Całkiem nudne życie - Agnieszka Rahela Olszak

By Całkiem Nudne Życie

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Home & Garden

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 4
Reviews: 0

Description

Rzuciłyśmy korporację, kupiłyśmy stary dom na wsi na południu Polski. Całkiem Nudne Życie opowiada o naszych moralnych wyborach, etycznym życiu i prawach zwierząt. Znajdziesz tu coś ze stoicyzmu, ale też opowieści ze wsi, czy inspiracje samorozwojowe. Zapraszamy. https://calkiemnudnezycie.pl.

Episode Date
Podsumowanie roku 2022
2228

W tym odcinku usłyszysz o moim upadku ze schodów, wigilii, robieniu na drutach, naszym hobby i samorozwoju. Opowiadamy o sylwestrze ze zwierzętami i fajerwerkach, które strasznie nas wkurzają. Usłyszysz o terapii i życiu w związku. O książkach, grzybach, makrofotografii i kursie rolnika. To wszystko w Całkiem Nudnym Życiu 2022.

Support the show
Dec 31, 2022
Czym jest dla mnie spektrum autyzmu?
2146

Dziś odcinek o książce  Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu ale także o mojej prywatnej diagnozie i problemach, czy ulgach z tym związanych. Pamiętaj, nie jestem specjalistką, w diagnozie może pomóc ci tylko osoba wykwalifikowana.  Linki wspomniane w podcaście:

  • https:/polskiautyzm.pl/autyzm/
  • https://www.instagram.com/ida_ma_autyzm/?hl=en
Support the show
Dec 18, 2022
Tamara kotka z Ukrainy
1999

W tym odcinku Krystyna długo opowiada o znalezionej kotce z Ukrainy. Usłyszysz też o naszym stowarzyszeniu Troskliwe Oko, o naszych problemach z gminami i projektem wspierania zwierząt, ale także o ptakach. Wszystko i nic, czyli przydługie podsumowanie Całkiem Nudnego Życia.


Support the show
Dec 11, 2022
Założyłyśmy Stowarzyszenie Troskliwe Oko
2362

W tym odcinku opowiemy o pomyśle na Stowarzyszenie, który ostatnie tygodnie mocno nas angażował, ale zanim o tym to posłuchasz o kotkach, jeżach i innych podopiecznych oraz zmaganiach, jakie z nimi mamy. 
Więcej tu: https://troskliweoko.pl/

Support the show
Sep 24, 2022
Czy lubię swój podcast?
624

To odcinek taki trochę podsumowujący, opowiadam o swoim podejściu do tego podcastu, jego niedoskonałościach i rozwoju. Sprawdź także nowe platformy, które testuję i dołącz
Discord: https://discord.gg/H7Tm7cPU
Twitch: https://www.twitch.tv/rahelaq

Support the show
Aug 21, 2022
Czy warto przeczytać Doing Good Better?
893

 Czy kupowanie lokalnych produktów jest godne uwagi? Co tak naprawdę z twoimi pieniędzmi robi organizacja, którą wspierasz? To i wiele innych ciekawych tematów, które na pewno zmienią twoje myślenie, znajdziesz w książce Doing good better.

Przeczytaj: How I went from working in the fashion industry to animal advocacy
Against Malaria Foundation

Support the show
Aug 14, 2022
Czy szerszenie śpią?
752

Kilka dni temu zapytałam na Instagramie o najbardziej wkurzające owady. Moim planem nie było podjudzenie ludzi do jeszcze większej nienawiści, wręcz przeciwnie. Moim celem jest zebranie tych owadów i pokazanie dobrych cech, albo choć odrobinę wytłumaczenie ich zachowania. Więcej na blogu: https://calkiemnudnezycie.pl/czy-szerszenie-ida-spac/


Support the show
Jul 31, 2022
Co się stało z Hodowlą Słów?
593

W tym odcinku opowiadam o decyzji zmiany nazwy bloga o zmianach w moim życiu związanych właśnie z tym wszystkim, co robię. Zapraszam

Support the show
Jul 24, 2022
Wywiad dla Pozjadane o insektach jako alternatywnym źródle białka
1983

Tym razem byłam gościnią Marii i Klaudii z podcastu Pozjadane. Dziewczyny pytały mnie o aspekty hodowli insektów na pokarm, o ich zdolność do odczuwania bólu i ekologiczność tej nowej hodowli.

