ی الگوها و انواع مدل کسب و کار بیشتر می‌شنوید.
Feb 28, 2018
فصل 1.5 قسمت اول: مدل‌های کسب و کار B2X
01:21:57
در فصل 1.5 از پادکست 10 صبح، بطور کلی درباره‌ی مدل کسب و کار صحبت می‌کنیم. در اغلب متن‌ها و کتاب‌های استارتاپی، فرض بر این بوده که استارتاپ قرار است محصولش را به مشتری‌های معمولی (و نه سازمانی یا دولتی) بفروشد؛ غافل از اینکه کار کردن در فضای سازمانی، یعنی توجه به هزار نکته‌ی باریکتر ز مو! در این قسمت مدل‌های کسب و کار B2X (سازمان به سازمان و سازمان به دولت) و تفاوت آنها با مدل‌های کسب و کار B2C بررسی شده‌اند. اگر استارتاپی دارید که محصول یا خدمت آن برای ارائه به سازمان‌ها طراحی شده یا سازمان‌ها (و دولت) می‌توانند مشتری آن باشند، به شما اکیداً توصیه می‌کنیم شنیدن این قسمت نه چندان کوتاه را از دست ندهید! برخی اصطلاحات به کار برده شده در پادکست (پرسونا، انواع شرکت، Air BNB، B2B2C و ...) هم با همکاری بچه‌های سایت خوب اصفهان پلاس در قالب آیتم‌هایی در پادکست توضیح داده شده‌اند. در قسمت‌های بعد درباره‌ی طراحی مدل کسب و کار بیشتر می‌شنوید.
Feb 21, 2018
قسمت آخر: از اول مرور کن!
00:57:10
راستش قصد داشتیم در آخرین قسمت فصل اول درباره‌ی نظرهای شما صحبت کنیم. اما فکر کردیم خوب است برای آنهایی که فرصت یا حوصله‌ی شنیدن قسمت‌های قبل را نداشته‌اند، مهم‌ترین نکات هر قسمت را مرور کنیم. این قسمت را برای مرور آنچه گفته شد بشنوید!
Nov 05, 2017
قسمت سیزدهم: برو به سلامت!
00:58:11
در طول فصل اول پادکست 10 صبح، کلاً درباره‌ی "سبک زندگی" کارآفرینی حرف زدیم؛ اما هیچ‌وقت بطور خاص خود سبک زندگی را بررسی نکردیم. در این قسمت، موضوع "سبک زندگی" را از دیدگاهی متفاوت نگاه کرده‌ایم: سلامتی، پوشش، ارتباطات درون تیمی و ساعت‌های کاری. سینا یزدانیان، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ تیم‌کمپ، هم از تجربیاتش در این باره با ما صحبت کرده است.
Oct 14, 2017
فصل 1، قسمت 12: نَرم(تر) باش!
00:57:51
راه‌اندازی یک استارتاپ، فقط به دانستن مهارت‌های فنی و بعضی مهارت‌های کسب و کاری نیست. اگر قرار باشد یک استارتاپ درست و حسابی کار کند، بنیان‌گذارانش باید مهارت‌هایی داشته باشند که از جنس مهارت‌های فنی و کسب و کاری نیست. در این قسمت، درباره‌ی این دسته از مهارت‌ها (که اصطلاحاً به آنها «مهارت‌های نرم» می‌گویند) صحبت کرده‌ایم و 30 مهارت نرم اصلی را یکی یکی بررسی کرده‌ایم.
Oct 07, 2017
قسمت یازدهم: بهش اعتماد کن!
00:58:28
در سه قسمت قبلی، مفصلاً بحث کردیم که یک منتور خوب چه کسی است، چطور پیدایش کنیم، دنیا از زاویه دید منتورها و استارتاپ‌ها چگونه است و چطور باید یک منتور خوب را برای تیم‌مان حفظ کنیم. اما واقعاً باید صد در صد به منتور اعتماد کرد و «اسرار کسب و کار» را به او گفت؟ چطور می‌شود اعتمادی فراتر از قراردادها بین منتورها و تیم‌ها ایجاد کرد؟ در این قسمت، درباره‌ی NDA و اعتماد بین منتور و استارتاپ گپ زده‌ایم. سینا شفیع‌زاده از استارتاپ نظربازار هم درباره‌ی تجربه‌های خوبی که از منتورهای‌شان داشته‌اند برای ما صحبت کرده است.
Sep 23, 2017
قسمت دهم: محکم نگهش دار!
