Węzeł Przesiadkowy

By Bartosz Jakubowski

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Places & Travel

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 16
Reviews: 0
Episodes: 162

Description

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

Episode Date
#158: Bezpłatne autostrady
21:40

Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał bezpłatne autostrady. W ciągu tygodnia urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury przygotowali ustawę która ma być praktyczną realizacją tej obietnicy.

Czy rzeczywiście napisany w tak krótkim czasie projekt spełni oczekiwania? Czy w ogóle mamy problem z płatnościami za autostrady? Co się zmieni - albo raczej - co się może zmienić, kiedy autostrady staną się bezpłatne dla samochodów osobowych?

Wcześniej w temacie płatnych dróg mówiłem w odcinku #80: Nowy system poboru opłat drogowych.

Ten odcinek został przygotowany w wersji video.

Zostały w nim wykorzystane fragmenty nagrań zrealizowanych przez TVN 24.

May 22, 2023
#157: Jak rozwinąć konkurencję na torach?
22:17

24 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się debata "Jak rozwinąć konkurencję na torach?". Punktem wyjścia do niej był raport fundacji ProKolej o tej samej nazwie. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji jego głównych tez, co wykonał dr Stefan Jarecki, a później odbyła się debata w której udział wzięli:

  • Karol Trammer ("Z biegiem szyn"),
  • Paulina Matysiak (partia Razem),
  • Leszek Miętek (Związek Zawodowy Maszynistów),
  • dr Ariel Ciechański (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN),
  • Karol Kłosowski (Urząd Transportu Kolejowego).

W tym odcinku prezentuję najciekawsze wypowiedzi z tego spotkania.

May 08, 2023
#156: Badanie wykluczenia transportowego
37:10

Dwa lata temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na analizę skali wykluczenia komunikacyjnego na obszarze Polski wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych w kontekście publicznego transportu zbiorowego. Grant na realizację tego projektu otrzymało konsorcjum czterech politechnik: Poznańskiej, Gdańskiej, Warszawskiej i Śląskiej.

Dziś, kiedy projekt dostał nazwę T-Included i jest na półmetku realizacji, zaprosiłem dra Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej żeby opowiedział mi jak przebiega proces jego realizacji.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Mar 29, 2023
#155: Centrum przesiadkowe w Gliwicach
42:15

Na Śląsku od paru lat panuje moda na budowę nowych centrów przesiadkowych. W dużych miastach i małych miejscowościach obiekty te powstają jak grzyby po deszczu. Ich lokalizacje, sposób funkcjonowania oraz projekty są przedmiotem wielu dyskusji.

Tym razem spojrzymy na najnowszy węzeł jaki powstał przy gliwickim dworcu kolejowym. Czy był potrzebny? Czy jest użyteczny? Jakie są jego wady i zalety? O tym wszystkim rozmawiam na miejscu z Andrzejem Wawrzyczkiem, ekspertem Ośrodka Studiów o Mieście oraz prowadzącym profil "Wawrzyczek w Mieście".

Mar 06, 2023
#154: System biletowy „Fala”
35:46

Trwające już kilka lat przygotowania do wdrożenia systemu biletowego "Fala" zmierzają ku końcowi. Czy to jednak rozwiązanie jest rozwiązaniem problemów trapiących użytkowników transportu publicznego w województwie pomorskim?

Czy zapowiadany jako innowacyjny system faktycznie ułatwi podróżowanie pasażerom? Czy pomoże organizatorom transportu? Czy może chociaż obniży koszty podróży? A może przynajmniej ułatwi płatności w wielu systemach taryfowych?

O tym wszystkim rozmawiam z Kajetanem Lewandowskim, gdyńskim aktywistą, związanym ze stowarzyszeniami "Miasto Wspólne" i "Rowerowa Gdynia".

Feb 20, 2023
#153: Ecodriving na kolei
29:46

Świadomość tego jak ważne jest oszczędne gospodarowanie energią na kolei rośnie. Od ponad dekady w elektrycznych pojazdach kolejowych goszczą liczniki pobieranej energii. Od kilku lat przewoźnicy wynagradzają dodatkowo maszynistów którzy najoszczędniej prowadzą pociągi. Teraz, przy wysokich i niestabilnych cenach energii oszczędna jazda jest jeszcze bardziej w cenie niż kiedykolwiek.

O tym jak wspierać maszynistów w ekonomicznej jeździe rozmawiam z Witoldem Bartnikiem, prezesem firmy REDS, która aktualnie kończy testy systemu SENSUM- narzędzia do wsparcia ecodrivingu wykonywanego na zamówienie PKP Energetyka.

Feb 13, 2023
#152: Modelowanie i prognozy ruchu
47:55

Na jakiej podstawie szacuje się liczbę pojazdów lub pasażerów jaka będzie korzystać z infrastruktury transportowej którą planujemy zbudować? Co jest potrzebne żeby przygotować taką prognozę? Czym jest model ruchu? Jak się go buduje? Co jest potrzebne do jego przygotowanie?

Na te wszystkie pytania staram się odpowiedzieć razem z Michałem Pyzikiem, ekspertem ds. budowy modeli ruchu, współautorem m. in. Pasażerskiego Modelu Transportowego.

Feb 06, 2023
#151: Leasing autobusów
39:20

Słuchacze pytają, ja staram się znaleźć dobrą odpowiedź. Pytaliście o temat leasingu autobusów, więc przepytałem na tę okoliczność Grzegorza Königa, byłego prezesa PKS Gdynia.

O tym jakie są korzyści i ryzyka związane z leasingiem oraz dzierżawą autobusów, kto oferuje takie usługi i dlaczego sektor publiczny raczej nie korzysta z tego rodzaju finansowania - tego dowiecie się w tym odcinku.

Dec 20, 2022
#150: Interwencje w mobilność miejską
39:06

W tym podcaście wielokrotnie poruszane były już tematy miejskich strategii mobilnościowych oraz inwestycji w transport. Tym razem zamiast analizy wycinków porozmawiamy kompleksowo.

Punktem wyjścia do rozmowy jest nowa książka Michała Wolańskiego "Skuteczność interwencji publicznej w zakresie mobilności miejskiej", w której analizuje on efekty inwestycji jakie polskie miasta przeprowadziły w unijnej perspektywie 2007-2013. Rozmawiamy o efektach, paradoksach, hipokryzji i o tym kto był liderem zmian na lepsze.

Dec 11, 2022
#149: Upadłość PKS Radom
28:36

Upadłość i koniec działalności PKS Radom to bezprecedensowe zjawisko. Komunalny przewoźnik, który związek gmin otrzymał od państwa, zbankrutował. Do tej pory zdawało się że komunalizacja to gwarancja utrzymania lokalnego PKSu przy życiu. W dodatku, za każdym razem nagłe zakończenie działalności przez tego typu przewoźnika było początkiem poważnych problemów z dojazdami ze wsi do miasta powiatowego.

W tym przypadku jednak jest inaczej. Samorządowy PKS upadł, ale wcale nie oznacza to pogłębienia zjawiska wykluczenia transportowego. O co chodzi i dlaczego tak jest rozmawiam z Mateuszem Pierogiem.

Oct 25, 2022
#148: Za drogie drogi
39:34

Dwie nitki tunelu pod Odrą w Szczecinie. Dwujezdniowa droga S19 na odcinku z przewidywanym ruchem na poziomie 5 tys. pojazdów na dobę. Autostradowa obwodnica aglomeracji warszawskiej. Wszystkie te i inne, bardzo drogie inwestycje drogowe o wątpliwej efektywności już za chwilę będą realizowane. Ale czy w ogóle powinniśmy o nich myśleć? Czy stać nas na aż tak rozbudowaną infrastrukturę drogową?

O kontrowersyjnych planach w zakresie budowy nowych dróg ekspresowych rozmawiam z Danielem Radomskim, inżynierem i projektantem drogowym oraz z Radkiem z kanału "Autostrady Polska".

Oct 17, 2022
#147: Sustainable Urban Mobility Plans
43:52

Plany zrównoważonej mobilności miejskiej (w skrócie SUMP) są konsultowane i tworzone w wielu miastach w Polsce. Pora zatem spojrzeć krytycznie na to czym są, czym nie są i przede wszystkim - po co są wykonywane? Jaka jest ich rola i jak wygląda udział mieszkańców i polityków w ich tworzeniu?

O tym rozmawiam z Krzysztofem Rucińskim z Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR" który na co dzień pracuje przy kilku takich planach oraz z Marcinem Domańskim, zastępcą dyrektora departamentu komunikacji i transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Oct 09, 2022
#146: Rynek energii
54:16

Rosnące ceny paliw i energii spędzają sen z powiek osób zarządzających spółkami przewozowymi. Urzędnicy w samorządach na wieść o rosnących stawkach za przewozy z kolei próbują ciąć ofertę w transporcie publicznym. Czeka nas bez wątpienia ciężki rok w transporcie opartym na paliwach alternatywnych.

Przy tej okazji postanowiłem poruszyć temat giełd energii oraz kontraktowania energii elektrycznej oraz gazu. Na temat funkcjonowania tych rynków oraz zasad gry na nich rozmawiam z Tomaszem Dobkowskim, prezesem firmy Audytel oraz Jakubem Burdzińskim, ekspertem ds. transportu publicznego.

Sep 16, 2022
#145: Lotnicze cargo
50:13

Lotnictwo powoli podnosi się po pandemii i utrudnieniach związanych z wojną w Ukrainie. Część pasażerów po dziś dzień nie wróciła na pokłady samolotów. Ich miejsce zajęły zatem... towary.

O tym co wozi się dziś samolotami, jakie są perspektywy rozwoju rynku lotniczego cargo i o tym czy CPK będzie w tym rozwoju pomagać rozmawiam z Michałem Grochowskim, dyrektorem biura cargo i poczty w Polskich Liniach Lotniczych "LOT". Model samolotu o którym mój rozmówca wspomina w trakcie rozmowy, możecie zobaczyć na "okładce" tego odcinka.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Kiler", reż. Juliusz Machulski, scen. Piotr Wereśniak, prod. Studio Filmowe "Zebra".

Aug 16, 2022
#144: Centralny Port Komunikacyjny
59:16

Centralny Port Komunikacyjny po prawie czterech latach przygotowań ma się znakomicie (wedle deklaracji rządu i przestawicieli spółki) albo przynosi tylko straty i jest budowany na ludzkiej krzywdzie (wedle opozycji). Mamy pierwsze prezentacje wyników studiów nad poszczególnymi projektami, mamy roczne sprawozdanie z działalności spółki CPK i mamy kolejną nowelizację ustawy w jej sprawie. W tle są również protesty przeciwko wywłaszczeniom i utyskiwania na rzekomą megalomanię inwestycyjną.

O tym gdzie tak naprawdę jesteśmy i dokąd powinniśmy zmierzać z tym projektem rozmawiam z Piotrem Malepszakiem, ex-członkiem zarządu spółki CPK i Krzysztofem Loga-Sowińskim z portalu pasazer.com.

Aug 09, 2022
#143: 9-Euro-Ticket
13:47

Bilet miesięczny na całą niemiecką sieć transportu publicznego za jedyne 9 euro zelektryzował opinię publiczną. Sami Niemcy również bardzo chętnie korzystają z taniego biletu. Pojawiają się dość przewidywalne pytania o możliwość wprowadzenia tak atrakcyjnej oferty i w Polsce.

W jakim celu powstał 9-Euro-Ticket? Czym tak naprawdę jest? Czy w Polsce taka oferta również jest potrzebna? Co musi się stać żeby tak tanie bilety były dostępne również u nas?

Jul 23, 2022
#142: Relacja z (elektromobilnego) Oslo
31:34

Lubimy oglądać się w kierunku Skandynawii kiedy jest tam coś ciekawego co chcielibyśmy mieć też w Polsce. Oglądamy się tam również w sytuacji kiedy chcemy się usprawiedliwić i powiedzieć, że "przecież nie jesteśmy Norwegią". Ale na co dzień nie dostrzegamy tego że problemy które występują u nas, spotkamy też w innych częściach Europy.

O takich problemach, o wyzwaniach jakie niesie ze sobą planowany zakaz sprzedaży samochodów spalinowych i o wielu innych aspektach (elektro)mobilności w stolicy Norwegii opowiedziała mi Agata Rzędowska, która spędziła tam ostatnie dwa miesiące.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Chłopaki nie płaczą" (reż. Olaf Lubaszenko).

Jul 04, 2022
#141: Protest w MZK Bydgoszcz
22:07

24 czerwca 2022 roku, w ostatni dzień roku szkolnego, na ulice Bydgoszczy nie wyjechał ani jeden autobus oraz ani jeden tramwaj w barwach Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. Pracownicy solidarnie zablokowali wszystkie zajezdnie. Prezydent miasta, Prezydent Rafał Bruski, nazwał to "nielegalnym strajkiem", a Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ogłosił że Bydgoszczanie są "zakładnikami w nielegalnym strajku".

Co sprawiło że pracownicy postanowili masowo i jednogłośnie odmówić wyjazdu na trasy? Jakie są postulaty protestujących i co musi się stać aby autobusy i tramwaje znowu pojawiły się na ulicach Bydgoszczy? O tym rozmawiam z Andrzejem Arndtem, przewodniczącym związku zawodowego pracowników komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Poprzednio o komunikacji miejskiej w Bydgoszczy mówiłem w odcinku #83: Zmiany w bydgoskiej komunikacji miejskiej.

Jun 27, 2022
#140: Wykluczenie transportowe na wsi
39:52

Stały temat podcastu wraca po raz kolejny. Tym razem popatrzymy na aktualny stan transportu publicznego na polskiej wsi bardziej naukowym okiem. Jak kształuje się dostępność transportowa obszarów wiejskich? Gdzie występują największe różnice w poziomie obsługi transportem publicznym? Jak to wpływa na rozwój gmin wiejskich i miejsko-wiejskich?

O tym wszystkim rozmawiam z prof. Moniką Stanny i Łukaszem Komorowskim z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Jun 01, 2022
#139: Kult jednostki
19:39

EN57 - najdłużej produkowana seria taboru kolejowego na świecie. Pociąg, którym jeździło i jeździ kilka pokoleń Polaków (i nie tylko Polaków). Czy ten charakterystyczny dla polskiej kolei zespół trakcyjny to coś więcej niż tylko obiekt westchnień miłośników kolei?

Aby to sprawdzić wybrałem się na spotkanie z autorami albumu "Kult jednostki/Radical passion". O tym jak powstawał, o ciekawostkach jakie się w nim znalazły, a przede wszystkim o ludziach których spotkali na swojej drodze - o tym usłyszycie w tym odcinku.

May 09, 2022
#138: Konsultacje zmian w komunikacji miejskiej
18:16

Już niebawem druga linia warszawskiego metra wydłuży się o kolejne odcinki. W związku z tym, przez ostatni miesiąc, Zarząd Transportu Miejskiego dyskutuje z mieszkańcami proponowane zmiany w siatce połączeń.

Wybrałem się na jedno z takich spotkań, aby posłuchać co mają do powiedzenia urzędnicy i mieszkańcy. Jakie argumenty padają w dyskusji? Co najbardziej interesuje pasażerów? O tym usłyszycie w tym odcinku.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Apr 25, 2022
#137: Ceny paliw
20:38

Niewiele tematów jest tak emocjonujących a zarazem angażujących tak wiele osób jak ceny paliw. Od kilku miesięcy są one wyjątkowo wysokie. Z czego wynika ten wzrost? Czy to tylko kwestia podwyżek cen ropy naftowej?

Gdzie w tym wszystkim są marże krajowych rafinerii i dystrybutorów paliw? No i jaki wpływ na to wszystko ma rosyjska agresja? Staram się odpowiedzieć na te pytania, w tym na najważniejsze - co zrobić żeby paliwo było tańsze?

W audycji wykorzystano fragmenty wypowiedzi Mateusza Morawieckiego z 25 listopada 2021 r. oraz Daniela Obajtka z 1 lutego 2022 r.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Apr 04, 2022
#136: Pomoc dworcowa
29:05

Po niemal miesiącu wojny pomoc uchodźcom nie ustaje. Ta która ma miejsce na dworcach - w Polsce i w Ukrainie - jest jedną z najbardziej widocznych. Każdy kto ucieka przez rosyjską agresją za pomocą transportu publicznego, trafia przecież na jakiś dworzec, gdzie może liczyć na wsparcie ze strony wolonariuszy i służb.

