Pani od zmiany

By Małgorzata Machniewicz

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Self-Improvement

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 0
Reviews: 0

Description

Podcast "Pani od zmiany" - opowiada o tym jak wdrażać zmiany w swoim życiu w oparciu o filozofię - #rozwojbezspiny- czyli bez wyrzeczeń i wychodzenia ze strefy komfortu a przyjemnie i z poczuciem satysfakcji na co dzień.

Masz gotowość do działania- zapraszam do dołączenia do grupy na FB Rozwój bez spiny
https://www.facebook.com/groups/rozwojbezspiny

Episode Date
68 - Autorytet i Mentor - jak nim zostać? Gościnnie Jerzy Cieśliński
1869
Autorytet to już chyba przebrzmiała funkcja, teraz warto mieć guru albo być czyimś folowersem... tylko czy to prowadzi do zmiany... o tym jak wybierać mentorów oraz jak zostać autorytetem rozmawiam z Jerzym Cieślińskim- trenerem biznesowym i wielbicielem Agile i wspierania zespołów w efektywnej pracy.
Dec 07, 2022
67 - Czemu inni NIE CHCĄ naszej pomocy?
827
Lubimy pomagać, chcemy dla innych czegoś dobrego, albo sami lepiej się czujemy kiedy pomożemy- nie ma w tym nic złego.. tylko czemu czasem jest tak, że mimo, że oferujemy swoją pomoc ktoś jej odmawia, nie chce.. mimo, że wydaje się nam to dla tej osoby dobre.
W tym odcinku opowiadam o dwóch możliwych powodach tego, czemu czasem tak się zdarza. Może będzie to dla Ciebie cenna inspiracja, do tego, żeby zmienić tryb oferowania pomocy albo jej zakres ;)
Nov 30, 2022
66 - Nauka online- kiedy jest skuteczna? Gościnnie Piotr Peszko
3825
Ostatnio kupujemy coraz więcej kursów online... w pracy coraz częściej cześć nauki odbywa się przy pomocy e-learningów.... Nie ma znaczenia czy jesteś konsumentem takiej treści, czy masz swój udział w jej projektowaniu- w tym odcinku dowiesz się wartościowych rzeczy z każdej z tych perspektyw, bo mój gość Piotr Peszko to fachowiec, praktyk, popularyzator i entuzjasta uczenia się ze wsparciem metod komputerowych. Na szczęście mówi prostym językiem, dowcipnie i ciekawie, dlatego tym bardziej polecam..
Dla mnie osobiście bardzo ciekawy był fragment o tym jak wybierać kursy online na wolnym rynku... nie ukrywam, że też dlatego, że sama taki kurs palnuję przygotować... teraz już wiem co robić a czego unikać... cenna wiedza. 
Nov 23, 2022
65 - Kto zarządza TWOIM czasem?
985
Czas mamy jeden i w sumie każdy to wie i teraz tylko stajemy przed decyzją co z tym czasem zrobić... Czy możesz sobie pozwolić na to, żeby to ktoś decydował o tym jak czujesz się w Twoim czasie, co robisz, ile i jak... a może masz taką pokusę, żeby swój czas wykorzystywać na maksa, chcesz zrobić jak najwięcej, być produktywną i lepiej planować i organizować swoje zadania... 
W tym odcinku opowiadam o dwóch podejściach do własnego czasu, z którymi się nie zgadzam i wydają mi się nie słuszne... to subiektywna opinia i możesz mieć inną, podziel się nią ze mną, napisz do mnie albo pogadajmy w sieci...