Więcej o owadach możesz przeczytać na moim blogu: https://hodowlaslow.pl/hodowla-owadow/

Support the show
Mar 27, 2022
sPokój
2598

Dziś opowiadamy, jak radzimy sobie ze stresem i przytłoczeniem w tak wyzywającym czasie. Doniesienia z Ukrainy dotykają nas wszystkich, jednak musimy zachować pewien spokój, aby nie zwariować. Z tego odcinka dowiesz się, dlaczego Krystyna miała ksywkę śmierciuszka, jakich podcastów słuchamy na co dzień oraz w jakich momentach słuchamy Renaty z Worka Kości. Zapraszam. 

Support the show
Mar 06, 2022
Po co chodzimy do lasu?
1706

W tym odcinku opowiadamy, w jakim celu chodzimy do lasu. Czy używamy kąpieli leśnych, a może szukamy skarbów? O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy.

Support the show
Feb 21, 2022
O depresji, zaburzeniach lękowych w szczęśliwym życiu
3078

To bardzo trudny dla nas odcinek, bo szczery do bólu. Przyznajemy się w nim do wielu zaniedbań naszego zdrowia i pomyłek. Wyciągamy lekcję na przyszłość i mamy nadzieję, że dzięki temu odcinkowi wesprzemy choć jedną osobę w decyzji sprawdzenia swojego zdrowia psychicznego. 

Support the show
Feb 15, 2022
Urszula, niedźwiedzica z Bychowa
347

To inny odcinek niż wszystkie. W nim opowiadam historię Urszuli, czarnej kotki, którą znalazłyśmy w stodole. Historia ma w sobie odrobinę krwi i szczęścia, więcej przeczytasz tu: https://hodowlaslow.pl/urszula-niedzwiedzica-z-bychowa/

Music: Blue Dot Session

Support the show
Jan 30, 2022
Czego nie wiemy o jeżach?
3106

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o  dziennych obowiązkach przy dzikich jeżach, którym uratowałyśmy życie. O trudnościach, zaskoczeniu i śmierci. O niesamowitej osobowości jeża i niezwykłej miłości do tego dzikiego zwierzęcia.
Muzyka: Blue Dot Session

Support the show
Nov 07, 2021
Ekologiczny pochówek, jakie masz alternatywy?
2059

O śmierci i pochówku, rodzajach ekologicznych alternatyw. Czy w Polsce można zostać pogrzebanym w swoim ogrodzie? Czy możliwe jest kompostowanie ludzi? O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku. 
Więcej tu: https://hodowlaslow.pl/ekologiczny-pochowek/

Support the show
Nov 01, 2021
Wymarzony dom
2833

W tym odcinku rozmawiamy o Asi Okuniewskiej, o naszych wymarzonych domach i tym, gdzie chciałybyśmy mieszkać. Czy to jest nasz ostatni wymarzony dom? Dowiesz się z tego odcinka.
https://hodowlaslow.pl/

Support the show
Oct 21, 2021
Dożynki, czyli jak wygrać panele słoneczne na wiejskiej imprezie?
2510

W tym odcinku opowiadamy o pierwszych naszych dożynkach, wyszłyśmy do ludzi i opłacało się, nie tylko ze względu na to, że wygrałyśmy panele. Tak to możliwe. Usłyszycie też o naszych niemieckich skarbach wykopywanych w ogrodzie. Zapraszam
https://buycoffee.to/hodowlaslow
Muzyka:  Vela Vela by Blue Dot Sessions 

Support the show
Sep 19, 2021
Jakich narzędzi używają kobiety na wsi?
1735

W tym odcinku opowiadam trochę o narzędziach, które w mieście raczej nie były nam potrzebne, a po przeprowadzce na wieś okazało się, że bez nich byłoby trudno. Jeżeli jesteś kobietą i lubisz majsterkować, to być może ten odcinek jest właśnie dla Ciebie. 

Więcej na: https://hodowlaslow.pl/

Support the show
Sep 05, 2021
Całkiem nudne życie, czyli co wydarzyło się ostatnio na wsi
3219

Zmieniamy znowu temat i tym razem opowiadamy nudy z naszego ogrodu, życia naszych zwierząt i nas samych. O tym co robiłyśmy na urlopie i kim jest nasza żółwica, ale także o tym, że życie na wsi, to nie bajka.