Dziś rozmawiam z Kubą Czajkowskim, który pomaga uchodźcom przybywającym na dworzec centralny w Warszawie oraz z Kajetanem Orlińskim, który udziela pomocy humanitarnej w Ukrainie.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Mar 23, 2022
#135: Transport towarów w obliczu wojny
29:18

Atak Rosji na Ukrainę wywołał gigantyczne zmiany w życiu naszych sąsiadów. Wpłynął również na transport drogowy towarów. Wielu ukraińskich kierowców wyjechało z Polski żeby bronić swojej ojczyzny. W obliczu zagrożenia ze strony Rosji również część polskich przewoźników wycofała się z przewozów na wschodzie.

Dlaczego część polskich firm wciąż wykonuje kursy do Rosji? Czy sankcje w postaci zamknięcia granic z Rosją i Białorusią są realne? Co z ukraińskimi kierowcami pracującymi w Polsce? O tych sprawach rozmawiam z Maciejem Wrońskim, prezesem organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Mar 10, 2022
#134: Pomoc uchodźcom z Ukrainy
55:18

W pierwszych dniach rosyjskiego ataku na granicy polsko-ukraińskiej stanęły tysiące uchodźców. Transport humanitarny stał się numerem jeden i zaangażowały się w niego państwowe oraz prywatne instytucje oraz pojedynczy ludzie.

Sytuację z granicy relacjonują: Patryk Salamon (lovekrakow.pl), Maciej Chudkiewicz (na co dzień TVP3), Adam Piotr Zając (na co dzień pracujący w warszawskim ZDM) oraz Krzysztof Woźniak (na co dzień TOK FM). O tym jak bezpłatnie skorzystać z usług FlixBus informuje Michał Leman.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Feb 28, 2022
#133: Strajk w Solarisie
20:19

Dziś spojrzymy na transport z innego miejsca. Z punktu widzenia pracowników montujących autobusy, którymi jeździmy na co dzień. Od pięciu tygodni kilkuset pracowników z fabryki Solarisa w Bolechowie walczy o podwyżki. Tak dużego strajku nie było od lat. Codziennie przychodzą do zakładu i odmawiają przystąpienia do pracy. Za okres strajku nie przysługuje im wynagrodzenie, stąd zbierane są dla nich pieniądze, które pozwolą im przetrwać.

Na temat aktualnej sytuacji w tej firmie rozmawiam z przewodniczącym międzyzakładowej organizacji związkowej OPZZ "Konfederacja Pracy", Wojciechem Jasińskim.

Wsparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdzcą Ukrainy możecie przekazać: Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas lub fundacji "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej".

Feb 25, 2022
#132: Walka z inflacją w transporcie publicznym
27:07

Aktualnie drożeje już wszystko, a zatem lawinowo rosną koszty przewoźników wykonujących transport publiczny. Obniżenie stawek VAT na paliwo przyszło rządowi bardzo łatwo, ale co z transportem publicznym?

Z Jakubem Majewskim z fundacji ProKolej rozmawiam na temat propozycji jakie wraz z posłanką Pauliną Matysiak i Iwoną Budych ze stowarzyszenia "Wykluczenie transportowe" złożyli w Sejmie w ubiegły wtorek. Czy obniżenie VAT na bilety, zniesienie akcyzy od energii wykorzystywanej do napędzania pociągów i obniżenie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej wystarczy? A co z przewoźnikami autobusowymi?

Feb 17, 2022
#131: Pocztówka z podróży – Stęszew
12:22

Ferie zimowe to dobra okazja żeby oderwać się od bieżących spraw. Dlatego postanowiłem się wybrać do izby pamięci poznańskiego węzła kolejowego w Stęszewie. Wolontariusze z wielkopolskiego towarzystwa ochrony zabytków kolejnictwa przygotowali tam mini-muzeum poświęcone historii kolei. Znajdziecie tam pamiątki z różnych epok, poznacie ich historię i sposób użytkowania, a nawet będziecie mogli sami poczuć smak pracy dyżurnego ruchu.

Moim przewodnikiem był Mariusz Herchold, który wcześniej gościł w odcinku #99: ETCS i lokalne linie kolejowe. Zachęcam was do odwiedzin w stęszewskim muzeum jak i do wsparcia jego twórców.

Feb 07, 2022
#130: Chaos przestrzenny
42:04

Niekontrolowana zabudowa to ogromne koszty prywatne i publiczne szczególnie te związane z transportem i infrastrukturą. O jakich pieniądzach mówimy? Kto dokładnie je ponosi i z czego wynikają? Dlaczego uciekamy z miast, mimo że przeprowadzka na przedmieścia to życie w samochodzie?

O tym rozmawiam z Paulą Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (współautorką raportu „Społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego”, który jest przyczynkiem do tego odcinka) i Jakubem Nowotarskim z „Akcji Miasto”.

Jan 25, 2022
#129: Nowa szkolna ulica
32:44

"Wożę dziecko autem do szkoły, bo jeździ tam zbyt dużo samochodów i jest niebezpiecznie". Absurdalne? Pojęcie bezpieczeństwa w drodze do szkoły zmieniło się przez ostatnie dziesięciolecia. Przestrzeń w okolicy szkół i sposób dotarcia do niej, szczególnie w mieście, to miejsce starcia pieszych ze zmotoryzowanymi. A i samo "miasto" może mieć wiele znaczeń.

O tym wszystkim oraz o projekcie "Nowa szkolna ulica" rozmawiam z Agnieszką Krzyżak-Piturą, prezeską fundacji "Rodzic w mieście". Razem z Warszawskim Alarmem Smogowym i fundacją "Wzornictwo i Ład" do 23 stycznia 2022 roku czekają na wasze zgłoszenia. W projekcie bierze udział też m. in. dobrze wam znany Paweł Jaworski, który gościł wcześniej w tym podcaście w odcinku #115: Eksperymentalny urbanizm.

Zachęcam was też do zapoznania się z tekstem mojej gościni, który ukazał się na portalu ngo.pl.

Jan 19, 2022
#128: Zatkane porty
42:04

Jednym z czynników jaki wpływa na obecną, wysoką inflację jest wzrost cen transportu towarów - w szczególności tych importowanych z Azji. Tani i masowy transport morski, który do tej pory działał raczej niezawodnie, teraz jest źródłem wielu problemów. Statki stoją w oczekiwaniu na załadunek lub rozładunek, przypływają opóźnione, a koszty nadania kontenera poszybowały w górę.

O tym skąd się wzięły problemy transportu morskiego, ile nas kosztują i czy coś się w tej kwestii może poprawić, opowiedział mi Piotr Stefaniak, dziennikarz który na codzień pisze o logistyce i ekonomii. Na co dzień jego teksty możecie przeczytać m. in. na Forsal.pl.

Jan 13, 2022
#127: Fundusz rozwoju przewozów autobusowych AD 2022
34:11

Problemy z wykluczeniem transportowym Polaków nie zniknęły, ale nie sposób nie zauważyć że samorządy coraz częściej decydują się na organizację transportu publicznego. Mimo że nabór wniosków o dofinansowanie nowych linii autobusowych na 2022 rok został zorganizowany dosłownie w ostatniej chwili, to aż w czterech województwach wartość wniosków o dofinansowanie przekroczyła limit.

Czy fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pomógł w likwidacji wykluczenia transportowego? Czy spełnia swoją rolę? Co trzeba w nim poprawić? Jak zachęcić samorządy do organizacji transportu publicznego? O tym rozmawiam z Piotrem Rachwalskim, prezesem PKS Słupsk, jednym z największych beneficjentów FRPA w 2022 roku.

Przygotowując ten odcinek, korzystałem z poniższych źródeł:

Tygodnik Ostrołęcki: Linie autobusowe w powiecie ostrołęckim zawieszone. Chodzi o połączenia z rządowym dofinansowaniem Lublin Naszemiasto.pl: Wysokie: Tydzień bez transportu zbiorowego? Bus nie pojedzie na dwóch trasach Portal Samorządowy: Większe zainteresowanie Funduszem Rozwoju Przewozów Autobusowych. Niektóre samorządy rozbiły bank

Jan 07, 2022
#126: Droższe mandaty i co jeszcze?
37:43

Sejm uchwalił a Prezydent podpisał, zatem od nowego roku kary za wykroczenia drogowe idą w górę. Dłużej będzie trwało wymazywanie punktów karnych, recydywa oznacza jeszcze wyższe kary, a o drogowej bandyterce dowiedzą się nasi ubezpieczyciele.

To ta łatwiejsza część zmian w prawie jaka dotyczy tego co się może zdarzyć na drodze. Ta trudniejsza to kwestia trybu karania oraz dochodzenia roszczeń kiedy już się zdarzy wypadek. Co dokładnie się zmieni i czy należy się tego obawiać?

O tym rozmawiam z adwokatem Michałem Fertakiem i Krzysztofem Woźniakiem (którego świetnie znacie ze "Skołowanych" w TOK FM).

Dec 15, 2021
#125: Strefy czystego transportu
34:22

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wprowadza nowe regulacje dot. stref czystego transportu. Choć poprzednie rozwiązania i różne projekty do tej pory poddawane były szerokiej krytyce, to tym razem jest zdecydowanie inaczej.

Jak będą wyglądać nowe strefy czystego transportu? Kto nie będzie mógł do nich wjechać? Jak będzie wyglądało ich oznakowanie? O tym wszystkim opowiedział mi Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dec 08, 2021
#124: Jak rozwijać kolej regionalną?
23:56

Już od jakiegoś czasu próbowałem umówić się na tę rozmowę, ale ciągle coś stawało na drodze. Przyczynkiem do niej, były statystyki publikowane przez Urząd Transportu Kolejowego. Wynika z nich, że tylko Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewozi obecnie więcej pasażerów niż przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-Cov-2.

Na szczęście, przy okazji Kongresu Kolejowego, udało mi się wreszcie porozmawiać z prezesem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Januszem Malinowskim. Wypytałem go o to co trzeba zrobić żeby wozić więcej pasażerów niż przed pandemią? Jak radzić sobie w sytuacji drożejącej energii, a przy tym wszystkim nie wyciągać rąk po coraz wyższe dotacje na przewozy? Porozmawialiśmy też o budowanym tunelu średnicowym w Łodzi.

Nov 29, 2021
#123: Problemy transportowe podmiejskiej wsi
31:03

Ostatnie 30 lat to czas głębokiej transformacji polskiej wsi. Dotychczasowe gminy wiejskie w pobliżu dużych miast przeszły proces fachowo zwany dezagraryzacją. Pola uprawne ustąpiły miejsca mniej lub bardziej chaotycznej zabudowie mieszkaniowej, której lokatorzy każdego dnia zmierzają w stronę pobliskiego miasta. To w oczywisty sposób powoduje dziesiątki problemów związanych z mobilnością, w każdym jej aspekcie.

Aby poznać bliżej problemy trapiące mieszkańców takiej miejscowości, pojechałem do wsi Zgorzała w gminie Lesznowola. Mogłoby się zdawać, że w miejscu, które formalnie graniczy z Warszawą, posiada dostęp do kolei i stołecznej komunikacji miejskiej nie powinno być problemów z codziennym przemieszczaniem się. Tymczasem... sami posłuchajcie.

Moim przewodnikiem po Zgorzale był jej niedawno wybrany sołtys, Konrad Tkaczyk. Przeszliśmy - najróżniejszej jakości drogami - trasę od przystanku kolejowego Nowa Iwiczna do przystanku Warszawa Jeziorki, a potem przez "starą" część wsi do jej "nowej" części. Widoczny na zdjęciach przystanek pojawia się na samym końcu odcinka.

Nov 22, 2021
#122: Wykluczenie transportowe w województwie mazowieckim
30:48

Województwo mazowieckie ma w sobie wiele "naj-". Niestety jest to również najsilniej spolaryzowany region w Polsce jeżeli chodzi o transport publiczny. Na jednym biegunie - największa sieć transportu publicznego w stolicy, na drugim - kompletny zanik transportu publicznego w powiatach z dala od Warszawy.

Właśnie tym drugim "biegunem" zajęli się działacze stowarzyszenia "Miasto jest nasze", którzy przygotowali raport "Wykluczenie transportowe w województwie mazowieckim". Jakie problemy mają mieszkańcy Żuromina, Ostrowi Mazowieckiej i Tczowa? Czy obserwacje i wywiady przeprowadzone przez autorów raportu pokrywają się z dotychczasowymi wnioskami z innych badań nad wykluczeniem transportowym? O tym wszystkim rozmawiałem ze współautorką raportu, Justyną Kościńską.

Nov 04, 2021
#121: Ceny paliw i energii
30:36

Kierowcy narzekają na ceny paliw, które osiągnęły najwyższe ceny od 9 lat. Jednak to co się dzieje na rynku cen benzyny i oleju napędowego jest niczym względem tego jak zdrożał gaz ziemny. Te same ceny gazu wpływają na nagły wzrost cen energii elektrycznej w Europie. W Polsce póki co jest relatywnie tanio, ale już teraz kontrakty na dostawy prądu w przyszłym roku są zawierane po cenach wyższe o kilkadziesiąt procent od obecnych.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji, czy już teraz musimy pogodzić się z tym, że od przyszłego roku czekają nas cięcia w transporcie publicznym i wzrost cen biletów? Czy możemy jakoś uciec przed drożejącym paliwem i energią?

O tym wszystkim rozmawiam z Justyną Piszczatowską, redaktorką naczelną serwisu green-news.pl.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Oct 28, 2021
#120: Kongres entuzjastów i przyjaciół kolei
40:56

16 i 17 października 2021 roku w Piasecznie spotkali się działacze społeczni zaangażowani w rozwój kolei w Polsce. Spotkanie było wielowymiarowe, ponieważ dotyczyło wielu aspektów i gałęzi funkcjonowania kolei: tej towarowej jak i pasażerskiej, normalno- i wąskotorowej, współczesnej i zabytkowej.

W kilkudziesięciominutowym skrócie trudno zmieścić wszystko co się działo, dlatego w dzisiejszym odcinku znajdziecie wypowiedzi:

  • Jakuba Majewskiego, prezesa fundacji ProKolej, o tym czym był ten kongres i jaki jest jego cel,
  • Łukasza Janeczko z Instytutu Spraw Obywatelskich - o kampanii "TIRy na tory",
  • Jarosława Lipińskiego z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych o żuławskiej wąskotorówce która bije rekordy przewozowe,
  • Piotra Malepszaka o infrastrukturze kolejowej i podejściu do jej kształtowania wraz z dyskusyjnym głosem Nadziei Sulimy z ogólnopolskiego stowarzyszenia "Przyjazny transport".
Oct 18, 2021
#119: Kącik literacki – Być jak konduktor
28:44

Co to znaczy "być jak konduktor"? Jak "od podszewki" wygląda praca konduktora i kierownika pociągu? Z jakimi mitami się wiąże? Czy kolej umie informować pasażerów bez zbędnych "kolejaryzmów"? O tym wszystkim przeczytacie w książce "Być jak konduktor" Przemysława Brycha, znanego jako "Konduktor Przemek".

W rozmowie usłyszycie także o dalszych planach wydawniczych mojego gościa. Dowiecie się też kto przeczyta jego ostatnią książkę na potrzeby audiobooka.

Oct 13, 2021
#118: Kręte polskie drogi
40:50

Podobno każdy Polak jest ekspertem w trzech dziedzinach: piłki nożnej, medycyny i dróg. Dziś zajmiemy się tym trzecim tematem.

Skąd biorą się "zakręty mistrzów" na których codziennie dochodzi do kolizji i wypadków? Dlaczego na drogach ekspresowych mamy znaki ograniczenia prędkości? Z czego wynika organizacja ruchu na węzłach autostradowych?

O tych i innych problemach użytkowników polskich dróg rozmawiałem z inżynierem drogowym i członkiem stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze", Jackiem Gęborysem.

Oct 06, 2021
#117: Czysta mobilność z drogą energią
26:04

Ceny energii w przyszłym roku będą dużo większe niż obecnie. Gaz drożeje już teraz. Jak w tej sytuacji będzie wyglądać nasza mobilność oparta o paliwa alternatywne? Czy nadal będzie się opłacało ładować samochody elektryczne w publicznych, "szybkich" ładowarkach?