Nov 16, 2022
64 - Motywacja i silna wola - jak z nich korzystać?
1245
Często tak jest, że nam się nie chce... co wtedy zrobić? Można z korzystać z kilku sił napędowych do działania. W tym odcinku opowiadam więcej o dwóch z nich - motywacji i sile woli... choć jest jeszcze trzecia, ale do niej wrócę w innym odcinku. 
Podziel się tym odcinkiem, lub innym który uważasz za wartościowy, z kimś kogo cenisz, kochasz albo jest dla ciebie wartościową osobą... zależy mi na tym, żeby wspierać innych w sytuacjach zmian, wdrażania ich lub przechodzenia przez nie... będę Ci wdzięczna jeśli polecisz mój podcast komuś kto go jeszcze nie zna 💝
Nov 13, 2022
63 - Mylisz się i wiemy czemu tak się dzieje. Gościnnie Piotr Borowski
1416
Piotr Borowski zaprosił mnie do swojego podcastu Sofizmaty i to zainspirowało mnie do tego, żeby poszerzyć ten temat i rozpocząć wątek o błędach i schematach myślowych. To swego rodzaju skróty, które funduje nam "szybki mózg" po to aby oszczędzać energię i czas... tylko czasem się myli i warto to wychwycić. 
Wrócę do tematu błędów poznawczych a tymczasem zapraszam do posłuchania tego odcinka z Piotrem oraz tego, który nagraliśmy do jego podcastu "Sofizmaty". 
Oct 26, 2022
62 - Zmiany w życiu przedsiębiorcy - gościnnie Marek Jankowski
2723
Ten odcinek cieszy mnie niezwykle, bo jest dowodem na to, że warto się odważać i zapraszać... Moje zaproszenie przyjął człowiek, którego podziwiam i cenię za to co robi i z jaką jakością.
Marek Jankowski opowiedział w tym odcinku jakie zmiany wprowadzał w swoim życiu przedsiębiorcy, jakie ma sugestie co do tego jak wybierać zmiany do wdrożenia a kiedy z nich rezygnować...
Dowcipnie, z polotem, ciekawie i wartościowo... 
Oct 19, 2022
61 - Całe życie ŹLE uczysz się języków obcych - gościnnie Artur Rozmysł
2364
Nauka języków to zmora, jesteśmy katowani gramatyką i pisownią od małego i mimo, że uczymy się języka lata całe, to w sumie efektów tego nie ma. Dopiero ta rozmowa z Arturem uświadomiła i dlaczego tak jest... warto na ten proces spojrzeć innymi oczami. Metoda Artura daje satysfakcjonujące efekty niemal od pierwszych chwil i pozwala na naukę każdego języka w sposób przyjemny, ciekawy, wciągający i bez spiny- a przecież o to chodzi...
To jakiego języka chcesz się nauczyć? 
Oct 12, 2022
60 - Jak mówić do innych? - uczy aktor, prezenter TV, konferansjer. Gościnnie Robert Jarek
2281
Pierwszy mój tak sławny gość odcinka- aktor telewizyjny, konferansjer, prezenter... ma ogromne doświadczenie w mówieniu do innych i od pewnego czasu dzieli się tą wiedzą w sposób nowoczesny i przystępny. Posłuchaj sugestii Roberta co do tego co można zrobić, żeby mówiąc do innych być bardziej swobodnym i lepiej ocenianym.