Support the show
Aug 15, 2021
Historia naszych zwierząt
1095

Usłyszałam krzyk Krysi, upominała psa, aby zostawił coś, odgłosy były na tyle niepokojące, że postanowiłam pobiec, sprawdzić, co się dzieje. Byłam przerażona, że Hela gryzie Ryszarda, naszego królika, bo znowu uciekły, ale okazało się, że to…

Na koniec nie dopowiedziałam, ale o był jeż :) Przeczytasz o tym tu: https://hodowlaslow.pl/wsparcie-dla-zwierzat/
Jeżeli chcesz z nami pomóc królikom, kliknij: https://zrzutka.pl/7d8jn7 

Support the show
Jul 05, 2021
Kochanie zwierząt to nie wszystko
756


Czy dajesz swojemu zwierzakowi, to czego potrzebuje? Czy wiesz, że w Polsce zabija się ponad 1 miliard kur rocznie, a większość wsparcia otrzymują schroniska dla psów i kotów? Co to znaczy kochać zwierzęta? 
Więcej na: https://hodowlaslow.pl/kochanie-zwierzat-to-nie-wszystko/

Support the show
Jun 06, 2021
Dlaczego weganie mogą szkodzić zwierzętom?
797

Weganizm jest dobry i pomaga zwierzętom, ale jest też trudny do wprowadzenia w życie i zaakceptowania przez innych, nie bez powodu marki produkujące alternatywy do mięsa nazywają swoje produkty roślinnymi niewegańskimi i walczą o to, aby te produkty znajdowały się na półkach obok tych mięsnych, ale ich praca nie jest łatwa, częściowo przez wegan.
Więcej na: https://hodowlaslow.pl/dlaczego-weganie-moga-szkodzic-zwierzetom/
Muzyka: Blue Dot Sessions http://www.sessions.blue


Support the show
Apr 06, 2021
Jakie dylematy moralne mamy na wsi
505

W ostatnim odcinku oderwałam się od tematów pomagania i nagrałam odgłosy wsi, oczywiście tego dnia, który miał mieć też piękne dźwięki, po raz kolejny miałam moralny dylemat. Tak jak już wspominałam, etycznych decyzji dokonujemy każdego dnia i nie jest to związane tylko z pomaganiem, aktywizmem, czy dietą. W dzisiejszym odcinku opowiem Ci o tym, dlaczego czasami ciężko nam żyć na wsi, a jest to związane z moralnością właśnie i pomaganiem zwierzętom.

Oceń nasz podkast tu: https://www.podchaser.com/podcasts/hodowla-slow-jak-zyc-etycznie-1201551

Więcej na blogu: https://hodowlaslow.pl/

Support the show
Mar 06, 2021
Odgłosy wsi, przy domu
377

To trochę nietypowy odcinek, ale usłyszysz tu oddech smutnego byka na łańcuchu, szczekanie psa, chodzenie po niekoszonej trawie, mnóstwo ptaków, psa cieszącego się na mój widok, chrupanie przez króliki siana, kocią mamę schodzącą z drabiny i uderzającą głową w mikrofon, oraz wiatr.

Support the show
Mar 01, 2021
Jak praktykować etyczne postawy?
994

Jeżeli zastanawia Cię, ile godzin w życiu pracuje człowiek i co może z nimi zrobić, a także, co przekonało mnie do rzucenia korporacji, to ten odcinek jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego także o tym, czy powinniśmy zgadzać się na nieetyczne zachowania dziennikarzy, promować etykę w social mediach, dbać o etyczność w miejscu pracy?

Teksty omawiane w podkaście:   Komu warto pomagać? / kubek do kawy
Więcej na stronie https://hodowlaslow.pl/category/podcast/

Support the show
Feb 07, 2021
Jak żyć dobrze?
451

Każdego dnia mamy szansę być moralnymi bohaterami, każdego roku możemy wesprzeć darowizną najlepsze organizacje i zmieniać świat ludzi i zwierząt.

Zadajmy sobie pytania, które być może zdefiniują, czym jest dobre życie, rozkładając je na części. O tym wszystkim we wstępie do dobrego życia, w najnowszym odcinku.