Jak się do tego mają planowane "strefy czystego transportu"? Czy w nowej formie mogą wydatnie poprawić stan powietrza w miastach? Jak i - przede wszystkim - czym będziemy się mogli po nich przemieszczać? O tym wszystkim ze stałą już gościnią - elektromobilną Agatą Rzędowską. Poza tym trochę gawędzenia podczas ładowania elektrycznego vana.

Sep 30, 2021
#116: Dzień bez samochodu – i co dalej?
36:23

To że miasta i niektórzy przewoźnicy kolejowi oferują bezpłatne przejazdy 22 września, w "Dzień bez samochodu", nie jest niczym nowym. Część z organizatorów i operatorów oferuje takie przejazdy tylko właścicielom samochodów. Czy to jest działanie które może przynieść pozytywny - z punktu widzenia zrównoważonego transportu - efekt?

O lepszych i gorszych pomysłach na europejski tydzień zrównoważonego transportu i dzień bez samochodu rozmawiam z Bartoszem Mazurem z Urzędu Miasta w Rybniku.

Sep 24, 2021
#115: Eksperymentalny urbanizm
53:24

Jak mieszkańcy reagują na proponowane zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym ulic? Dlaczego reagują agresywnie na ograniczenie możliwości parkowania czy zwężanie jezdni? Jakie możliwości daje prototypowanie zmian w przestrzeni? Dlaczego przepisy dot. dróg publicznych słabo nadają się do zarządzania infrastrukturą typowo śródmiejską?

O tym wszystkim opowiedział mi Paweł Jaworski, urbanista który od kilku lat wprowadza prototypy zmian na ulicach w polskich miastach. Część z nich już zadomowiła się na dobre jako docelowe rozwiązanie, a część dopiero zaczyna się "dogadywać" z mieszkańcami.

Sep 17, 2021
#114: Jak (nie) dowozić uczniów do szkół?
24:41

Nowy rok szkolny to kolejne odsłony historii o wykluczeniu transportowym. Dodatkowo, tym razem to właśnie teraz, a nie wiosną, wielu przewoźników ograniczyło przewozy lub ich nie wznowiło po wakacjach, a niektórzy wręcz upadli. W skrajnych przypadkach, uczniowie szkół średnich, o tym że nie mają czym dojechać na rozpoczęcie roku, dowiedzieli się... 31 sierpnia wieczorem.

Coroczne problemy z dojazdem na lekcje to też dobra okazja żeby pochylić się nad różnymi metodami na przewozy szkolne. Co do zasady "otwieranie gimbusów" jest dobrą metodą. W sytuacji pogłębiającego się kryzysu transportu publicznego oznacza to czasem swoistą "klęskę urodzaju". Czasem też się zdarza że wprowadzenie nowej oferty, zorganizowanej przez samorząd, również staje się problemem dla najmłodszych uczniów. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek?

W dzisiejszym odcinku odnoszę się do następujących publikacji: Autobusu do szkoły nie będzie. Z tras wycofał się nagle wojewódzki przewoźnik Młodzież nie ma czym dojechać do szkoły Protest mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka. „Zostaliśmy odcięci od świata” (fragment tego nagrania został wykorzystany w audycji) Komplikacje z dowozem dzieci do szkoły w Kowarach Ci licealiści marzą o prawie jazdy i samochodzie

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Sep 07, 2021
#113: Pocztówka z podróży – Genewa
21:39

Po dłuższej przerwie wracam z "pocztówką z podróży". Tym razem wybrałem się w podróż do Genewy. Szwajcaria uchodzi za ideał jeżeli chodzi o transport kolejowy oraz o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jest to oczywiście prawda, choć również i od nas Szwajcarzy mogliby przejąć kilka dobrych praktyk.

O tym jak czasem można przyjść na stację z której nic nie kursuje, o spokoju na drogach i o tym jak integruje się transport publiczny na pograniczu dwóch krajów - to znajdziecie w tym odcinku.

Aug 16, 2021
#112: Nowa strategia lotnicza
33:29

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji społecznych projekt polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. O tym co niesie ze sobą ten dokument, rozmawiam z Krzysztofem Logą-Sowińskim z portalu pasażer.com, który niedawno zwracał uwagę na niską jakość prognoz, na których się on opiera.

Oprócz tego, rozmawiamy o tym co planowana zmiana, polegająca na komercjalizacji Polskich Portów Lotniczych i przekazaniu ich spółce CPK, przyniesie polskiemu rynkowi lotniczemu.

Aug 02, 2021
#111: Podział województwa mazowieckiego
46:24

Podział województwa mazowieckiego to sprawa która budzi duże emocje. Do realizacji tego postulatu jeszcze daleka droga, jednak jednym z ważniejszych pytań jakie pojawiają się przy tej okazji brzmi: co stanie się z transportem publicznym? Czy dodatkowa granica województwa nie będzie stanowić bariery w przemieszczaniu się? Co z Kolejami Mazowieckimi? Czy nowe województwo będzie stać na organizację transportu publicznego?

Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć z doktorem Łukaszem Zaborowskim, ekspertem Instytutu Sobieskiego (którego tekst na portalu Klubu Jagiellońskiego był przyczynkiem do nagrania tego odcinka oraz z doskonale wam znanym Karolem Trammerem ("Z biegiem szyn").

Jul 29, 2021
#110: Rowerowa Łódź
37:50

Zdawać by się mogło, że lato powinno sprzyjać rowerom. Niestety, reaktywacja łódzkiego roweru publicznego zalicza spore opóźnienie. Dlaczego z Łodzi zniknęły rowery współdzielone i dlaczego opóźnia się ich powrót? Czy będą kompatybilne z wojewódzkim systemem rowerów?

W drugiej części przechodzimy do znacznie bardziej optymistycznego tematu. Projekt współfinansowania rowerów towarowych dla łódzkich przedsiębiorców ruszył, a pierwsi uczestnicy już wykorzystują je w swojej działalności. Komu rower cargo przydaje się w codziennej pracy i kto jeszcze mógłby z niego korzystać?

O tym wszystkim rozmawiam w tym odcinku z Hubertem Barańskim z Fundacji Normalne Miasto Fenomen.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Jul 19, 2021
#109: Miejski transport osób niepełnosprawnych
35:25

Organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego robią wiele aby transport publiczny był jak najbardziej dostępny. Są jednak osoby z niepełnosprawnościami które pomimo tego nie są w stanie z niego skorzystać. Miasta i gminy coraz częściej organizują dla nich transport specjalistyczny, którego jakość się poprawia. Często jednak nie jest on ani tani ani wygodny.

Czym jest MTON (lub GTON)? Kto z niego korzysta? Ile kosztuje, jak jest zorganizowany? Co i jak można w nim poprawić? O wyjątkowym rodzaju mobilności, której wielu z nas nie zna, rozmawiam z Anitą Siemaszko ze Stowarzyszenia kobiet niepełnosprawnych ONE.PL.

Serdecznie dziękuję pani Agnieszce Dudzińskiej za pomoc w realizacji tego odcinka.

Jul 07, 2021
#108: Rower w autobusie i w pociągu
47:53

Wszystko co chcielibyście wiedzieć na temat przewożenia rowerów środkami transportu publicznego. W pierwszej części rozmawiam z Jakubem Burdzińskim o transporcie rowerów w autobusach komunikacji miejskiej. Dlaczego kierowcy odmawiają ich przewozu? Jakie są najczęściej występujące mity w tym temacie? Jak należy bezpiecznie przewozić rower w autobusie?

A co z autobusami dalekobieżnymi? Czy podróżując nimi zawsze trzeba nasz rower zapakować i złożyć? O przewozie rowerów we FlixBusie kilka słów powiedział Michał Leman.

W drugiej części rozmawiam z Mirosławem Migaczem o tym na co należy się przygotować, kiedy chcemy przewieźć rower pociągiem. Co nas czeka w pociągu? Jak należy przygotować się do takiej podróży? Którymi pociągami najlepiej przewozić rower?

Jul 01, 2021
#107: Kącik literacki – Opóźnienie może ulec zmianie
33:19

Jak wyglądają codziennie i niecodzienne sytuacje z pracy maszynisty? W jaki sposób można nim zostać? Czy maszynistów łączy honor i więź zawodowa?

Dziś jest ten jeden odcinek w roku, kiedy wchodzę na tematy pasjonackie. O plusach i minusach zawodu maszynisty rozmawiam z Marcinem Antoszem, autorem książki "Opóźnienie może ulec zmianie", której Węzeł przesiadkowy jest patronem medialnym.

Zapraszam was również na kanał mojego rozmówcy na YouTube oraz do jego podcastu.

Jun 21, 2021
#106: Transport na żądanie (w Jaworznie)
36:17

Transport na żądanie nie jest niczym nowym, choć w Polsce mieliśmy dopiero pierwsze jaskółki w tym zakresie. Pilotażowy, jaworznicki system jest jednak pierwszym, w którym przejazdy są zglaszane i dysponowane przez program komputerowy. Przewozy realizowane są elektrycznym mikrobusem od 7:00 do 16:00 w dni robocze do 27 sierpnia.

O przygotowaniu i wdrażaniu systemu rozmawiałem z Marcinem Wójcikiem z Blees. Z kolei o tym jak system funkcjonuje w praktyce opowiedział mi Adrian Słupski z PKM Jaworzno, który przez pierwsze trzy dni osobiście prowadził autobus. Sam też skorzystałem z tej usługi i mam na jej temat pewne przemyślenia.

Adrian Słupski poprzednio gościł w odcinku #86: Elektromobilność w komunikacji miejskiej.

Jun 16, 2021
#105: Rowerowe zmiany
35:26

Czy rower można dostać na receptę? A może wzorem francuskim, tak jak w Tczewie, zamiast recept, powinniśmy dostawać talony na remont roweru? Czy naprawdę jeszcze mamy na co narzekać jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową? A może zamiast narzekać, zastanówmy się co przez ostatni, pandemiczny rok udało się zrobić dobrego? No i dlaczego rowery i części do nich stały się takie drogie?

O krajowych i zagranicznych zmianach na rynku rowerowym i w rowerowej mobilności rozmawiam z Krzysztofem Gubańskim, znanym również jako "Jeden samochód mniej".

Jun 01, 2021
#104: Porwanie samolotu na Białorusi
25:20

Porwanie samolotu pod pretekstem bomby na pokładzie zdawałoby się być już przeszłością albo scenariuszem filmowym rodem z kina klasy B. Życie pisze jednak dużo bardziej skomplikowane a zarazem bardziej przyziemne historie. Reżim Łukaszenki nie tylko doprowadził do przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair, ale w dodatku aresztował jednego z pasażerów - opozycjonistę Romana Protasiewicza.

W pierwszej części zbieram fakty jakie do tej pory udało ustalić się w tej sprawie a także pojawiające się opinie i komentarze. W drugiej części o kulisach i prawnych meandrach tej sprawy rozmawiam z Tomaszem Śniedziewskim z "Rynku Lotniczego".

Podczas przygotowania odcinka korzystałem z następujących materiałów:

Dominik Zając: Musimy ścigać porywaczy polskiego samolotu

Możliwości zastosowania konwencji montrealskiej

Oświadczenie rzeczniczki prasowej rosyjskiego MSZ

May 25, 2021
#103: Spór o kolej miejską we Wrocławiu
32:13

Porozumienie w sprawie honorowania biletów miejskich w pociągach drży w posadach. Urząd Miasta podnosi że przewoźnicy kolejowi żądają zbyt wiele, a ci drudzy - że wcale tak nie jest. Obie strony przerzucają się trudnymi do zweryfikowania argumentami, a w tle przewija się lokalna polityka. Obie strony deklarują że chcą się porozumieć. Zatem gdzie leży problem?

O tym gdzie jest problem i jak rozstrzygnąć spór o wspólny bilet, rozmawiam z Jakubem Nowotarskim z Akcji Miasto oraz z Mateuszem Kokoszkiewiczem z wrocławskiej "Gazety Wyborczej". Zachęcam do przeczytania wywiadów z przedstawicielami Urzędu Miasta Wrocławia oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

May 17, 2021
#102: Wykluczeni ze szczepień i edukacji
22:01

Za każdym razem kiedy mówię o temacie wykluczenia transportowego, mogę z czystym sumieniem (i zarazem ze smutkiem) powiedzieć że "lepiej już było". Mogę równie dobrze powiedzieć że tak źle jeszcze nie było. Tym razem też tak jest, choć poziom upadku komunikacji lokalnej w Polsce jest trudny do wyobrażenia.

Ile wynosi spadek przewozów względem 2019 roku? Jak wygląda on w praktyce? Kto nie dojedzie na szczepienia, a kto nie wie czy wróci jeszcze do szkoły? Co zrobić żeby to naprawić i dlaczego wcale nie chodzi o pieniądze? O tym usłyszycie w tym odcinku.

May 12, 2021
#99,5: ETCS i lokalne linie kolejowe (suplement)
5:19

Przygotowując odcinek na temat ETCS na krajowej sieci kolejowej, zwróciłem się z pytaniami do Urzędu Transportu Kolejowego. Ponieważ odpowiedzi na nie otrzymałem dopiero po emisji odcinka, publikuję je teraz osobno, jako uzupełnienie tamtej audycji.

Odpowiedzi udzielił mi Tomasz Frankowski, rzecznik Urzędu Transportu Kolejowego.

May 09, 2021
#101: Kącik literacki – Lecę. Piloci mi powiedzieli
39:53

Czwarte wydanie kącika literackiego to trzeci debiutant drukiem książkowym. Tym razem to reporterska opowieść Jana Pelczara - na co dzień dziennikarza radia RAM - o lotniczej kuchni. Lecę. Piloci mi powiedzieli to historie pilotów i o pilotach, którzy prowadzą samoloty cywilne.

Kim są anonimowi rozmówcy autora? Czy Jan Pelczar klaszcze przy lądowaniu? Co jest największym lotniczym mitem? Czy i kiedy człowieka w kokpicie całkowicie zastąpią maszyny? Na te pytania i wiele więcej znajdziecie odpowiedź w tym odcinku.

May 03, 2021
#100: Królewiec na Nowym Jedwabnym Szlaku
38:18

Wskutek zawirowań w transporcie kontenerów jakie miały miejsce w 2020 roku, spedytorzy, odbiorcy i nadawcy towarów zaczęli szukać nowych dróg. Polska brama do Europy, jaką niewątpliwie są Małaszewicze, straciła monopol na przeładunek kontenerów z Azji do Europy. Chociaż trudno mówić o stracie w wymiarze finansowym, to jednak udział towarów które pomijają największy "suchy port" na granicy polsko-białoruskiej zwiększył się w 2020 roku.

Jaka jest w tym rola rosyjskich spółek i władz? Dlaczego ładunki z Azji trafiają do portów i punktów przeładunkowych w okolicach Kaliningradu? Jak możemy temu przeciwdziałać?

Na te pytania opowiedzieli mi eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich - Iwona Wróblewska i Jakub Jakóbowski. Zachęcam do przeczytania ich najnowszego tekstu na ten temat.

Apr 27, 2021
#99: ETCS i lokalne linie kolejowe
38:53

ETCS czyli europejski system sterowania ruchem kolejowym od 10 lat jest mozolnie wdrażany na najważniejszych liniach w Polsce. Kosztowny w zakupie, trudny we wdrożeniu, ale dający poziom bezpieczeństwa nieosiągalny za pomocą dotychczas stosowanych w naszym kraju urządzeń.

Z drugiej zaś strony, nie mamy rozróżnienia zasad bezpieczeństwa na linie główne i linie lokalne. Wszędzie stosujemy identyczne (czyt. tak samo przestarzałe) urządzenia i przepisy, choć przecież linia linii nierówna. Potrzeby linii lokalnych, na których niewielka różnica kosztów przesądza o ich istnieniu są zupełnie inne niż na głównych, szybkich trasach, gdzie przepustowość, prędkość i bezpieczeństwo są najważniejsze.

W tych warunkach postulat instalacji urządzeń ETCS, zgłoszony przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego jawi się jako kontrowersja. Bo czy wszędzie potrzebujemy kosztownych zabezpieczeń? A może od lat tkwimy w tak starych technologiach, że już czas najwyższy na rewolucję?