Każdy z nas do kogoś mówi, na szkoleniu prezentując pracę grupy, na zebraniu zabierając głos, do swoich pracowników jako szef, do rodziny kiedy chcemy im przedstawić jakiś pomysł... w mediach społecznościowych opowiadając o sobie lub firmy czy produkcie... ciągle gdzieś mówimy... warto wiedzieć jak robić to skuteczniej. 
Oct 05, 2022
59 - DDA jak bez kija w tyłku wyrwać się ze schematów? Gościnnie Tatiana Galińska
2193
Rodzice zwykle starają się wspierać i dawać dzieciom to co najlepsze, ale nie zawsze tak jest. Czasem dostajemy w spadku traumy i dysfunkcje które wpływają na nas przez całe życie.... no właśnie czy muszą przez całe... Tatiana Galińska przekonuje, że nie, że można się wyrwać z takich schematów, wziąć życie w swoje ręce i w myśl filozofii Bez kija w tyłku iść samodzielnie w swoją drogę... Bardzo inspirujący odcinek, dodający otuchy i nadziei... 
Sep 28, 2022
58 - Jak GRY mogą nas uczyć ważnych umiejętności? - gościnnie Wojtek Grzybowski
2353
Uwielbiam grać w gry planszowe, towarzyskie, karciane, kooperacyjne, od lat wykorzystuję je też na szkoleniach i doceniam ich walor angażowania uczestników w proces. Tylko co zrobić, żeby granie nie było tylko fajnym doświadczeniem ale też miało aspekt rozwojowy, edukacyjny? O tym rozmawiam z moim gościem Wojtkiem Grzybowskim, który jest specjalistą od gier szkoleniowych i ich tworzenia.
Z odcinka dowiesz się też, jeśli jesteś rodzicem, albo masz w okolicy dzieci, jak możesz ich nauczycieli zachęcić do tego, żeby w szkole wykorzystywali gry do celów dydaktycznych - Wojtek jest współautorem ogólnodostępnych, darmowych gier dla szkół stworzonych w ramach projektu "Rozegraj dobrą lekcję".  
TU możesz dowiedzieć się więcej. 
Sep 21, 2022
57 - Wolontariat - co dzięki niemu zyskujemy? - gościnnie Agata Lorkowska, wolontariuszka Akademii Przyszłości
1695
Co można zrobić w godzinę? Ugotować obiad, przeczytać książkę, zrobić szybki kurs. Agata Lorkowska, wolontariuszka Akademii Przyszłości przekonała mnie, że poświęcając tyle czasu raz w tygodniu, można też mądrze pomóc.
W dzisiejszym odcinku właśnie z Agatą porozmawiam o wolontariacie w Akademii Przyszłości. Jak wiele możemy zyskać pomagając innym? Czy trudno być wsparciem dla dziecka?
Tego dowiecie się z naszej rozmowy, na którą serdecznie zapraszam!
O Akademii Przyszłości:
Akademia Przyszłości to program społeczny Stowarzyszenia WIOSNA, w ramach którego wolontariusz spotyka się na indywidualnych zajęciach z dzieckiem i towarzyszy mu w budowaniu poczucia własnej wartości. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, przez cały rok szkolny.
Cel Akademii jest prosty: by dzieci zaczęły samodzielnie pokonywać dotychczasowe trudności i z podniesioną głową patrzyły w przyszłość oraz realizowały swój potencjał, marzenia i aspiracje.
Teraz Ty też możesz pomagać z Akademią. Trwa rekrutacja do wolontariatu. By zostać Wolontariuszem, Wolontariuszką wystarczą trzy kroki:

Wejdź na stronę www.superw.pl i wypełnij krótki formularz zgłoszenia.
Przejdź krótką rozmowę ze swoim przyszłym Koordynatorem lub Liderem i wdrożenie.
Dopełnij niezbędnych formalności i zacznij działać!

Więcej o Akademii Przyszłości przeczytacie na stronie: www.akademiaprzyszlosci.org.pl
Sep 13, 2022
56 - Mężczyźni nie chcą się rozwijać...
1196
Facet, który pracuje nad empatią, albo taki, który uczy się pracy z emocjami czy to standard i normalność... mam wrażenie, że nadal nie... już szybciej usłyszę "chłopaki nie płaczą"... Mam wrażenie, że coś jest na rzeczy w twierdzeniu, że faceci nie chcą pracować nad swoimi miękkimi stronami... czy to prawda?... TY mi powiedz - jakie są Twoje doświadczenia? W tym odcinku podaje kilka sytuacji, które skłoniły mnie do postawienia tytułowej tezy, zastanawiam się też nad tym z czego to może wynikać, oraz daję kilka wskazówek do tego, żeby taki męski rozwój miękkich obszarów rozpocząć.

A jeśli czujesz, że chcesz dać wyraz temu, że doceniasz moją pracę podcastową- wejdź na tą stronę i zostań moim patronem: https://patronite.pl/MMachniewicz
Sep 07, 2022
55 - Blaski i cienie pracowania z pasją - gościnie Wojtek Strózik
2387
W tym odcinku, z moim mentorem podcastowym rozmawiamy o tym co pasja robi nam w życiu, co ważnego dzięki niej zyskujemy ale też co ona nam zabiera, jakim kosztem ją okupujemy. Wojtek szczerze i dojrzale mówi o swoich wyborach, aspiracjach i tym jak przez ostatnie kilka lat zmieniała się jego droga rozwojowa. Mocne otwarcie drugiego roku działalności podcastu Pani od zmiany :)
A jeśli chcesz docenić moją pracę, możesz to zrobić wspierając mnie na Patronite: https://patronite.pl/MMachniewicz
Aug 31, 2022
LUZ 07 - Jak trenować wytrwałość i się nie poddawać?
906
Eksperyment, któremu poddałam się w tym tygodniu, to nauka układania kostki Rubika.... rzecz prosta w swojej konstrukcji, bo wymaga jedynie opanowania pewnych sekwencji ruchów, ale niezwykle mozolna do wypracowania... zapamiętanie tych dziesiątek ruchów okazało się być dla mnie bardzo ciężkie... co robiłam, żeby się nie poddać, jakie mam wnioski do uczenia się podobnych rzeczy... posłuchaj w tym odcinku. 
Pamiętaj, żeby ocenić podcast i go zasubskrybować, oraz jeśli msz ochotę docenić moją pracę- wejdź na Patronite i zostań moim patronem - https://patronite.pl/MMachniewicz
Aug 23, 2022
LUZ 06 - Odwaga- jak ją w sobie rozwijać?
1309
Kiedy chcemy przygotować się do wdrażania zmian w swoim, czy cudzym życiu, warto zadbać o to, żeby być do tego dobrze przygotowanym- kompetencyjnie. Potrzebne jest nam kilka takich umiejętności, które wdrażanie zmian ułatwiają a odwaga i skłonność do podejmowania ryzyka jest jedną z nich. Jak ją w sobie rozwijać, kiedy zwykle jesteśmy osobami mało otwartymi na nowości- można zacząć od drobnych małych kroków, chociażby jedzenia innych rzeczy niż te które lubimy albo jesteśmy do niech przyzwyczajeni. Ja tak robiłam przez tydzień i wnioskami z tego tygodnia dzielę się w tym odcinku.