Support the show
Jan 06, 2021
Czy wykorzystywanie zwierząt w sztuce jest etyczne?
998

Sztuka nie podlega zasadom, jest wolna, ale czy to znaczy, że nie posiada granic? Wykorzystywanie zwierząt żywych i martwych w sztuce stało się popularnym zjawiskiem, zarówno w performansach, jak i instalacjach, teatrze, filmie, czy reklamie. Czy każda forma „użycia” zwierzęcia jest już normą, czy istnieją jakieś etyczne granice sztuki?

https://hodowlaslow.pl/czy-wykorzystywanie-zwierzat-w-sztuce-jest-etyczne/

Support the show
Dec 06, 2020
Czy pies może leżeć na sofie? Czy kot powinien jeść mięso?
2036

W tym odcinku odpowiadamy na pytanie, czy pies może leżeć na sofie, jak się okazuje, postrzeganie jest różne, szczególnie na wsi. Odcinek  zdominowały także małe koteczki, porozmawiamy o ich diecie i karmieniu mięsem. Zapraszamy

Support the show
Oct 11, 2020
Jak czynić dobro, lepiej?
1392

 Praktycznie wszystko, co robimy, ma swoje etyczne następstwa. Christopher Gilbert autor książki „There’s No Right Way To Do the Wrong Things”, twierdzi, że przydatne jest rozważanie etyki jako moralnej drabiny. Na którym szczeblu stoisz? Czy interesuje Cię, jak czynić dobro ze zwiększoną siłą? O tym wszystkim w najnowszym odcinku

Support the show
Aug 30, 2020
Testy na zwierzętach, jak można im zapobiec?
1679

Czy może być coś gorszego od hodowli przemysłowej zwierząt? Tak, testy na zwierzętach w laboratoriach. I choć unikałam tego tematu jak ognia, to nadszedł ten moment za (sprawą białego królika, uratowanego z laboratorium, który zamieszkał z nami), w którym sięgnęłam po książkę i parę badań z ostatnich lat, jestem zdruzgotana.
Czy warto testować jeszcze na zwierzętach? Co ma wspólnego królik i płyn do mycia felg? Dlaczego nie testujemy na ludziach? O tym wszystkim w najnowszym odcinku.

PS. Przejęzyczenie z mojej strony i nazwanie Afryki krajem, my fault


Support the show
Aug 09, 2020
Hodowla owadów na pokarm – co może pójść nie tak?
1009

Ile warte dla człowieka jest czyjeś życie, można chyba założyć, że dla człowieka na pierwszym miejscu jest drugi człowiek, potem nasze zwierzęta domowe typu kot czy pies, dalej możemy sympatyzować z koniem albo krową, ale niekoniecznie już ze świniami, a na pewno nie z kurczakami czy rybami. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla owadów czy ośmiornic? O hodowli przemysłowej owadów i jej etyczności w najnowszym odcinku, a także we wpisie na blogu: https://hodowlaslow.pl/hodowla-owadow/

#polskipodcast #etyka 


Support the show
Jul 19, 2020
Jak żyć etycznie?
1625

Ten odcinek jest początkiem nowej serii, jak żyć etycznie. Chciałabym opowiedzieć wam, o tym, czym jest etyka i moralność, jak żyć etycznie, oraz dlaczego warto najpierw zadbać o siebie, zanim zaczniemy walczyć o innych? Drogą wstępu polecam moje wpisy na blogu: Jak pomóc lepiej, czyli wprowadzenie do Efektywnego Altruizmu oraz Nowy sposób myślenia zmienia los zwierząt?
#polskipodcast #etyka Support the show
Jun 07, 2020
Czy owady czują ból?
1434

Kwestia odczuwania bólu i cierpienia wśród owadów i innych bezkręgowców nie zajmuje zbyt wielkiego miejsca w literaturze, może dlatego pozyskiwanie białka z owadów stało się ostatnio tak popularne. Czy jako ludzie mamy prawo porównywać skalę cierpienia świerszcza i krowy? Czy mamy prawo tworzyć kolejne hale produkcyjne, wykorzystujące owady, jako pokarm? O tym wszystkim w podcaście, chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj tu: https://hodowlaslow.pl/czy-owady-czuja-bol/

#polskipodcast #owady #etnomofagia #pająki #zwierzęta #jedzenie

Support the show
May 24, 2020
Ady Kosterkiewicz- Rzeczovnik wywiad ze mną, o pomaganiu zwierzętom w czasach pandemii
2804