Czym jest ETCS Level 1 Limited Supervision? Czy można i czy warto go montować na wszystkich liniach? Kto będzie z niego korzystał? Czy istnieją inne systemy zabezpieczenia ruchu na liniach lokalnych? O tym wszystkim opowiem wam razem z Mariuszem Hercholdem, byłym instruktorem dyżurnych ruchu i wdrożeniowcem nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym.

W audycji korzystałem z materiałów autorstwa Pawła Okrzesika, dźwięków nagranych przez TMechatronika, a na artykuł o czeskich przebojach z bezpieczeństwem na kolei zapraszam do dwumiesięcznika "Z biegiem szyn".

Apr 21, 2021
#98: Lotnisko w Białymstoku
32:11

Urząd Miasta w Białymstoku planuje wydać w ciągu najbliższych pięciu lat prawie 130 milionów złotych na rozbudowę lotniska Krywlany. Argumenty za i przeciw tej inwestycji są podobne jak w przypadku innych regionalnych portów lotniczych - region nie ma swojego lotniska, a samorządowcy chcą tu przyciągnąć inwestorów. Jednak w tym przypadku nadal nie będą mogły lądować tu typowe dla tanich przewoźników samoloty. W dodatku - jak twierdzą lokalni aktywiści - ruch General Aviation może z powodzeniem odbywać się już teraz. Co więcej, pierwszym etapem inwestycji ma być wycinka prawie 15 tys. drzew, której sprzeciwiają się nawet... Lasy Państwowe.

Czy zatem tak kosztowne przedsięwzięcie jest niezbędnie potrzebne mieszkańcom Białegostoku i województwa podlaskiego? Czy do obsługi lotów małych, prywatnych samolotów potrzeba wydawać aż tak duże pieniądze? A może w zupełności wystarczy remont infrastruktury lokalnego aeroklubu?

O tym wszystkim możecie usłyszeć w rozmowie z Katarzyną Sztop-Rutkowską, działaczką społeczną Inicjatywy dla Białegostoku.

Tematowi lotnisk regionalnych w Polsce był poświęcony odcinek #85: Lotniska regionalne.

Zdjęcie ilustrujące tę audycję pochodzi z opracowania dotyczącego określenia modelu zarządzania operacyjnego zmodernizowanego lotniska Krywlany w Białymstoku wraz ze strukturą przepływów finansowych w zakresie prowadzonej działalności.

Apr 12, 2021
#97: Komunikacja podmiejska w Krakowie
30:40

Pandemia odcisnęła poważne piętno na komercyjnych przewozach autobusowych, które stanowiły dotąd istotny środek transportu do Krakowa z okolicznych miejscowości. Wielu przewoźników ograniczyło swoją ofertę lub wręcz zakończyło działalność. Tymczasem mieszkańcy krakowskich suburbiów chcą nadal korzystać z transportu zbiorowego.

Czy na gruzach przewozów busowych można zbudować nową jakość transportu publicznego? Czy w nowej, postpandemicznej rzeczywistości będzie miejsce dla komercyjnych przewoźników? Co z integracją taryfową, która w obecnych warunkach prawnych jest stosunkowo trudna do przeprowadzenia? Kto powinien sfinansować linie autobusowe do stolicy województwa?

O tym czym i jak zastąpić małopolskie busy w dojazdach do centrum aglomeracji krakowskiej, rozmawiam z Łukaszem Frankiem, dyrektorem Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Przyczynkiem do naszej rozmowy był artykuł Kraków chce uruchomić "agloekspressy". Mają pomóc w zintegrowaniu transportu zbiorowego w "obwarzanku".

Mar 29, 2021
#96: Parkowanie po wrocławsku
29:14

Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu przynosi dużo niższe przychody niż notuje się w Poznaniu czy Krakowie. Również Straż Miejska praktycznie nie wystawia mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Można by pomyśleć że Wrocławianie masowo przesiedli się do komunikacji miejskiej i na rowery, ale to niestety nieprawda.

Na czym polega problem z parkowaniem we Wrocławiu? Dlaczego instytucje odpowiedzialne za tworzenie polityki parkingowej i egzekwowanie przepisów nie działają jak należy? O tym rozmawiam z Andrzejem Padniewskim z wrocławskiej Akcji Miasto. Na ich stronie możecie przeczytać dlaczego poprosili o pomoc... Najwyższą Izbę Kontroli.

Mar 22, 2021
#95: Kolej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
44:07

Mijają trzy lata od kiedy powołano Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Jednym z jej głównych zadań jest organizacja transportu publicznego. W Śląsku i Zagłębiu, po latach "ostrych cięć", transport szynowy powoli zaczyna wracać do łask. Dodatkowe tory dla przewozów aglomeracyjnych, reaktywacja zapomnianych linii i budowa nowych przystanków. Inwestycji i planów jest sporo, ale czy wszystkie są trafne? Jak cała gama pomysłów na nowe szyny ma się do całej fali likwidacji z ostatnich lat?

Moim gościem jest Wojciech Dinges z Departamentu Komunikacji i Transportu GZM, a przyczynkiem do naszej rozmowy jest jego tekst o kolejowych planach w województwie śląskim.

Poprzednio o specyfice transportu publicznego w metropolii GZM opowiadał Bartosz Mazur.

Mar 18, 2021
#94: Zmiany w prawie o ruchu drogowym
31:57

W Dzień Kobiet Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie od 1 czerwca 2021 roku. Nowe przepisy obejmują rozszerzenie pierwszeństwa dla pieszych, ale również częściowy zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Ponadto przez całą dobę będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Dodatkowo, na autostradach trzeba będzie utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Co z tym wszystkim ma wspólnego tramwaj? Co się zmieni w kwestii projektowania dróg? Czy kierowcy powinni się jej obawiać? Czy trzeba będzie wyjąć słuchawki z uszu przed wejściem na jezdnię?

O tym wszystkim rozmawiam z moimi gośćmi - dr. Jeremim Rychlewskim z Politechniki Poznańskiej i Krzysztofem Woźniakiem (Radio TOK FM, "Skołowani").

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Mar 11, 2021
#93: Czyste autobusy (nie tylko) w Krajowym Programie Odbudowy
20:47

Początek roku to dwa raporty na temat elektro- i gazomobilności w komunikacji miejskiej. Polityka Insight pokazuje szereg wad autobusów na CNG, a Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej próbuje odpierać ich argumenty i próbuje pokazać że nie o emisyjność idzie, a o lobbing w sprawie autobusów elektrycznych. Kto ma rację?

Ile CO2 emitują autobusy elektryczne, ile gazowe a ile napędzane silnikiem diesla? Czy przy polskiej energetyce węglowej możemy mówić o ekologii w przypadku pojazdów elektrycznych? O co chodzi z unijną dyrektywą w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego? Dlaczego od 2025 roku mamy kupować tylko autobusy elektryczne?

W drugiej części pokazuję jak wygląda transportowa część Krajowego Programu Odbudowy. Jakie są jego mocne i słabe strony? Dlaczego dominuje w nim życzeniowe myślenie? Czemu stosunkowo dobra diagnoza rozmija się z działaniami?

Do obliczeń przedstawionych w odcinku wykorzystałem dane Komisji Europejskiej oraz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (tabele WO i WE oraz wskaźniki emisyjności). Bardzo wiele informacji zasięgnąłem również z rozprawy doktorskiej Macieja Gisa pt. Analiza porównawcza emisji spalin autobusów miejskich z silnikami zasilanymi olejem napędowym oraz paliwami alternatywnymi.

Wcześniej na temat elektromobilności w transporcie publicznym w Polsce mówiłem w odcinku #86: Elektromobilność w komunikacji miejskiej.

Mar 02, 2021
#92: Stop Cham Warszawa
27:28

Goście dzisiejszego odcinka są dość niezwykli. Choć działają na ulicy, a filmy z ich działań mają setki tysięcy wyświetleń na YouTube, to pozostają anonimowi. Choć spotykają się nie raz z ogromną agresją, to zawsze zachowują spokój. No i chociaż ich akcje odbywają się na chodnikach, to spotykają tam się z kierowcami w samochodach.

Dziś po raz pierwszy rozmawiam z gośćmi incognito. Tak jak w swoich filmach, Mądraliński i Kojak, reprezentujący nieformalną grupę Stop Cham Warszawa, ujawnią tylko swój głos. Opowiedzą o swojej działalności i jej celu. O tym jak udaje im się zachować spokój, o tym co zostaje poza kadrem, a także o tym czy mogą liczyć na wsparcie przechodniów i policji.

Feb 22, 2021
#91: Zimowe utrzymanie dróg
20:09

Czy zima zaskakuje drogowców czy raczej kierowców? Wszystkim którzy jeżdżą na co dzień samochodami marzy się idealnie czarna droga. Trzeba mieć jednak świadomość że to marzenie które nie zawsze można spełnić. Dlatego też rozwiązaniem może być utrzymanie "na biało" - również w przypadku dróg rowerowych. Te z kolei często w ogóle nie są utrzymywane zimą, co tłumaczy się oszczędnościami. A gdzie w tym wszystkim są piesi, którzy muszą przedzierać się przez zaspy?

O tym wszystkim rozmawiam z Tomaszem Toszą, wicedyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Natomiast o wypowiedź w temacie gdańskich dróg rowerowych (które jako jedne z nielicznych w Polsce są odśnieżane) zapytałem rzeczniczkę tamtejszego Zarządu Dróg i Zieleni, Magdalenę Kiljan. Na stronie ZDiZ w Gdańsku możecie też zapoznać się ze standardami utrzymania dróg.

Feb 16, 2021
#90: Ulgi ustawowo skomplikowane
28:35

Z pewnością nie raz zastanawialiście się czy i jaka ulga przysługuje wam na przejazdy autobusami czy pociągami. Pewnie nie raz dziwiliście się że w komunikacji miejskiej bilet ulgowy kosztuje połowę tego co normalny, podczas gdy w pociągu są to bardzo dziwne ułamki.

Przy okazji wprowadzenia nowej ulgi na przejazdy dla dawców osocza, postanowiłem rozebrać krajowe bilety ulgowe na czynniki pierwsze. Dlaczego tak jest i czy ten cały system musi być aż tak skomplikowany? Kto go popsuł i po co? Czyj interes jest w tym na pierwszym miejscu i dlaczego nie pasażerów? Na te wszystkie pytania staram się odpowiedzieć w tym odcinku.

W audycji wykorzystano fragment konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia z 25 listopada 2020 r. oraz fragment 26. odcinka serialu animowanego "Świat według Ludwiczka" (wersja polska: Master Film, reż. Ewa Markowska).

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0.

Feb 08, 2021
#89: GIS w transporcie publicznym
26:54

GIS w tym przypadku to oczywiście systemy informacji geograficznej, a nie Główny Inspektorat Sanitarny. Z elektronicznych map oraz zbudowanych na ich podstawie narzędzi często korzystamy podczas przejazdów transportem publicznym. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oczywiście to co oferuje nam GIS to nie tylko mapy, ale dużo więcej. Znaczenie takich systemów rośnie z roku na rok i to nie tylko jako środka informacji pasażerskiej.

O tym jak buduje się taki system u organizatora komunikacji publicznej i do czego jest wykorzystywany, opowiedział mi Maciej Florczak z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Próbki jego pracy znajdziecie m. in. na stronie ArcanaGIS.pl.

Feb 01, 2021
#88: Problemy polskiej kolei z zimą
17:53

Dwa mroźne dni wystarczyły do sparaliżowania krajowej sieci kolejowej. Problemy z siecią trakcyjną, rozjazdami czy awarie taboru? Gdzie leży problem masowych opóźnień i odwołanych pociągów? Pytam o to pasażerskich przewoźników kolejowych.

W audycji wykorzystano fragment programu "Fakty po Faktach" z 20 stycznia 2014 roku.

Jan 19, 2021
#87: Monitoring kierowców (w carsharingu)
33:46

Ostatnio głośno było o kolizjach luksusowych samochodów jednej z sieci carsharingowych. W jaki sposób operator takiej usługi może zapobiegać niebezpiecznym zachowaniom kierowców? Czy już teraz stosują odpowiedni monitoring? A może należałoby pójść w inną stronę?

W tym odcinku rozmawiam z Leszkiem Leśniakiem z Panek CarSharing o tym jak monitorowani są kierowcy aut "na minuty". W drugiej części rozmawiam z Andrzejem Mrozem z Andrew Frost Solutions na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania niebezpiecznych zachowań wśród kierowców.

Jan 13, 2021
#86: Elektromobilność w komunikacji miejskiej
30:39

Kolejny konkurs na dofinansowanie autobusów elektrycznych zwiastuje dalszy rozwój elektromobilności w komunikacji miejskiej. Tymczasem już teraz mamy zdecydowanych liderów i outsiderów w tej dziedzinie.

O tym jak Jaworzno state of mind poradziło sobie z elektryfikacją swojej sieci autobusowej opowiada Adrian Słupski z PKM Jaworzno. Potem przeniesiemy się do Radomia, który również nie ma się czego wstydzić. O tym jak planowano rozwój elektrobusów w tym mieście opowie Marcin Gromadzki, który przygotowywał plany w tym zakresie. Na koniec odwiedzimy Warszawę, gdzie "kontrakt stulecia" na autobusy elektryczne zaliczył wtopę oraz jeszcze jedno miasto, w którym ktoś ewidentnie zrobił błąd.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda.

Jan 07, 2021
#85: Lotniska regionalne
20:16

W oczach samorządowych polityków i mieszkańców lokalne porty lotnicze to okna na świat i okazja na promocję i rozwój regionu. Dla innych to często tylko kosztowne pomniki samorządowej pychy. W tym odcinku przyglądam się pięciu najmniejszym lotniskom w Polsce, a bliżej - najmłodszemu z nich, czyli portowi lotniczemu Olsztyn-Mazury.

Usłyszycie o tym jak małe lotniska przeżywają pandemię i jak radzą sobie z wstrzymywaniem lotów. Dowiecie się również ile tracą i ile się do nich dopłaca.

W audycji wykorzystano fragment nagrania rozmowy Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem ujawniony przez "Wprost".

Problemom lotnisk w Polsce poświęcony był również odcinek #71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii.

Dec 31, 2020
#84: Kujawsko-pomorskie problemy kolejowe
23:13

Trwające przez ponad miesiąc zamieszanie związane z nowym rozkładem jazdy pociągów w województwie kujawsko-pomorskim zakończyło się źle. Wiele połączeń zniknęło z torów z dnia na dzień a jeszcze więcej zniknie już wkrótce.

Czy całej tej sytuacji można było uniknąć? Dlaczego w ogóle do niej doszło? Kto ponosi za nią odpowiedzialność? Czy można ją jeszcze naprawić? W tym odcinku staram się na te wszystkie pytania odpowiedzieć. Zadaję też pytania - Tomaszowi Moraczewskiemu, dyrektorowi Departamentu Transportu w kujawsko-pomorskim urzędzie marszałkowskim i pasażerom jednego z ostatnich pociągów z Czerska do Laskowic Pomorskich.

W audycji wykorzystałem fragment programu "Zbliżenia" z 10 grudnia 2020 roku.

Dec 14, 2020
#83: Zmiany w bydgoskiej komunikacji miejskiej
24:34

Nowe torowisko w ciągu ul. Kujawskiej i nowa siatka połączeń komunikacji miejskiej. Od 6 grudnia w Bydgoszczy zaszły istotne zmiany w funkcjonowaniu miejskiego transportu publicznego. Dlatego postanowiłem wybrać się tam i zobaczyć na własne oczy co się zmieniło.

Moim przewodnikiem był Tymon Myga ze stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, a w tramwaju spotkaliśmy również Tomasza Okońskiego, rzecznika Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Dec 07, 2020
#82: Kącik literacki – 25. godzina
38:39

Największa katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. Wielokrotnie prezentowana w reportażach. Zdawać by się mogło, że wiemy o niej wszystko. A jednak nadal nie znamy odpowiedzi na najważniejsze z pytań - dlaczego pociąg towarowy wyjechał z Otłoczyna na "lewy" tor?

Na to pytanie w swojej debiutanckiej książce "25. godzina" próbuje odpowiedzieć Jonasz Misiaszek-Przybyszewski. Czy odpowiedź znajduje się w aktach Służby Bezpieczeństwa? A może - wręcz przeciwnie - cały czas leżała "na stole"?