00:58:33
پیدا کردن منتور خوب یک چیز است و نگه‌داشتنش یک چیز دیگر! تقریباً همه‌ی ما آدم‌های استارتاپی اعتقاد داریم منتور خوب کم پیدا می‌شود. به همین خاطر است که اگر شانس آوردیم و قلاب منتوری به استارتاپ‌مان گیر کرد، باید تلاش کنیم حضور این منتور در کنار استارتاپ را طولانی‌تر کنیم. در این قسمت درباره‌ی راه‌کارهای حفظ منتورهای خوب در کنار استارتاپ صحبت کرده‌ایم. دکتر محمد گوهریان هم با انبوهی تجربه‌ی جذاب از دنیای گز و شیرینی، تجربه‌هایش درباره‌ی منتورشیپ را با ما به اشتراک گذاشته است.
Sep 17, 2017
قسمت نهم: از اون طرف نگاه کن!
00:57:03
در قسمت هشتم، درباره‌ی ویژگی‌های یک منتور خوب صحبت کردیم. اما مهم است بدانیم دنیای منتورشیپ از دید منتورها چگونه است. در این قسمت، عینک منتورها را به چشم زده و درباره‌ی این صحبت کرده‌ایم که چه می‌شود که یک منتور، یک استارتاپ را برای منتورشیپ می‌پذیرد. همچنین بحث مفصلی هم درباره‌ی «منتورشیپ حرفه‌ای» (دریافت پول یا دیگر اشکال جبران خدمت منتور) داشته‌ایم. احتمالاً منتورها بیشتر از استارتاپ‌ها از این قسمت خوش‌شان خواهد آمد!
Sep 10, 2017
قسمت هشتم: از همون اولش مشورت کن!
00:59:17
هیچ استارتاپی نیست که نیاز به مشورت گرفتن از افراد با تجربه‌تر نداشته باشد. این مشورت خواستن، فقط مربوط به مسائل فنی نیست و مهم‌تر از آن، باید درباره‌ی موضوعات کسب و کاری از دیگران کمک فکری و عملی گرفت. در اولین بخش از موضوع «منتورشیپ» (با اسم «از همون اولش مشورت کن!») درباره‌ی ویژگی‌های یک منتور خوب صحبت کرده‌ایم. در اواخر این قسمت هم اندکی درباره‌ی قصه‌ی پر غُصه‌ی منتورشیپ در ایران گپ زده‌ایم. این موضوع، سه بخش خواهد داشت.
Sep 03, 2017
قسمت هفتم: از شرّش خلاص شو!
00:59:03
تا وقتی سر و کارتان به اخراج و تعدیل نیرو نیفتاده، نمی‌دانید که با چه موضوع پیچیده‌ای ممکن است روبرو شوید! اخراج و تعدیل - هرکدام که باشد - هنری می‌خواهد که هرکسی ندارد؛ چه یک مدیر باتجربه باشد و چه یک بنیان‌گذار بیست و چندساله‌ی استارتاپی! در این قسمت با محسن یوسف‌پور (یکی از مدیران جوان و خوش‌نام صنعت فناوری اطلاعات کشور) درباره‌ی اخراج و تعدیل صحبت کرده‌ایم. محسن برای ما از تجربیات متنوع‌اش هم درباره‌ی استخدام و هم درباره‌ی اخراج صحبت کرده‌است. شنیدن این مصاحبه‌ی جذاب را به همه‌ی بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها توصیه می‌کنیم.
Aug 27, 2017
قسمت ششم : خوبش رو سوا کن!
01:00:38
سخت‌تر از مدیریت یک استارتاپ، شاید استخدام افراد مناسب در آن باشد. فراموش نکنیم هنوز که هنوز است، مشکلات کار تیمی یکی از مهم‌ترین عوامل شکست استارتاپ‌هاست. در این قسمت درباره‌ی «استخدام» در استارتاپ‌ها مفصل گپ زده‌ایم. قسمت بعدی هم تقریباً بطور کامل مربوط به «اخراج» است. این دو قسمت چالش‌برانگیز را از دست ندهید!
Aug 20, 2017
قسمت پنجم: خوش اخلاق باش!
00:58:56
خوش اخلاق باش! بحث، فقط دروغ‌نگفتن نیست. بعضی وقت‌ها موقعیت‌هایی در کسب و کار پیش می‌آید که ممکن است معنی اخلاق حرفه‌ای را کلاً به چالش بکشد. در این قسمت پر از بحث و چالش، درباره‌ی اخلاقیات در کسب و کار صحبت کرده‌ایم. علی نعمتی شهاب هم به‌عنوان مهمان بحث‌های جذابی درباره‌ی تصمیم‌هایی که اخلاقی به نظر می‌رسند داشته است.