W tym odcinku goszczę u Ady Kosterkiewicz z bloga Rzeczovnik, opowiadam o hodowli przemysłowej, COVID- 19 i tym, jak możemy pomagać zwierzętom w tak ciężkich czasach. Więcej na blogu: https://hodowlaslow.pl/dlaczego-nie-powinnismy-laczyc-tematu-hodowli-przemyslowej-z-covid-19/ #polskipodcast #covid19 #pandemia #hodowlaslow

Support the show
May 10, 2020
Czy koronawirus może zmienić świat na lepszy?
982

Koronawirus ma swoje złe strony, na pewno wpłynie na nas jakoś, nie wiemy jeszcze jak? Oprócz zdrowia podupadać mogą relacje, i związki, co o tym sądzicie? Już sąsiedzi zmuszeni do siedzenia z dziećmi w domu, z powodu zamkniętych szkół są zmęczeni, ludzie zamknięci ze sobą w czasach kwarantanny często testują swój związek, nie ma za bardzo ucieczki, zastanawiam się, czy może to być jeden z powodów rozstań, gdzie tak naprawdę być powinien powodem zbliżeń.  Na pewno możemy zaobserwować też pozytywne zmiany, jak czystsze powietrze.. #polskipodcast 

Więcej na blogu: https://hodowlaslow.pl/czy-koronawirus-moze-zmienic-swiat-na-lepszy/


Support the show
Mar 22, 2020
Czy jesteśmy Zero Waste?
2658

Interesuje Cię temat Zero Waste, a może Less Waste? Jak pomóc tej planecie bez spiny? O tym wszystkim w najnowszym odcinku, checz dowiedzieć się więcej, odwiedź nas: https://www.facebook.com/HodowlaSlow/ , https://www.instagram.com/hodowlaslow, https://hodowlaslow.pl/na pewno znajdziesz tam informacje, jak żyć etycznie i w zgodzie z naturą.

Support the show
Mar 08, 2020
Podcast o smutku
702

To już 5 odcinek podcastu Hodowli Słów, niestety dziś nie dałam rady nagrać zaplanowanego odcinka, ale postanowiłam w zamian opowiedzieć, dlaczego jestem smutna i jak sobie radzę w tak ciężkich chwilach, jak przygotowanie do śmierci. Dajcie znać, jak sobie radzicie w takich chwilach.

Support the show
Mar 01, 2020
Jak nie zwariować przy szóstce adoptowanych zwierząt?
2336

W tym odcinku występuję razem z Panią Krysią, opowiemy jak nam się żyje z 6 naszych zwierząt, poruszymy temat adopcji ze schroniska, chorób oraz opieki nad zwierzętami, wierzcie nam to nie bajka. Pierwszy raz tek mało cięty materiał, to pokazuje naszą prawdziwą relację :)

Support the show
Feb 23, 2020
Dlaczego boję się ferm przemysłowych?
829

Dziś opowiem o naszym największym strachu fermie przemysłowej. Z odcinka dowiesz się jakie stanowią zagrożenie, oraz o najnowszej inwestycji we wsi Olsza w Dolinie Baryczy. 

Pomocne linki: https://stopfermom.pl/files/Czym_jest_ferma_przemyslowa_-_broszurka.pdf

Facebook: https://www.facebook.com/koalicjastopfermom/

O planowanej budowie: https://wroclaw.tvp.pl/46265657/nie-chca-chlewni-w-dolinie-baryczy?fbclid=IwAR3jmGXwskYxVvEGN-DFl837H7BucLn0IceKQIajPAfnB-q2MTxCR4p7YDQ

Jeżeli chcesz wspierać rozwój Hodowli Słów i pomóc mi pomagać innym, zostań moją patronką, patronem https://patronite.pl/hodowlaslow

Support the show
Feb 17, 2020
Dlaczego postanowiłyśmy wyprowadzić się na wieś?
606

Odcinek o tym, jak rzuciłyśmy korporację, postawiłyśmy wszystko na jedną kartę i uciekłyśmy na drugi koniec Polski, tylko po to, by zamieszkać na wsi. Co nami kierowało? Jak nam się to udało, o tym wszystkim w drugim podcaście Hodowli Słów, zapraszam.

Support the show
Feb 04, 2020
Podcast powitalny Hodowli Słów
294

W tym podcaście chciałabym opowiedzieć, skąd wziął się ten szalony pomysł nagrywania, oraz przywitać was serdecznie na pokładzie. Do usłyszenia!

Support the show
Jan 27, 2020