Książkę już niebawem będziecie mogli kupić na stronie wydawnictwa "Adam Marszałek". "Węzeł przesiadkowy" jest jej oficjalnym patronem medialnym.

Nov 30, 2020
#81: Społeczny pomiar prędkości (i obietnic)
19:16

Co zostało nam po złożonych rok temu obietnicach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Co robią dziś fotoradary należące do straży miejskich? Ilu kierowców łamie ograniczenia prędkości w miastach?

O tym wszystkim rozmawiam z Kubą Czajkowskim ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze", które ostatnio przeprowadzało społeczne pomiary prędkości na warszawskich ulicach.

Nov 24, 2020
#80: Nowy system poboru opłat drogowych
17:25

Nowa ustawa o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym przynosi nam wiele ciekawostek. Nie mniej kryje się ich w historii systemu poboru opłat viaTOLL, który ma duże szanse wreszcie przejść do historii.

Czy nowa ustawa to kolejny bubel prawny pisany na kolanie czy faktyczna dobra zmiana w zakresie polityki transportowej? Ile pieniędzy zmarnowano nie likwidując wcześniej manualnego poboru opłat i utrzymując stary i nieefektywny system? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym odcinku.

W audycji wykorzystano fragmenty: - wypowiedzi ministra Andrzeja Adamczyka dla TVP z 2 września 2018 r. - posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury z 29 sierpnia 2019 r.

Odwołuje się również do raportu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego "Odkorkować Polskę".

Poprzednio na temat finansowania infrastruktury drogowej mówiłem w odcinku #6: Autostradowe mity.

Nov 16, 2020
#79: S16 przez Mazury i Biebrzę
34:28

Problemy środowiskowe i społeczne, pieniądze i ambicje polityków. Kiedy to wszystko spotka się razem ze źle prowadzoną polityką transportową dostajemy mieszankę wybuchową. W dodatku taka mieszanka może zniszczyć całkiem spory fragment środowiska.

O błędach w wytyczaniu dróg, o szkodach jakie w naturze wywoła ich realizacja, a także o alternatywnych rozwiązaniach rozmawiam z: - Robertem Chwiałkowskim z Fundacji dla Biebrzy oraz stowarzyszenia SISKOM, - z Krzysztofem Worobcem ze stowarzyszenia na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur "Sadyba".

W audycji wykorzystano fragment filmu "Poszukiwany, poszukiwana" w reżyserii Stanisława Barei.

Nov 10, 2020
#78: Problemy branży turystycznej
27:21

Przewoźnicy autobusowi obsługujący przewozy turystyczne przeżywają głęboki kryzys. Pandemia koronawirusa mocno dała im się we znaki, pozbawiając ich większości przychodu. Teraz, po zakończonym, bardzo chudym sezonie stają przed jeszcze trudniejszą zimą.

Co grozi autobusowym operatorom turystycznym? Jak duża jest to grupa? Jakiego wsparcia oczekują? Czy można ich potencjał wykorzystać w inny sposób? Czy chcieliby zacząć realizować przewozy regularne?

O to zapytałem organizatorów ubiegłotygodniowej konferencji prasowej - Rafała Marka z Krakowskiej Izby Turystyki i Macieja Sochę ze Stowarzyszenia Ekologicznego Transportu Autokarowego STEKTRA.

Nov 03, 2020
#77: Ustawa o czasie pracy maszynistów
39:26

W tle głośnych wydarzeń dzieją się rzeczy może mniej medialne, ale na pewno bardzo ważne dla sektora transportu kolejowego. Ustawa o czasie pracy maszynistów budzi ogromne emocje w branży. Z jednej strony mowa jest o poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy, z drugiej zaś - o radykalnym pogorszeniu konkurencyjności transportu kolejowego.

W związku z tym, poprosiłem o opinie w tej sprawie Leszka Miętka, prezydenta Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce oraz Jakuba Majewskiego, prezesa fundacji ProKolej.

Poprzednio Jakub Majewski był moim gościem w odcinku #59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

Oct 29, 2020
#76: Bezpieczeństwo motorniczych
21:54

Zazwyczaj mówi się o bezpieczeństwie pasażerów, ale dziś wyjątkowo porozmawiam z moimi gośćmi o bezpieczeństwie prowadzących pojazdy transportu publicznego. Przyczynkiem do rozmowy ten temat było pobicie motorniczej, która zwróciła uwagę pasażerom bez maseczek.

O tym co się wydarzyło w sobotę 17 października w tramwaju linii 25 zapytałem Macieja Dutkiewicza, rzecznika Tramwajów Warszawskich. W rozmowie z nim poruszyłem również temat wewnętrznych regulacji w zakresie bezpieczeństwa prowadzących pojazdy.

W drugiej części podcastu zapraszam na rozmowę z Darią Jąderko, motorniczą. Zapytałem ją jak radzi sobie w niebezpiecznych sytuacjach, jak często musi stawiać im czoła i czy może liczyć na pomoc pasażerów.

Oct 21, 2020
#75: FSO Syrena
15:30

Wraz z Agatą Rzędowską i Gustawem Więckowskim (Praktyczna Strona Motoryzacji) odwiedziliśmy kutnowską Fabrykę Samochodów Osobowych "Syrena". Czy grupa młodych pasjonatów motoryzacji jest w stanie wskrzesić legendarną markę i wyprodukować pierwszy polski samochód elektryczny?

Po fabryce oprowadzali nas Damian Woliński, projektant w FSO "Syrena" i Krystian Kossakowski, kierownik produkcji.

Poprzednio Agata Rzędowska gościła w odcinku #39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych. Jej audycji "Szybkie Wózki" możecie słuchać w każdy poniedziałek o 22:00 w "Radiu Dla Ciebie". Jest również dostępna w aplikacjach podcastowych.

Oct 12, 2020
#74: Raport (z frontu walki z wykluczeniem transportowym)
14:33

Znaczenie kolei wzrosło czy spadło w 2019 roku? Sektor przewozów autobusowych rozwija się czy wpada w regres? Jak okołocovidowe zamieszanie wpłynęło na lokalne przewozy autobusowe "na gruncie"? Nie ma autobusów czy nie ma pasażerów? A co z przystankami?

O tym wszystkim w dzisiejszym, dwuczęściowym odcinku.

Poprzednio temat wykluczenia transportowego poruszałem w odcinku #60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym.

Oct 01, 2020
#73: Kolej Plus
42:18

W ubiegłym miesiącu zakończył się nabór projektów w ramach programu "Kolej Plus". Samorządy zgłosiły prawie 100 inwestycji, których koszt szacuje się na ok. 25 mld zł. Co z tego zostanie zrealizowane? Komu zabraknie pieniędzy na wkład własny? Które dobre projekty odpadną, a które - mimo wątpliwych korzyści - obronią się podczas oceny formalnej? Czy faworyzowanie projektów liniowych względem punktowych ma sens?

Na te pytania poszukam odpowiedzi z moimi gośćmi, a są nimi Jakub Madrjas z "Rynku Kolejowego" i Karol Trammer z dwumiesięcznika "Z biegiem szyn".

Sep 22, 2020
#72: Czystszy transport
37:10

Co należy zrobić aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu? Czy trzeba całkowicie wyeliminować samochody z ulic? A może wystarczy zająć się tymi najgorszymi? Co w zamian?

O tym wszystkim rozmawiam z Bartoszem Piłatem z Polskiego Alarmu Smogowego. Komentujemy głównie propozycje opublikowane w dniu czystego powietrza.

Sep 15, 2020
#71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii
27:42

Rząd z dnia na dzień zakazuje lotów do wybranych krajów, ale w tym zakazie są równi i równiejsi. Lotniska regionalne straszą swoją upadłością, ale część z nich może liczyć na kolejną kroplówkę z pieniędzmi a część nie. Linie lotnicze są w kryzysie, ale zarazem oferują szalone promocje na atrakcyjne kierunki lotów.

O tym jak się odnaleźć w świecie paradoksów lotniczych czasów pandemii opowie nam Paweł Kunz, redaktor i wydawca we fly4free.pl.

Tematy koronawirusowych zawirowań na rynku lotniczym poprzednio poruszałem w rozmowie z Pawłem Śliwińskim w odcinku #55: Personel latający.

Sep 07, 2020
#70: Transport covidoodporny
12:15

Od pół roku jesteśmy straszeni zagrożeniem epidemicznym jakie rzekomo niesie ze sobą podróżowanie transportem publicznym. Tymczasem wszelkie badania epidemiologów mówią co innego. Skąd się wzięły informacje o wysokim ryzyku zakażenia w metrze, autobusie czy tramwaju? Ile osób zaraziło się koronawirusem w pojazdach transportu publicznego w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku.

Przygotowując go korzystałem z następujących materiałów:

Zachęcam też do zapoznania się ze 107. numerem dwumiesięcznika "Z Biegiem Szyn".

W audycji znalazły się fragmenty programu "Gość Wydarzeń" z 18 sierpnia 2020 roku oraz wypowiedzi Rafała Webera na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0.

Sep 04, 2020
#69: Bramki w metrze (warszawskim)
16:50

Czy bramki w metrze są potrzebne? Ile kosztują? Do jakich analiz wykorzystuje się dane jakie zbierają? Czy poza byciem specyficznym rodzajem kasownika biletów, pełnią jeszcze jakieś funkcje? Co z dostępnością?

Przeciwko bramkom są działacze "Miasto jest nasze" i w ich imieniu wypowiada się Barbara Jędrzejczyk. Punkt widzenia organizatora transportu publicznego przedstawia rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Tomasz Kunert.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Miś" w reżyserii Stanisława Barei.

Aug 26, 2020
#68: Infrastruktura rowerowa w Krakowie
41:33

Czy Kraków ma się czym pochwalić jeżeli chodzi o dostępność dla rowerzystów? A może wcale nie chodzi o rowerzystów, tylko o zwykłych ludzi - tyle że na rowerach? Dla kogo braknie miejsca na drodze? Co zrobiono do tej pory dobrze, a co wymaga poprawy? Czy najnowsza kładka to faktycznie bubel czy jednak coś, co było potrzebne mieszkańcom?

O tym wszystkim rozmawiam z Marcinem Wójcikiem, oficerem aktywnej mobilności w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie oraz z Marcinem Hyłą ze stowarzyszenia "Miasta dla rowerów". Moim przewodnikiem po Krakowie jest Jakub Kucharczuk z krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego, współprowadzący audycję "Międzymiastowo".

Aug 17, 2020
#67: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej
43:05

Czy czas pandemii i wywołanej przez nią zapaści w transporcie publicznym to właściwy moment na podwyżki cen biletów? Czy to pasażerowie powinni ponosić koszty zachowania dystansu społecznego? A może skoro zarabiamy więcej, to stać nas na to żeby zapłacić za bilet kilka złotych więcej?

Odpowiedzi na te pytania poszukam z moim gościem, którym jest Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

W audycji przywołuję wykresy przygotowane przez TUMW i udostępnione na facebooku.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0.

Aug 10, 2020
#66: Jak pandemia zmieniła naszą mobilność?
15:28

Czy lęk przed Covid-19 sprawia że przesiedliśmy się z komunikacji miejskiej na rowery? Jak zmieniły się natężenia ruchu samochodowego i rowerowego? Czy spadek wykorzystania transportu publicznego jest trwały? Czy rowery na dłużej utrzymają swoje miejsce w naszej codziennej mobilności?

Odpowiedzi szukam w danych ZTM, u rzecznika ZDM, na stronach Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz w Google Trends. Zapraszam również na podcast "Skołowani" o "Rowerowej Rewolucji".

Poprzednio o wpływie pandemii koronawirusa na przemieszczanie się ludzi i towarów mówiłem w odcinku 52. "Pandemia a mobilność".

Aug 05, 2020
#65: Most w Pilchowicach
29:29

Czy ponad stuletni most kolejowy w Pilchowicach naprawdę zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Czy ten stuletni obiekt naprawdę grozi zawaleniem? Dlaczego obietnica jego odbudowy nie może być traktowana poważnie? Co można zrobić żeby go uratować?

Na te pytania odpowiedzi szukam u Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich, który nagłośnił tę sprawę. Dowiecie się też nowych rzeczy o których do tej pory nie informowano w mediach.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 3.0.

Jul 27, 2020
#64: Historia Darta
18:59

Pociąg który stał się memem zanim wyjechał na tory. Czy faktycznie jeździł kiedy musiał przegrać z Pendolino? Czy naprawdę ma nadwagę i jak to jest z jego awaryjnością?

Zapraszam na opowieść o tym jak wyglądał zakup, produkcja i odbiory pociągów Pesa Dart. Usłyszycie też o wojnie sądowej i prokuratorskiej pomiędzy producentami, o trudnych tematach rozliczeń finansowych, a także o tym dlaczego raczej nie zobaczymy już więcej takich samych Dartów na torach.

W przygotowaniu audycji korzystałem m.in. z archiwów portali Rynek Kolejowy oraz InfoRail.

Jul 21, 2020
#63: Dworzec Główny w Olsztynie
32:48

Epopeja dworcowa w Olsztynie trwa już długie lata i niewiele wskazuje żeby miała się zakończyć. Tym razem w kolejny etap wchodzi kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy PKP SA a Retail Provider - właścicielem dawnego dworca PKS.

Czy wreszcie doczekamy się nowego dworca w Olsztynie? A może nadal będziemy korzystać z dotychczasowego, kontrowersyjnego obiektu? A może jest jakiś trzeci scenariusz? O tym wszystkim rozmawiam z architektem Tomaszem Birezowskim z Forum Rozwoju Olsztyna.

Temat dworca w Olsztynie poruszałem wcześniej w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne, a przywołany dworzec w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziłem z Karolem Trammerem w odcinku #7: Dworce.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Jul 05, 2020
#62: Rowery towarowe
17:50

Rowery towarowe zdobywają coraz większą popularność. Czy to tylko efekciarski gadżet czy jednak nowoczesny środek transportu który może zastąpić samochód w mieście?

O wadach i zaletach rowerów cargo rozmawiam z Hubertem Mazurem ze sklepu towarowe.pl. Dzielę się również własnymi wrażeniami z jazdy elektrycznym rowerem towarowym.

W ramach uzupełnienia odcinka zapraszam do przeczytania recenzji roweru Babboe City Mountain autorstwa Agaty Rzędowskiej w najnowszym Green Car magazine.

Temat parkowania rowerów w miejscu zamieszkania był poruszany w odcinku "Gdzie parkować swój rower", a Huberta Mazura poprzednio mogliście usłyszeć w relacji z Kongresu Transportu Publicznego.

Jun 22, 2020
#61: Monorail dla Rzeszowa i GOP
41:00

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera wykonawce studium wykonalności dla kolei metropolitalnej w ramach której rozważa kolej jednoszynową na lotnisko. Z kolei w Rzeszowie politycy i urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości (sic!) obiecują rozwiązania prawne pozwalające na budowę takiej kolei.

Czy obiecywany od 11 lat monorail wyleczy wszystkie problemy komunikacyjne "stolicy innowacji"? Czy naprawdę dojazd z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach wymaga budowy trasy czterokrotnie droższej od zwykłej kolei? W jakich warunkach kolej jednoszynowa może się sprawdzać? Jakie są jej wady i zalety?

Razem z moimi gośćmi, Maciejem Dutkiewiczem z Tramwajów Warszawskich (przeczytajcie jego tekst w którym konfrontuje jedno- i dwuszynowe systemy transportowe) i Witoldem Urbanowiczem z portalu transport-publiczny.pl rozmawiamy o faktach i mitach monoraila.

Macieja poprzednio mogliście usłyszeć w 22. odcinku o tramwajach w USA, a Witolda w 4. odcinku o nowych tramwajach dla Warszawy.

Jun 15, 2020
#60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym
13:22

Koronawirus i problemy związane z dojazdem na egzaminy maturalne dopisują kolejny rozdział opowieści pt. "Wykluczenie transportowe w Polsce". Nadal bez happy endu, wciąż z tymi samymi negatywnymi bohaterami - brakiem zainteresowania i know-how wśród samorządów.

W trakcie odcinka przywołuję 52. odcinek podcastu pt. "Pandemia a mobilność" oraz nowy rozkład jazdy PKS Kłodzko (który błędnie opisałem jako obowiązujący od 1 czerwca za co przepraszam).