W ramach tego, że mój podcast właśnie obchodzi urodziny- nagrywam go już rok- uruchomiłam profil na Patronite- jeśli masz ochotę, możesz dać wyraz temu, że doceniasz moją pracę ;) tu jest link: https://patronite.pl/MMachniewicz
Aug 16, 2022
LUZ 05 - Język bardzo obcy - jak się uczyć?
851
To już piąty tydzień moich zmagań w ramach #LUZ Letniego Uniwerku Zmiany i tym razem uczyłam się języka, który jest mi... był ;) naprawdę obcy- nie uczyłam się go wcześniej.
Czasem zastanawiamy się ile czasu potrzebujemy na nauczenie się nowego języka, po jakie metody sięgnąć, co jest skuteczne a co tylko przereklamowane... sprawdziłam kila metod i w odcinku dzielę się tym, jak były one dla mnie skuteczne. 
Zapowiadam też rozmowę z Arturem Rozmysłem, która pojawi się w podcaście we wrześniu, a dotyczy właśnie nauki języków obcych, ciekawą metodą promowaną przez Artura- już zachęcam do posłuchania tego odcinka :)
A w tym tygodniu jest jedna dla mnie bardzo szczególna data- 12 sierpnia to rocznica powstania podcastu- jestem niezwykle dumna, przede wszystkim z mojej determinacji i wytrwałości, ale też cieszę się, że znalazłam taką formę wyrazu, która jest mi bardzo bliska.
Z tej okazji postanowiłam uruchomić swój profil na patronite.pl i zachęcam Cię- jeśli cenisz to co robię i czerpiesz z tego inspirację - możesz dać temu wyraz wspierając mnie comiesięcznymi wpłatami- progi zaczynają się już od 6 zł, a to jest dokładnie tyle ile potrzebuję, żeby wiedzieć, że to co robię ma sens 💝😁
Aug 09, 2022
LUZ 04 - Szachy czyli zmiana, która godzi w samoocenę
1131
W tym tygodniu eksperymentów w ramach #LUZ Letniego Uniwerku Zmiany- podjęłam się czegoś, czego obawiałam się od zawsze... nauki gry w szachy... czemu się tego obawiałam??  Dowiesz się słuchając odcinka. Znajdziesz tam też historię tego tygodnia- była burzliwa i ciekawa, choć może szachy takie się nie wydają ;) 
W odcinku polecam film na Netfliksie "Ukryta gra" z rewelacyjną rolą Roberta Więckiewicza. 
Aug 01, 2022
LUZ 03 - Pasja ułatwia wszystko
1182
Mam za sobą kolejny eksperyment - okazało się, że bardzo przyjemny i dający dużo radości- cały tydzień wymyślałam różne rozwiązania problemów jakie napotykała- okazało się to być proste bo mam do tego dryg i łatwość- o tym opowiadam w tym odcinku.
Pozostaje pytanie- jak znaleźć motywację do robienia rzeczy, do których drygu nie mamy... o tym tez opowiadam- dla mnie to pogoń za przełamaniem siebie, oglądanie postępów i ciekawa pamiątka - w tym przypadku MEDAL... o tym jak na niego ciężko pracuję opowiadam w drugiej części odcinka.
Jeśli też chcesz zarobić aktywnością sportową na medal - zajrzyj TUTAJ. 
W notatkach do odcinka na stronie paniodzmiany.com zamieściłam zdjęcie medalu, jaki otrzymam po ukończeniu tego wyzwania... już nie mogę się doczekać ;) 
Jul 25, 2022
LUZ 02 - Zmiana poglądów- czy to możliwe?
1333
Ten tydzień eksperymentów na sobie w ramach LUZ (Letniego Uniwerku Zmiany) był dla mnie trudny i zasmucający-  opowiadam o tym w tym odcinku. Przez 6 kolejnych dni byłam celowo i z rozmysłem otwarta na poznawanie poglądów odmiennych od moich - to było wyczerpujące doświadczenie.
Dołącz do dyskusji na temat kompetencji potrzebnych do zmian w grupie zamkniętej na FB Rozwój bez spiny- kliknij TU.
Zachęcam Cię też do zrobienia sobie TESTU gotowości do zmiany- dowiesz się na jakim poziomie masz te kompetencje które wspierają nas we wdrażaniu zmian a które ja rozwijam w ramach wakacyjnych eksperymentów na sobie. Zrób sobie test TU 
Jul 18, 2022
LUZ 01 - Niewygodna zmiana - jak ją wdrażać?
1783
W ramach wakacyjnej akcji LUZ (Letni Uniwerek Zmiany) wykonuję na sobie, co tydzień nowe eksperymenty, które mają mi pomóc sprawdzić, co może nam pomagać we wdrażaniu zmian w naszym życiu.
W tym odcinku przyglądam się zmianie niewygodnej- jej metaforom dla mnie i źródłem ciekawych wniosków było robienie przez 6 dni wszystkiego lewą ręką - to na prawdę niewygodne ;)  Wnioski co do wdrażania takich zmian, jak robienie czegoś nowego w naszym życiu, eliminowania pewnych rzeczy, wdrażanie nowych nawyków... to wszystko jest trudne więc warto to sobie ułatwić- podpowiadam jak to zrobić.