Aug 12, 2017
قسمت چهارم : تا میتونی کانکت شو!
00:55:41
شناختن افراد مختلف و در ارتباط بودن با آنها خیلی بیشتر از چیزی که از دور به نظر می رسد ، مهم است . شبکه سازی (نتورکینگ) یکی از کلیدی ترین مهارت هایی است که هر بنیانگذار کسب و کار باید داشته باشد. در این پادکست درباره روشهای شبکه سازی ، فواید آن و نحوه نگه داشتنش صحبت کرده ایم.
Aug 06, 2017
قسمت سوم: تنها نرو!
00:59:57
پیدا کردن شریک برای راه‌اندازی استارتاپ، شبیه ازدواج است و مثلاً در آن رابطه ی لانگ دیستنس زیاد جواب نمی‌دهد! اما آیا هر استارتاپی به هم‌بنیان‌گذار و شریک احتیاج دارد؟ در این قسمت درباره‌ی شریک و شراکت گپ زده‌ایم.
Jul 29, 2017
قسمت دوم: با استارتاپت ازدواج کن!
00:57:52
در قسمت دوم از فصل اول #پادکست10صبح درباره‌ی این صحبت می‌کنیم که آیا واقعاً برای شروع کار روی یک استارتاپ، باید کار قبلی را رها کرد یا نه. چرا این اپیزود مهم است؟ راه‌انداختن یک استارتاپ، شباهت‌هایی به ازدواج دارد؛ و همان‌طور که ازدواج پاره‌وقت (!) ممکن است شانس موفقیت کمی داشته باشد، کار کردن پاره‌وقت روی یک استارتاپ هم ممکن است به نتیجه‌ای که دوست داریم منتهی نشود. در این اپیزود تجربه‌های موافق و مخالف عده‌ی زیادی درباره‌ی کار تمام‌وقت/پاره‌وقت روی استارتاپ را نقل قول کرده‌ایم و دکتر محمدرضا حسومیان هم به‌عنوان مهمان ویژه‌ی ما درباره‌ی علت تصمیم‌اش برای ترک نکردن کار فعلی و وقت گذاشتن روی ایده‌هایش چند دقیقه‌ای صحبت کرده‌است. در این قسمت، درباره‌ی این مفهوم صحبت کرده و البته مثل همیشه، نتیجه را به خودتان واگذار کرده‌ایم.
Jul 15, 2017
قسمت یک: کارآفرین به دنیا بیا!
00:55:23
در قسمت اول از فصل اول #پادکست10صبح درباره‌ی این صحبت می‌کنیم که آدم‌ها کارآفرین به دنیا می‌آیند یا بعداً و در طول زندگی‌شان کارآفرینی را یاد می‌گیرند. چرا این اپیزود مهم است؟ درباره‌ی این موضوع (ذاتی یا اکتسابی بودن کارآفرینی) در دنیای دانشمندان این حوزه هنوز هم حسابی دعواست! اگر قرار باشد کارآفرینان، کارآفرین به دنیا بیایند، شاید ممکن باشد با انجام یک آزمایش ساده، «غیر کارآفرین»ها را مشخص کنیم تا دیگر در این دنیای مبهم، خودشان را به دردسر نیندازند. اگر هم کارآفرینی قابل آموزش باشد، چرا نمی‌شود همه با یک یا چند دوره‌ی آموزشی کارآفرین باشند؟ در این قسمت، درباره‌ی این مفهوم صحبت کرده و البته مثل همیشه، نتیجه را به خودتان واگذار کرده‌ایم.
Jul 15, 2017
قسمت صفرم: استارتاپ چی نیست؟!
00:55:49
در قسمت صفر فصل اول، درباره‌ی این صحبت می‌کنیم که اصولاً «استارتاپ» چی هست و از آن مهم‌تر، چی نیست! چرا این اپیزود مهم است؟ خیلی از مباحث بعدی #پادکست10صبح درباره‌ی استارتاپ‌هاست و مهم است بدانیم درباره‌ی چه موجودی صحبت می‌کنیم :) چرا اپیزود «صفر»؟ چون کسی که می‌داند استارتاپ چی هست (و چی نیست!) شاید نیازی به گوش دادن این اپیزود نداشته باشد؛ هرچند شنیدن‌اش را به همه توصیه می‌کنیم.
Jul 09, 2017