W audycji wykorzystano fragment konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2020 r. oraz piosenki "Warszawa" (wyk: T.Love, muz: Jan Benedek, sł: Zygmunt Staszczyk, wyd: Arston).

Jun 09, 2020
#59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych
40:30

Lata mijają, a bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czy naprawdę jest z nim tak źle? Co można zrobić żeby je poprawić? Dlaczego większość działań w tej kwestii jest realizowana przez podmioty kolejowe mimo że sprawcami większości wypadków są kierowcy samochodów?

W pierwszej części podcastu odpowiedzi na te pytania szukam u Piotra Malarskiego, pełnomocnika Zarządu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w Kolejach Wielkopolskich. W drugiej - dyskutuję na ten temat z Jakubem Majewskim z Fundacji ProKolej.

Jakub Majewski gościł wcześniej w odcinku dot. "szprych" do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jun 01, 2020
#Hot16Challenge2
2:32

Dostałem nominację od Krzysztofa Woźniaka (Skołowani, TOK FM), więc nie mogę pozostawić sprawy bez rozpoznania. Jednocześnie nominuję Łukasza Zboralskiego (BRD24.pl) i ekipę podcastu "Krakoskie Gadanie".

To jest oczywiście zabawa, ale temat wsparcia ochrony zdrowia w czasie pandemii jest jak najbardziej poważny. Wpłacajcie i pomagajcie!

May 28, 2020
#58: Mobilność wolnobieżna w Pułtusku
12:27

Ciekawe przykłady zrównoważonej mobilności i elektromobilności znajdziemy nie tylko w dużych miastach. Pułtusk pokazuje jak można rozwiązać problem skomunikowania peryferiów z centrum miasta bez użycia samochodów. Czy idealnie? Nie, ale błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi. Przy okazji zaglądam na pułtuski dworzec PKS, a raczej to co co powstało na jego miejscu.

O transporcie publicznym w gminie miejsko-wiejskiej możecie posłuchać w odcinku "Konecka komunikacja gminna", a o trudnych losach dworców po dawnych PKSach w odcinku "Dworce dodatnie, dworce ujemne".

Dziękuję Mateuszowi Pierogowi za pomoc w realizacji odcinka.

May 25, 2020
#57: Regulowanie UTO na nowo
41:17

Nowy projekt ustawy o Urządzeniach Transportu Osobistego trafił do konsultacji publicznych. W tym odcinku konsultuję go z Adamem Jędrzejewskim z "Mobilnego Miasta".

Czy nowy projekt jest lepszy od ubiegłorocznego? Czy możemy liczyć na uregulowanie porzucanych na chodnikach hulajnóg? A co z bezpieczeństwem pieszych? Mam nadzieję że przynajmniej na część z tych pytań udało nam się odpowiedzieć.

Poprzednio z Adamem rozmawiałem w odcinku o problemach branży rowerów współdzielonych, a temat elektrycznych hulajnóg był poruszany rok temu, przy okazji pierwszej zapowiedzi regulacji.

May 19, 2020
#56: Gdzie parkować swój rower?
48:49

Promując rowery czasem zapominamy o fakcie, że spora część z nas nie ma gdzie go "zaparkować" w miejscu zamieszkania. Wózkownie bywają spywatyzowane, z kolei w piwnicach nie ma miejsca. Roweru na klatce schodowej parkować nie należy, a pod blokiem narażamy się na ryzyko kradzieży. Gdzie zatem postawić rower, aby był bezpieczny i łatwo dostępny?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć z moim gościem - Maciejem Różańskim, twórcą mapy parkingów rowerowych w Warszawie i współtwórca aplikacji miejski.bike - zawierającej mapy z infrastruktura rowerowa w miastach.

May 11, 2020
#55: Personel latający
41:45

Jak linie lotnicze radzą sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem? Kto zwalnia pracowników, kto próbuje ich zatrzymać a kto może liczyć na państwowe wsparcie? Jak wyglądały loty repatriacyjne?

O tych wyjątkowych, jak i o zupełnie zwykłych sytuacjach w pracy personelu pokładowego w liniach lotniczych opowiada Paweł Śliwiński, steward. Rozmawiamy też o tym czy załogi mają swoje ulubione samoloty i lotniska oraz o bezpieczeństwie pasażerów.

May 06, 2020
#54: Hyperloop
43:01

Magrail, Hyperrail i Hyperloop. Co oznaczają te nazwy? Czy futurystyczna wizja kolei w próżniowych tunelach to tylko wizja czy jednak realny projekt infrastrukturalny?

Czy po istniejących liniach kolejowych można jeździć znacznie szybciej bez korekty ich przebiegu? Jak może przebiegać wdrożenie projektu kolei magnetycznej na konwencjonalnym torze? Czy groźniejsze jest przyspieszenie o wartości 5g czy sieć 5G?

Na te pytania odpowiada Michał Litwin, dyrektor ds. strategii w Hyper Poland.

Apr 27, 2020
#53: Polityka transportowa: Paweł Szramka
24:32

W trzecim odcinku z cyklu "Polityka transportowa" mam przyjemność gościć posła Pawła Szramkę z Kukiz'15 - Koalicja Polska.

Z parlamentarzystą z Brodnicy rozmawialiśmy o przywróceniu połączeń kolejowych pomiędzy Brodnicą a Grudziądzem. Poruszyliśmy również te bardziej i mniej popularne tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Postanowiłem również zapytać przed czym należy bronić kierowców a także o przyszłe działania pana posła w ramach zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym.

W poprzednim odcinku cyklu "Polityka transportowa" rozmawiałem z Bartłomiejem Andrzejewskim z partii KORWiN.

Apr 20, 2020
#52: Pandemia a mobilność
19:33

Pandemia SARS-Cov-2 całkowicie zmieniła naszą mobilność. Najpierw przestały do nas przyjeżdżać chińskie kontenery i zatrzymały się zagraniczne wycieczki. Potem z wiejskiego krajobrazu zniknęły autobusy a z miast - elektryczne hulajnogi.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na naszą mobilność? Czy po epidemii wrócimy do tego co było, czy jednak musimy zbudować sobie "nową normalność"? Kto przetrwa kryzys?

W audycji cytuję fragment tekstu "Przewoźnicy zawieszają kursy. Twierdzą, że frekwencja w autobusach znacznie spadła. Ilu ludzi zostanie bez dojazdu do pracy?" oraz fragmenty: piosenki "Nie mam nogi", wyk., sł. i muz. Kazik Staszewski, wyd. SP Records, filmu "Psy", reż. Władysław Pasikowski.

Wykorzystałem również dane o wypadkach drogowych opracowane przez Krzysztofa Woźniaka (TOK FM, "Skołowani").

Mar 31, 2020
#51: Covid-19 a transport drogowy
21:31

Koronawirus wpłynął na niemal wszystkie elementy naszego życia. Nie inaczej jest z transportem drogowym. Stojące godzinami na granicach ciężarówki i problemy branży przewoźników turystycznych były jednymi z głównych tematów w branży transportowej w ostatnich dniach.

Jak w tej chwili wygląda sytuacja przewoźników i kierowców? Czy zatory na granicach udało się rozładować? Jakie zmiany prawne zostały już przeprowadzone? Co politycy obiecali przedsiębiorcom?

O tym wszystkim rozmawiam z Maciejem Wrońskim, prezesem związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska".

Mar 20, 2020
#50: Transport na Pomorzu środkowym
18:34

Pomorze środkowe to region borykający się z różnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Wykluczenie transportowe i słaba infrastruktura komunikacyjna stanowią główne problemy.

Poza problemami istnieją również ciekawe perspektywy rozwoju. Bo co wspólnego mogą mieć morskie farmy wiatrowe z rozbudową portu w Ustce lub obwodnicą Słupska? A może słyszeliście o linii autobusowej organizowanej przez... ZUS?

O tym i kilku innych ciekawostkach z okolic Słupsk opowiada Adam Sito - geograf inwestycyjny, specjalista w zakresie przygotowania inwestycji infrastrukturalnych.

Mar 17, 2020
#49: Konecka komunikacja gminna
25:02

Do tej pory temat komunikacji lokalnej pojawiał się w tym podcaście jedynie w kontekście kolejnych likwidacji połączeń lub wątpliwej jakości ustaw. Tym razem jednak pora na dobre wiadomości. Oprócz medialnego show związanego z podpisaniem ustawy Kolej+, Końskie uruchomiło własny system transportu publicznego. W dodatku ze wsparciem ze środków funduszu rozwoju połączeń autobusowych.

O tym jak zbudować system transportu publicznego wokół małego miasteczka opowiedział mi Mateusz Pieróg - konsultant ds. transportu publicznego i pasjonat komunikacji autobusowej.

Mar 09, 2020
#48: 8 lat po katastrofie w Szczekocinach
56:08

W 8 lat po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami z moimi gośćmi przypomnieliśmy sobie tamten tragiczny dzień i wspomnieliśmy ofiary tego wypadku. Zastanowiliśmy się jeszcze raz nad jego przyczynami i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie okoliczności tego dramatycznego zdarzenia zostały wyjaśnione.

Gośćmi programu byli: Jarosław Gacki - naczelnik dyspozytury zakładu centralnego PKP Intercity Igor Sokołowski - dziennikarz TVN24 oraz dyżurny ruchu w Lokalnym Centrum Sterowania Błonie Michał Stilger - rzecznik prasowy PKP SA, a wcześniej również "Przewozów Regionalnych" Karol Trammer - redaktor naczelny dwumiesięcznika Z Biegiem Szyn oraz autor książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej".

Podcast jest zapisem audycji na żywo, nadawanej na kanale "Węzła" na YouTube.

Mar 06, 2020
#47: Prawo autobusowe
37:42

Jak wygląda dostęp do krajowego rynku przewozów autobusowych? Czy łatwo jest uruchomić nową linię autobusową? Ile trwają formalności z tym związane i z czego one wynikają?

O zezwoleniach, skargach "organizacji społecznych" i ulgach ustawowych rozmawiam z Marcinem Chlewickim, prawnikiem z polskiego oddziału FlixBusa.

Feb 25, 2020
#46: Polityka transportowa: Bartłomiej Andrzejewski
32:09

Zapraszam na drugą rozmowę z cyklu "Polityka transportowa", w którym rozmawiam z politykami na tematy związane z transportem i mobilnością. Tym razem moim gościem jest Bartłomiej Andrzejewski, członek partii KORWiN z Katowic.

Konserwatywno-liberalni liderzy polityczni i publicyści raczej mało pochlebnie wypowiadają się na temat transportu publicznego. Jednocześnie sprzeciwiają się opłatom za korzystanie z infrastruktury drogowej. Trudno jednak im to uzasadnić argumentami pasującymi do wolnorynkowych teorii ekonomicznych. Mój dzisiejszy gość zdecydowanie nie pasuje do tego wzorca, o czym możecie przekonać się słuchając tego odcinka.

Jeżeli jednak wolicie poczytać, zapraszam na profil Bartłomieja Andrzejewskiego na facebooku oraz na jego blog.

W poprzednim odcinku cyklu "Polityka transportowa" rozmawiałem z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem.

Feb 17, 2020
#45: Rowery publiczne
42:23

Systemy rowerów publicznych przeżywają kryzys. Operator trójmiejskiego MEVO jeszcze jesienią ogłosił upadłość a od stycznia nie działa krakowskie Wavelo. Problemy z wyborem nowego operatora ma również Łódź.

Dlaczego spada liczba wypożyczeń rowerów publicznych i czy mają coś z tym wspólnego elektryczne hulajnogi? Jaka powinna być rola roweru publicznego w systemie miejskiej mobilności? Czy wypożyczalnie rowerów powinny być prywatnym biznesem czy raczej usługą użyteczności publicznej?

Na te pytania szukałem odpowiedzi wraz z moimi gośćmi. Tym razem byli nimi Adam Jędrzejewski (Mobilne Miasto) oraz Bartosz Piłat (Polski Alarm Smogowy). Miejsca na nagranie użyczył nam warszawski oddział Klubu Jagiellońskiego.

Feb 10, 2020
#44: Wąskotorówką przez Europę
1:54:38

Spotkanie poświęcone kolejom wąskotorowym w Europie odbyło się 28 stycznia 2020 roku w warszawskiej Klubokawiarni KEN54. Ariel Ciechański, geograf z Polskiej Akademii Nauk i historyk kolei, opowiedział m.in. o ciekawych wąskotorówkach, problemach z jakimi się zmagają i szansach na ich ocalenie. Andrzej Zieliński z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei podzielił się natomiast swoimi wrażeniami ze szwajcarskiej Kolei Retyckiej.

Ariel Ciechański gościł wcześniej w odcinku #30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Nagranie nie zawiera części dyskusyjnej, która jest dostępna w zapisie transmisji na żywo na YouTube.

Feb 01, 2020
#43: Polityka transportowa: Paulina Matysiak
36:23

Zaczynam nowy cykl, w którym będę rozmawiał o kwestiach dotyczących transportu, mobilności i infrastruktury z politykami różnych ugrupowań politycznych. Pierwszą osobą którą poprosiłem o rozmowę jest posłanka Paulina Matysiak, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym.

Rozmowę zaczęliśmy od genezy tego zespołu i powodów jej zainteresowania tematyką transportu publicznego. Dyskutowaliśmy o problemach z wdrażaniem lex PKS i o roli lokalnych polityków w tej kwestii. Zapytałem ją również o jej dotychczasową aktywność parlamentarną i jej źródła.

Jan 20, 2020
#42: Piesza Polska
30:15

Zdawać by się mogło że kwestie dotyczące sprawnego poruszania się pieszo, czyli po prostu równych chodników, są mało kontrowersyjne. Jak dowodzi przykład mojego dzisiejszego gościa - tak jednak nie jest.

Z Robertem Buciakiem, prezesem federacji "Piesza Polska" i sekretarzem stowarzyszenia "Zielone Mazowsze", rozmawiam o jego dotychczasowej działalności publicznej oraz o aktualnych wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Dowiecie się m. in. jak wyglądały kulisy kontrowersyjnych projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego i dlaczego w Czechach wprowadzenie prawnej ochrony pieszych wcale nie spowodowało zwiększenia liczby ofiar.

Uzupełnieniem dzisiejszego odcinka jest ostatnia audycja "Skołowani" w TOK FM, którą przywołuję w trakcie rozmowy.

W audycji wykorzystałem fragment wypowiedzi Janusza Popiela z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 10 stycznia 2020 r. oraz fragment wypowiedzi Franciszka Smudy.

Tematy dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszych były poruszane wcześniej w odcinkach #18: Chodzi o życie (pieszych) i #35: Bezpieczeństwo na drogach.

Jan 13, 2020
#41: Podsumowanie 2019 roku
23:19

Plany zrównoważonej mobilności, fundusz rozwoju połączeń autobusowych oraz program Kolej+. Upadki i wzloty, rzeczy dobre, złe, nudne i ciekawe. O tym dlaczego w transporcie i mobilności najwięcej zależy od słabości lub siły Państwa, rozmawiam z dr Michałem Wolańskim.

Mam nadzieję że w naszym śmieszkowaniu nie byliśmy zanadto żenujący.

W audycji wykorzystałem fragmenty: - relacji z Marszu Niepodległości w Telewizji Republika - teleturnieju "Jeden z dziesięciu"

Oraz sampel "badum-tss".

Dec 30, 2019
#40: Wykluczenie transportowe AD 2019
14:53

Czym jest w zasadzie wykluczenie transportowe? Czy naprawdę prawie 14 milionów Polaków jest wykluczonych transportowo? Jak zmieniła się sytuacja w Polsce przez ostatnie cztery lata jeżeli chodzi o dostępność komunikacji autobusowej?

W tym odcinku na podstawie big data z sektora publicznego próbuję ustalić aktualną skalę wykluczenia transportowego w Polsce. Bazując na danych Ministerstwa Finansów o budżetach samorządów i Banku Danych Lokalnych GUS, obecnie gminy i powiaty w których nie ma zorganizowanych przez samorząd przewozów autobusowych, zamieszkuje 11,4 mln osób. Biorąc pod uwagę dane CEPiK, można szacować że wśród nich prawie 5,3 mln nie jest w stanie wydostać się ze swojej miejscowości bez pomocy innych.

Jak ustaliłem te dane, jak również o tym że nie liczby są tu najważniejsze - dowiesz się słuchając tego podcastu. Odwołuję się w nim do tekstów: Noworoczny paraliż transportu publicznego? Ministerstwo Infrastruktury igra z ogniem Publiczny transport zbiorowy w Polsce. Studium upadku

W audycji wykorzystałem fragment kolędy "Gdy śliczna Panna" w wykonaniu W. Korszli, Z. Gierczyckiej i M. Wasylik (CC BY 3.0 PL).

Dec 22, 2019
#39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych
35:16

Na tę "gwiazdkę" nie zdążymy już kupić samochodu elektrycznego z państwową dotacją. Ale czy w ogóle warto je kupować? Ile kosztuje eksploatacja i zakup "elektryka"?

Fakty i mity o elektrycznych autach pomaga mi ustalić elektromobilna Agata Rzędowska. Możecie ją również usłyszeć w każdy poniedziałek o 22:00 w RDC w audycji "Szybkie wózki".

Możecie również sobie przypomnieć naszą wcześniejszą rozmowę w odcinku #2: Elektromobilność.

Dec 16, 2019
#38: Jak planować nowe linie kolejowe?
38:53

O rozbudowie sieci w ramach komponentu kolejowego CPK rozmawiałem już jakiś czas temu z Jakubem Majewskim. Linie łączące planowane lotnisko z największymi miastami w kraju to jednak nie wszystko. Gdzie powinno się budować nowe linie kolejowe, które obsłużą ruch pasażerski i towarowy?

O koncepcjach rozwoju sieci kolejowej, zapewniającej dostępność średnich miast, rozmawiam z Leszkiem Wiśniewskim - architektem i urbanistą. Załączona grafika to omawiana przez nas w audycji koncepcja rozwoju regionalnych linii kolejowych w centralnej Polsce.

Dec 08, 2019
#37: Jak wygląda praca zarządu PKP SA?
36:47

Jak do niedawna wyglądały konsultacje inwestycji dworcowych prowadzone przez PKP SA? Dlaczego obecny zarząd tej spółki ograniczył program inwestycji dworcowych? Czy w polskim, rozdrobnionym systemie kolejowym dworce mogą być "świątyniami mobilności"?

Co wpływa na postrzeganie PKP jako "Państwa w Państwie"? Jak zarząd PKP SA podejmuje decyzje o rozbiórkach linii kolejowych?

W dzisiejszym odcinku dr Michał Beim opowiada (nie tylko) o swojej działalności w zarządzie PKP SA w latach 2015-2017.

Poprzednio, temat dworców był poruszany w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne. O likwidacjach linii kolejowych rozmawiałem również z Karolem Trammerem przy okazji wydania jego debiutanckiej książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej".

Dec 02, 2019
#36: Płatne parkowanie
12:29

Nowe przepisy o stawkach płatnego parkowania obowiązują od dwóch miesięcy, ale sporo miast odkłada podwyżki dopiero na przyszły rok. Ile wynosi wzrost limitów stawek i dlaczego od 2003 roku nie były waloryzowane?

W dalszej części polemizuję również z komentarzem red. Tomasza Żółciaka z "Dziennika Gazety Prawnej". Odnoszę się również do wypowiedzi przedstawicieli prosamochodowych organizacji, cytowanych przez "Rzeczpospolitą".

Parkowaniu był również poświęcony odcinek #8: Parkowanie po warszawsku.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Chłopaki nie płaczą", reż. Olaf Lubaszenko oraz fragment przemówienia Chloe Swarbrick z 4 listopada 2019.

Nov 26, 2019
#35,5: Przerwa urlopowa
3:05

Czasem trzeba też odpocząć - nawet od podcastowania. Wyjeżdżam zebrać nowe siły, zatem kolejny odcinek dopiero 25 listopada. Do tego czasu zapraszam do słuchania innych audycji i podcastów.

W poniedziałki o 22 zapraszam na audycję Agaty Rzędowskiej "Szybkie wózki" w RDC. Poza tym polecam podcast "Do Dechy!" Michała Gąsiorowskiego oraz rozmowę Rafała Hetmana z Olgą Gitkiewicz.

Nov 08, 2019
#35: Bezpieczeństwo na drogach
30:19

Dzień po zakończeniu policyjnej akcji "Znicz" na polskich drogach, rozmawiam z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o sprawach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawiązujemy również do rządowych zapowiedzi zmian w tej kwestii.

Na czym polega polski problem z pijanymi kierowcami i jak możemy próbować go rozwiązać? Jak powinna się zmienić wysokość mandatów za wykroczenia drogowe? W jaki sposób rząd może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego? Jak duży wpływ na zatrzymanie spadku liczby ofiar na drogach miało odebranie gminom fotoradarów? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w statystykach, wynikach badań, ale też w mediach, w społecznej świadomości i w plotkach.

Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym był już wcześniej poruszany w odcinku #18: Chodzi o życie (pieszych).

Nov 04, 2019
#34: Kącik literacki – Nie zdążę
33:29

Dlaczego przemieszczanie się po Polsce bez samochodu to pasmo niekończącej się udręki, niebezpieczeństwa i utrudnień? Dlaczego auto jest koniecznością? Co zmieniło wprowadzenie lex PKS? Czy da się zrozumieć świat kolei, jej spóźnień, problemów i dziesiątek spółek? W tym odcinku znajdziecie nieco więcej dygresji i wątków pobocznych niż zwykle. Cóż, nie sposób od nich uciec, rozmawiając o problemach transportowych lokalnych społeczności.

Nie zdążę to nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut Nie hańbi zdobył nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE ”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

W audycji wykorzystano fragment sejmowego przemówienia Rzecznika Praw Obywatelskich z 11 września 2019.

Oct 28, 2019
#33: Kongres Transportu Publicznego
23:50

Relacja z VIII Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta. Znalazły się w niej: - fragment wystąpienia Petera Walkera (1:16), - wręczenie betonowego pustaka wiceprezydentowi Warszawy Robertowi Soszyńskiemu przez aktywistów Zielonego Mazowsza i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (2:35).

Oraz rozmowy z: - Peterem Walkerem o tym co widział w stolicy i co radzi aby przywrócić ulice pieszym (6:36), - Hubertem Mazurem o tym co blokuje rozwój nietypowych rowerów (11:00), - Tomaszem Toszą o Jaworznie, kolejach dużych prędkości i velostradzie (16:21).

O infrastrukturze transportowej w miastach mówiłem m.in. w odcinku #13: Samochód w mieście.

Oct 20, 2019
#32: Mobilna metropolia
42:00

Jednym z kluczowych zadań funkcjonującego w województwie śląskim związku metropolitalnego jest publiczny transport zbiorowy. Jak zatem powinien być organizowany? Gdzie znajdują się największe problemy i czy to tylko kwestia dziedzictwa KZK GOP? Gdzie leżą granice odpowiedzialności a także kto i ile powinien za nie zapłacić?

Dzisiejszy odcinek to skrót spotkania z dr Bartoszem Mazurem w katowickiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Pełny zapis znajdziecie na profilu Węzła przesiadkowego na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=lC48ZcUNYbs

Bartosz Mazur był już gościem Węzła w odcinku #3: GOPgear i zmiany w Rybniku.

Oct 13, 2019
#31: Mobilność czasu wolnego
47:01

Czy ludzie chcą jeździć autobusami do parków rozrywki lub na narty? A może na grzyby? Dlaczego słaba komunikacja miejska nie pomaga prywatnym przewoźnikom autobusowym? Dlaczego po 15 latach w Unii Europejskiej tak mało jest połączeń autobusowych Polski ze Słowacją?

W jaki sposób wprowadzenie lex PKS i dyskusje o wykluczeniu komunikacyjnym wpłynęły na samorządy? Czy to właśnie dzięki nim, udało się wreszcie uruchomić pierwszą transgraniczną linię komunikacji publicznej? I wreszcie - jak powinien wyglądać sprawny system transportu publicznego i na czym powinien się opierać?

Moim gościem był Peter Jančovič, założyciel i prezes przewoźnika ZebraBus.pl, który stał się pierwszym operatorem polsko-słowackich przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na linii Bukowina Tatrzańska - Zakopane - Dolny Kubin.

Oct 09, 2019
#30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim
35:55

Polecam słuchanie tego odcinka z otwartą mapą Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Jak w przeciągu ostatnich 30 lat zmienił się transport publiczny w Beskidzie Niskim? Jak zmieniła się "kultura górska" i co z nią wspólnego mają nielegalne busy w Bieszczadach? Jakich problemów doświadczają turyści i jak długo na autobus muszą czasem czekać mieszkańcy Podkarpacia?

O tym wszystkim opowiada dr Ariel Ciechański z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie na chwilę wracamy do książki "Ostre cięcie" Karola Trammera.

Temat wykluczenia transportowego poruszany był już w pierwszym odcinku podcastu, a o transporcie w górach mówiłem w "pocztówce z podróży" w odcinku 12.

Oct 01, 2019
#29: Darmowy transport publiczny
16:07

"Dzień bez samochodu" wieńczy europejski tydzień zrównoważonego transportu. Czy oferowany tego dnia w wielu polskich miastach bezpłatny dostęp do transportu publicznego ma coś wspólnego ze zrównoważonym transportem? Czy darmowa komunikacja jest tym narzędziem, które naprawdę pozwala na poprawę funkcjonowania miejskiej mobilności? A może chodzi w tym o coś zupełnie innego? Ten odcinek jest o krętych drogach którymi chodzą krajowi i zagraniczni politycy odpowiedzialni - przynajmniej w teorii - za transport publiczny.

Przygotowując podcast korzystałem z następujących artykułów: Wieluń rozważa przywrócenie płatnej komunikacji miejskiej Kamienna Góra: Bezpłatna komunikacja miejska, jednak nie dla wszystkich Autobus wiozący powietrze i bus z brakiem miejsc – gmina „organizuje” transport Bałagan komunikacyjny w gminie Bolesławiec. Władze rozwiążą ten problem?

Sep 23, 2019
#28: ITS
43:37

Czym jest ITS? Jak działa i gdzie możemy zobaczyć efekty jego działania? Czy inteligentne systemy zarządzania ruchem poprawiają funkcjonowanie transportu w mieście? Czy mają wpływ na bezpieczeństwo?

O tym wszystkim opowiada Mirosław Czerliński, programista sygnalizacji świetlnych, absolwent Politechniki Warszawskiej, znany głównie jako autor kanału "Niskopodłogowiec" na YouTube.

Foto: Mirosław Czerliński.

Sep 16, 2019
#27: #CzasNaBuspas i leczenie zatok
12:46

Urząd Miasta Wrocławia zaczął intensywnie promować buspasy i informować o ich korzyściach. Czy to tylko propaganda czy realne korzyści? Czy buspas naprawdę poprawia przepustowość drogi? A może to tylko fanaberia aktywistów miejskich?

A co z zatokami i ich leczeniem? Ile kosztuje jedna "chora" zatoka? Do czego właściwie służą i komu są potrzebne?

Do realizacji odcinka korzystałem z materiałów zamieszczonych na stronach Zielonego Mazowsza, Miasto Jest Nasze oraz National Association of City Transportation Officials.

Sep 10, 2019
#26: „Ostre cięcie” na żywo – spotkanie z Karolem Trammerem
1:33:22

Nagranie z transmisji na żywo ze spotkania z Karolem Trammerem, autorem książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej".

Spotkanie odbyło się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 3 września 2019 r., a poprowadziła je Kaja Puto.

Rozmowę z Karolem Trammerem na temat jego książki znajdziecie również w 21. odcinku podcastu.

Sep 04, 2019
#25: Mobilność dzieci
13:44

Mocno subiektywny monolog o tym jak kształtuje się mobilność najmłodszych. Jak zmienia się nasze spojrzenie na infrastrukturę kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko? Czy dzieci lubią jeździć rowerami, a jeżeli tak - to dlaczego wozimy je do szkoły samochodami? Co sprawia że droga do szkoły jest niebezpieczna i co jest tego powodem? Na zakończenie kilka słów o tym, dlaczego 16-latka z Witkowa w Wielkopolsce lepiej rozumie zasady funkcjonowania transportu publicznego niż dorośli samorządowcy.

W odcinku wspomniałem poniższe artykuły: Zakaz odwożenia dzieci do szkoły samochodem. Dobry sposób na walkę ze smogiem? Rodzice boją się o dzieci: dlatego podwożą je do szkoły 5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo Wydział komunikacji: Do szkoły Szesnastolatka z Witkowa walczy o autobus, którym mogłaby dojeżdżać do szkoły Września: WIEŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI w sprawie połączenia autobusowego Witkowo-Września-Witkowo. Będą kursy! A główną inspiracją był 14. odcinek podcastu "Ojcowska strona mocy".

W audycji wykorzystano fragment utworu "Rower", wyk., muz. i sł. Lech Janerka, wyd. Sony BMG Music Entertainment Poland.

Aug 27, 2019
#24: Tramwajem „6” na dworzec Łódź Kaliska
39:32

Najpierw wsiadamy z Kasprem Fiszerem w jeden z ostatnich tramwajów jadących ulicą Wojska Polskiego w Łodzi. W drodze rozmawiamy na temat śmierci technicznej torowisk w aglomeracji łódzkiej. Czy istnieją szansę na przywrócenie ruchu choć na części z nich? (rozmowa rozpoczyna się w 1:14)

W drugiej części podcastu spacerujemy po dworcu Łódź Kaliska, który niedługo czeka długo oczekiwana przebudowa. Rozmawiamy o jego genezie i przerwanej budowie. O tym co w sobie kryje i czy coś jeszcze ma dzisiaj do zaoferowania. (spacer po dworcu rozpoczyna się w 10:37)

W audycji wykorzystano fragment filmu "Ajlawju" w reżyserii Marka Koterskiego, a podczas spaceru po dworcu, Kasper wspomniał o filmie Ostatnie Pragotrony - Łódź Kaliska autorstwa Krzysztofa Tyszeckiego.

Dworcom poświęcone były również odcinki: #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne #7: Dworce a Kasper Fiszer gościł w podcaście wcześniej w odcinku #5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń

Aug 19, 2019
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
13:22

Mimo wakacji, w temacie dworców dzieje się bardzo dużo. Dworce kolejowe są remontowane i buduje się nowe. Z kolei dworce autobusowe, należące do PKSów, przeżywają trudne chwile.

Jakie perspektywy stoją przed dworcami kolejowymi i jak jest obecnie finansowane ich utrzymanie? Jak wygląda model sprzedaży PKSów "na dworce"? Czy to źle że olsztyński dworzec nie zostanie zabytkiem i czy na jego miejscu powstanie coś lepszego?

Dworcom poświęcony był również odcinek #7: Dworce. W audycji przywołuję film Jakuba Kuleckiego "Po kolei z Kuleckim - Odcinek 63 - Olsztyński dylemat dworcowy".

Aug 12, 2019
#22: Tramwaje w USA
41:40

W środku wakacji zapraszam na podróż w czasie i przestrzeni do Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy XIX-wieczny, wielki tramwajowy boom i złote czasy kapitalizmu. To historia tramwajów rozwijających ogromne prędkości i kursujących na naprawdę długich trasach.

XX wiek to seria ciosów wymierzonych w transport szynowy. Wielki Kryzys, a po II Wojnie Światowej - rządowy program budowy autostrad i antytramwajowy spisek. W efekcie, w USA nastąpiła masowa likwidacja linii tramwajowych. Dopiero w latach 80-tych doczekaliśmy się odbudowy systemów transportu szynowego. Na szczęście XXI wiek to już absolutny renesans lekkiej kolei.

O tym wszystkim opowie Maciej Dutkiewicz - zawodowo rzecznik prasowy "Tramwajów Warszawskich", a prywatnie miłośnik tramwajów.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Chłopaki nie płaczą", reż. Olaf Lubaszenko.

Aug 05, 2019
#21: Kącik literacki – Ostre cięcie
40:49

Jak i kto przeprowadził najbardziej oszpecające polską kolej operacje likwidacyjne? Czy proces likwidacji połączeń i degradacji infrastruktury to zasługa III RP czy jednak to komunistyczna władza pierwsza uruchomiła likwidacyjną machinę?

Najczarniejsze charaktery polskiej polityki transportowej, najgorsze decyzje i ich fatalne skutki opisuje w swojej debiutanckiej książce "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej" Karol Trammer, na co dzień redaktor naczelny dwumiesięcznika "Z biegiem szyn".

Karol Trammer gościł już wcześniej w "Węźle przesiadkowym" w odcinku #7: Dworce.

Jul 29, 2019
#20: Wdrażanie Lex PKS
14:35

Pośpiech w przygotowaniu ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych przełożył się również na jeszcze większy pośpiech w jej wdrażaniu. Z kim rząd chce w 4 dni konsultować kluczowe dla ustawy porozumienie? Dlaczego umowy które będą zawierać z przewoźnikami samorządy będą w większości nielegalne? Jak bałagan prawny komplikuje funkcjonowanie z pozoru prostej sprawy? Wykluczenie transportowe, którego zresztą nikt porządnie nie zbadał, niestety nie zniknie tak szybko.

W audycji wykorzystano fragmenty: Serialu animowanego Bing, odcinek Zabawa w chowanego; Filmu Miś, reż. Stanisław Bareja; Filmu animowanego Madagaskar 2; Utworu Mniej niż zero, słowa: Andrzej Mogielnicki, muzyka: Jan Borysewicz, wyk: Lady Pank, wyd: MTJ.

O funduszu rozwoju połączeń autobusowych mówiłem wcześniej w odcinku #10: Lex PKS.

Jul 22, 2019
#19: Kto i jak buduje drogi w Polsce?
13:03

Który rząd wybudował najwięcej dróg? Skąd wzięły się zamiary inwestycyjne Państwa w zakresie dróg krajowych i jak później przekładają się na faktycznie wylewany asfalt? Co sprawia, że formuła "zaprojektuj i zbuduj" staje się formułą "zaprojektuj i zbankrutuj"?

W tym odcinku opowiadam o tym jak zmieniają się ceny asfaltu i co powoduje "budowlaną czkawkę". Odsyłam w nim do tekstów Maćka Dulaka: "Budowaliśmy za darmo", "Niemądry Polak po szkodzie" oraz "Byle tanio, byle szybko, byle jak". Do przygotowania odcinka korzystałem z danych zamieszczonych na forum skyscrapercity.com. Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Mike Linksvayer.

O drogach szybkiego ruchu i problemach z ich budową mówiłem wcześniej również w odcinku #6: Autostradowe mity.

Jul 15, 2019
#18: Chodzi o życie (pieszych)
20:23

Dlaczego w Polsce to piesi ustępują kierowcom, a nie na odwrót? Może dlatego, że ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość w pobliżu przejść dla pieszych? Wiemy już dlaczego Polska jest piekłem dla pieszych – w szczególności tych najstarszych. Porozmawiajmy zatem co zrobić żeby to zmienić.

W tym odcinku relacja z konferencji prasowej #ChodziOżycie oraz rozmowa z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o raporcie Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca.

Temat bezpieczeństwa pieszych i ich pierwszeństwa na przejściach poruszałem wcześniej w odcinku #15: Pieszy zawsze pierwszy.

Jul 08, 2019
#17: Świat kierowców
16:51

¾ kierowców oczekuje że inni kierowcy powinni przestać korzystać z samochodów, a warunkiem żeby to zrobili jest zbudowanie nowych parkingów i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jednocześnie ponad 2/3 kierowców nie rozstaje się ze swoim autem nawet w dni wolne od pracy. Czy zatem to dziwne że nasze miasta są budowane z punktu widzenia kierowców? Dlaczego tak samo myślą samorządowcy? Czy to motoryzacja i kierowcy nadają kształt naszym miastom?

W audycji wykorzystałem fragment nagrania z sesji Rady Miasta Torunia z 27 czerwca 2019 r.

Teksty do których się odwołuję w trakcie audycji: Większość kierowców chce ograniczyć ruch w centrach miast „To tylko teatr prezydenta”. Radni zignorowali „żółtą kartkę klimatyczną” – jest wotum i absolutorium

Temat polityki transportowej i wykorzystania samochodów poruszałem również w odcinku #13: Samochód w mieście.

Jul 01, 2019
#16: Małaszewicze
33:35

Wszystko o tym co się dzieje w "bramie" do Unii Europejskiej - w Małaszewiczach. Jak wygląda przeładunek kontenerów i węgla? Ile trwa obsługa celna i logistyczna pociągu wjeżdżającego do Polski? Dokąd i czym jadą dalej kontenery z Chin? Czy Małaszewicze naprawdę są "wąskim gardłem" Nowego Jedwabnego Szlaku oraz co może być tego powodem? Na jeden dzień "Węzeł przesiadkowy" staje się terminalem intermodalnym w którym obsługujemy kontenery przybywające ze wschodu.

W audycji wypowiadają się: Radosław Pyffel dr Andrzej Bober Łukasz Mikołajczuk (PKP Cargo CL Małaszewicze) Barbara Wójcik (Adampol SA)

Podziękowania dla Radosława Pyffela, kierownika studiów „Biznes Chiński” na Akademii im. Leona Koźmińskiego, za możliwość wzięcia udziału w wyjeździe i zrealizowania tego materiału.

Jun 24, 2019
#15: Pieszy zawsze pierwszy
17:01

Relacja z konferencji "Pieszy zawsze pierwszy 2019" organizowanej przez fundację "Drogi Mazowsza". Tym razem zamiast mówić, dokonałem wyboru najciekawszych wypowiedzi prelegentów. Wypowiadają się: Adam Sobieraj (fundacja "Drogi Mazowsza") Łukasz Zboralski (brd24.pl) adw. Michał Fertak Marek Bieńkowski (Najwyższa Izba Kontroli)

Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Simon Jowett.

Jun 17, 2019
#14: Elektryczne hulajnogi
23:33

Czy hulajnoga będzie traktowana jak rower? Czy na monocyklu będziemy machać rękami? Gdzie będzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Czy legislacja w ogóle jest w stanie nadążyć za nowymi wynalazkami? Gdzie w tym wszystkim jest ochrona pieszych?

Z Krzysztofem Woźniakiem (TOK FM, "Skołowani") rozmawiamy o legislacyjnych propozycjach dotyczących UTO (urządzeń transportu osobistego), w tym hulajnóg elektrycznych.

Jun 10, 2019
#13: Samochód w mieście
28:18

Polemizuję z tekstami Edyty Bryły i Wojciecha Maziarskiego, które ukazały się w ubiegłym tygodniu w "Gazecie Wyborczej". Gdzie leży problem z samochodami w mieście i czy to naprawdę rozchodzi się o walkę z samochodami i łupienie kierowców? Co wpływa na to ile i jak się przemieszczamy? Czy polityka transportowa naprawia błędy polityki społecznej?

W audycji wykorzystałem fragment utworu w wyk. Kukiz i Piersi - Nie gniewaj się Janek, muz. Jan Borysewicz, sł. Paweł Kukiz, wyd. Pomaton.

Cytowałem i odwoływałem się do tekstów opublikowanych na stronie gazeta.pl: Edyta Bryła: Kierowcom trzeba sięgnąć do kieszeni, bo inaczej nie przesiądą się do autobusu Wojciech Maziarski: To idzie młodość. I chce uszczęśliwić starość, zabierając jej samochody Bartosz Piłat: Czy samochody dają wolność? Mam 36 lat i chcę szczęśliwej starości dla Wojciecha Maziarskiego

Jun 03, 2019
#12: Pocztówka z podróży – Karkonosze
9:56

Transport równie dobrze może odbywać się na własnych nogach, a mobilność dotyczy też czasu wolnego. Dziś w ramach nowego cyklu "Pocztówka z podróży" garść moich wrażeń z krótkiego wyjazdu w Karkonosze. W tym odcinku opowiadam o drobnych różnicach w komunikacji publicznej po obu stronach granicy. Będzie też trochę o tym że dostępność transportu publicznego w Czechach jest odrobinę przerażająca. Na koniec kilka słów o tym że czasem czynny i jak najbardziej sprawny pociąg pełni rolę… wiaty.

May 27, 2019
#11: Prom śródlądowy
17:18

Czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze miejsce na promy śródlądowe? Czy infrastruktura transportowa musi być dotowana przez państwo? Czy instytucje publiczne w ogóle utrzymują tor wodny na Wiśle? Czy ptaki lubią gniazdować na promach? Czy żegluga śródlądowa może być dochodowa?

Moim gościem był Jacek Jopowicz - armator promu Transeko, kursującego na Wiśle pomiędzy Gassami a Karczewem.

May 20, 2019
#10: Lex PKS
14:46

Kto nie dostanie ani grosza z funduszu rozwoju przewozów autobusowych? Który przewoźnik najbardziej skorzysta na nowej ustawie i dlaczego będzie to PKS należący do samorządu rządzonego przez PiS? Gdzie są największe dziury w ustawie? Czy naprawdę chodzi nam o pojedyncze kursy jeżdżące wokół powiatów? W tym odcinku mówię o zapisach lex PKS, które należy poprawić aby ta ustawa faktycznie służyła walce z wykluczeniem transportowym.

W audycji wykorzystano fragment filmu "Szklana Pułapka" (Die Hard) z 1988 roku, reż. John McTiernan.

May 13, 2019
#9: Rozbudowa sieci kolejowej w Polsce
34:47

Co tak naprawdę uchwaliła Rada Ministrów na dwa dni przed majówką? Czy w ramach komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego zbudowana zostanie Kolej Dużych Prędkości? W jaki sposób Jastrzębie-Zdrój zostanie podłączone do pasażerskiej sieci kolejowej? Czy na Litwę koniecznie trzeba jechać przez Białystok?

Oto krytyczna analiza rozbudowy sieci kolejowej w Polsce. Podczas omawiania korzystaliśmy z mapy opublikowanej na oficjalnym profilu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kolej przestawia się na nowe tory: „Unijne dofinansowanie z nowej perspektywy będzie przeznaczone przede wszystkim na budowę nowych odcinków kolejowych ułatwiających dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (#CPK).” https://t.co/5L7p6Q2LKW | @KapczynskaKasia w @puls_biznesu pic.twitter.com/fNp4R262E9

— Centralny Port Komunikacyjny (@STH_Poland) 16 kwietnia 2019

Moim gościem był Jakub Majewski, prezes zarządu fundacji ProKolej, analityk i specjalista w zakresie logistyki, planowania i rozwoju systemów transportowych, inwestycji infrastrukturalnych oraz organizacji i marketingu przewozów publicznych. W latach 2009-10 prezes Kolei Mazowieckich, a 2012-14 wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego ds. regulacji rynku kolejowego. Licencjonowany maszynista kolejowy i jednocześnie branżowy komentator prasowy i telewizyjny.

May 06, 2019
#8: Parkowanie po warszawsku
28:19

Tym razem wchodzę w parkingowe kontrowersje. Dowiecie się czym jest patoparking i biologiczny wkład do motoryzacji, ile kosztuje wynajem 12 metrów kwadratowych w centrum Warszawy i dlaczego parkować jest taniej niż wynajmować mieszkanie czy biuro.

Moim gościem był Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Apr 29, 2019
#7: Dworce
28:32

W tym odcinku wybrałem się w podróż po mazowieckich dworcach. Odwiedziłem Legionowo i Ciechanów, gdzie niedawno powstały nowe budynki dworcowe. Po drodze zatrzymałem się w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam o istnieniu dworca przypominają jedynie zarośnięte resztki fundamentów i od dawna nieużywane stanowiska odjazdów autobusów.

Moim przewodnikiem był Karol Trammer, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Z biegiem szyn". W 61 numerze tego periodyku możecie przeczytać tekst "Znikające dworce" o losach i historii budynku dworcowego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Apr 15, 2019
#6: Autostradowe mity
13:21

Co łączy T.Love, Kazika Staszewskiego i Maanam? Dlaczego autostrady w Polsce są takie drogie? Czy drogi ekspresowe wpływają pozytywnie na poziom naszego życia?

W tym odcinku prezentuję fakty na temat krajowych dróg szybkiego ruchu. Ile nas kosztują, ile jeszcze będą nas kosztować, jaki mają wpływ na to ile zarabiamy oraz czy są bezpieczne.

W audycji wykorzystano fragmenty nagrań: Cztery pokoje – wyk. Kazik Staszewski, Edyta Bartosiewicz, słowa: Kazik Staszewski, muzyka: Kazik Staszewski, Piotr Wieteska, wydawnictwo: S.P. Records Jest super – wyk. T.Love, słowa: Zygmunt Staszczyk, muzyka: Jarosław Polak, wydawnictwo: Pomaton EMI Puerto Rico – wyk. Maanam, słowa: Kamil Sipowicz, muzyka: Marek Jackowski, wydawnictwo: Kamiling Co i Pomaton EMI oraz sejmowego wystąpienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z 3 kwietnia 2019 r.

Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Michał Jarmoluk.

Apr 07, 2019
#5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń
29:59

Pociąg do Kolonii przez Zbąszynek i Świebodzin. Przeprosiny za wydłużoną relację pociągu. Życzymy przyjemnej podróży i jednocześnie przypominamy żeby uważać na kieszonkowców. Specjalny, primaaprilisowy odcinek Węzła przesiadkowego o wpadkach promocyjnych kolei.

Moim gościem był Kasper Fiszer - redaktor Rynku Kolejowego oraz portalu transport-publiczny.pl.

Ulotki o których mówiliśmy w audycji, zostały zlicytowane w serwisie allegro.pl.

Apr 01, 2019
#4: Tramwaje dla Warszawy
32:18

Jak wygląda walka o tramwajowy „kontrakt stulecia”? O ile "podrożały lokomotywy"? Czy w przetargu startuje się po to żeby wygrać? Kiedy wreszcie dowiemy się kto dostarczy tramwaje dla Warszawy?

Moim gościem był Witold Urbanowicz - dziennikarz Rynku Kolejowego i portalu Transport-publiczny.pl, związany z Muzeum Neonów w Warszawie.

Errata: W mojej wypowiedzi na temat 99 lat gwarancji na pociąg Elf dla województwa warmińsko-mazurskiego wkradł się błąd. W rzeczywistości pojazd objęty został 50-letnią gwarancją. Za błąd przepraszam.

Mar 25, 2019
#3: GOPgear i zmiany w Rybniku
24:17

Jak to jest łączyć doświadczenia miłośników komunikacji, miejskich aktywistów i naukowców i co to ma wspólnego z pracą z trudną młodzieżą?

Jak zmieniać komunikację miejską w średnim mieście i jak rozmawiać o tych zmianach z mieszkańcami?

Moimi gośćmi byli Marcin Domański z projektu GOPgear i Bartosz Mazur z Urzędu Miasta Rybnika.

Mar 18, 2019
#2: Elektromobilność
46:31

Czy jest nad czym dyskutować jeżeli chodzi o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych? Czy Jaworzno to stan umysłu? Co wspólnego z autami elektrycznymi ma dostępność kolei i parowozy? Gdzie w tym miejsce na elektryczne rowery cargo? W temacie elektromobilności można daleko popłynąć, nawet jeżeli nie ma fal, tylko szum samochodów na autostradzie.

Moim gościem była Agata Rzędowska - entuzjastka elektromobilności, autorka kilkuset tekstów o samochodach elektrycznych i ich otoczeniu. Pomysłodawca i redaktor prowadząca książki „Rozmowy o Elektromobilności”, pierwszej polskiej publikacji, w której głos zabierają praktycy i pragmatycy pokazując czym dla nich są elektryczne samochody. Współtworzy pierwszą cykliczną audycję poświęconą elektromobilności „Pozytywny napęd” w Radio Puławy 24. Przetestowała niemal wszystkie modele elektrycznych samochodów, jeżdżąc nimi nie tylko po Polsce. Od 2018 roku o elektromobilności pisze dla portalu WysokieNapiecie.pl

Mar 11, 2019
#1: Wykluczenie komunikacyjne
8:27

Jak uratować lokalny transport autobusowy? Czy rząd i samorządy wiedzą jak to zrobić? Ile potrzeba na to pieniędzy? Gdzie tkwi największy problem?

Mar 04, 2019
Zwiastun
0:52

Już w najbliższy poniedziałek, 4 marca, pierwszy odcinek "Węzła przesiadkowego". Zapraszam!

Mar 02, 2019