Jeśli masz ochotę sprawdzić, jakie kompetencje mogą Ci pomóc we wdrażaniu zmian w Twoim życiu- zrób sobie TEST gotowości do zmiany - kliknij TU i go pobierz. 
Jul 11, 2022
47 - Letni Uniwerek Zmiany - podejmiesz wyzwanie?
1589
Wakacje to czas LUZu- ja zaproszę Cię do takiego luzu, który jest rozwojowy i da Ci pakiet nowych umiejętności przydatnych we wdrażaniu zmian w życiu. W tym odcinku opowiadam o planach na wakacyjne wyzwania i eksperymenty, jakim będę poddawała siebie, i do których zachęcam Ciebie- wybierz co wyda Ci się ciekawe... albo idź innym trybem- uzupełnij Test gotowości do zmiany (KLIKNIJ TU) i sprawdź rozwój jakich umiejętności byłby dla Ciebie najkorzystniejszy - to podpowie Ci na jakie wyzwania się zdecydować i których się podjąć.
To co ważne, to to, że na wakacje zmienia się moment publikacji podcastu- ze środy na niedzielę- to będzie dzień na podsumowanie tygodnia i podzielenie się wrażeniami z eksperymentów i wyzwań.
Już nie mogę się doczekać tych wakacji ;) 
Jun 29, 2022
46 - Czy masz gotowość do zmiany - zrób sobie test
621
TU KLIKNIJ i możesz zrobić sobie test. Chcesz dowiedzieć się na jakim poziomie masz wykształcone te kompetencje, które mogą Cię wspierać w zmianie? Sprawdź to przy pomocy Kwestionariusza gotowości do zmiany a później dołącz do mnie i wyzwania jakie planuję w te wakacje LUZ (Letni Uniwerek Zmiany) będzie sposobem na rozwój zdiagnozowanych kompetencji- dołącz do grupy na FB "Rozwój bez spiny" i śledź mnie w mediach społecznościowych - razem przygotujemy się do zmian w naszym życiu. 
Jun 22, 2022
45 - Źle definiujesz pytania otwarte i zamknięte?... założę się, że tak ;)
1019
Definicja jest kluczowa, żeby móc czegoś używać świadomie i z pożytkiem. Niestety tradycyjna definicja, że pytanie zamknięte to takie gdzie pytany odpowiada tak lub nie, to archaik... Ja proponuję w to miejsce coś znacznie użyteczniejszego. Podpowiadam też kiedy jakich pytań używać i do czego... od tej pory już tych rodzajów pytań nie pomylisz i będzie Ci łatwiej prowadzić rozmowę do celu, na jakim Ci zależy... 
A na koniec zadają... a jak... pytanie otwarte i zachęcam do przesłania na nie odpowiedzi na mój adres malgorzata.machniewicz@gmail.com - zrobisz mi tę przyjemność i napiszesz do mnie? 
Jun 15, 2022
44 - Sprawdź czy jesteś Ćpunem Rozwojowym
1327
Czy Każdy nałóg jest zły.. a może ten, który dotyczy rozwoju osobistego jest dla nas dobry... wątpliwości i ryzyka rozwiewam w tym odcinku. Co jest złego w nałogowym działaniu rozwojowym, czego ono wymaga aby było dla nas korzystne i kiedy należy poważnie się nad sobą zastanowić? 
W odcinku powołuję się na 6 wskaźników diagnozujących nałogi - zobacz ich listę na stronie odcinka na www.paniodzmiany.com i sprawdź czy może masz potencjał na bycie Ćpunem ;) 
 
Jun 08, 2022
43 - Co zamiast celów SMART?
1009
W poprzednim odcinku postawiłam tezę, że stawianie sobie SMARTnych celów to nie jedyna droga do rozwoju i sukcesu... powiem więcej, ona nam czasem na prawdę nie służy...
Dziś koncentruję się na tym, jak inaczej możemy określić swoje dążenia i ambicje, żeby doprowadzać w życiu do trwałych zmian wypracowanych bez wysiłku i poświęceń - polecam.
Zapraszam też na stronę podcastu i do wysłuchania poprzedniego odcinka:
42 - Mówili Ci, że MUSISZ sobie stawiać cele - okłamali Cię
Jun 01, 2022
42 - Mówili Ci, że MUSISZ sobie stawiać cele - okłamali Cię
1290
Być może stawianie sobie SMARTnych celów służy Ci w życiu- osiągasz dzięki temu swoje aspiracje, odnajdujesz szczęście na co dzień ale jeśli nie, to mam dla Ciebie alternatywę. 
W tym odcinku tłumaczę, czemu nie zawsze stawianie sobie celów jest najlepszym co możemy dla siebie zrobić, jakie są ryzyka i co czasem dzieje się, kiedy te cele mamy. 
Już za tydzień opowiem na co cele można zamienić, tak, żeby nasze dążenia i ambicje życiowe oprzeć na czymś innym. 
Warto też wrócić do odcinka o strefie komfortu, bo tam wyjaśniam jeden z efektów jaki cele nam fundują:
25 - Musisz wyjść ze strefy komfortu - co za bzdura

Zapraszam też na nową stronę Pani od zmiany gdzie znajdziesz wiele inspiracji do efektywnego i długofalowego rozwoju.
www.paniodzmiany.com 
May 25, 2022
41 - "Jestem jaki jestem" - co w nas jest wrodzone a co podlega zmianie?
1688
Czy to jacy jesteśmy możemy zmienić.. gdyby nie to po co byłby cały ten rozwój osobisty... ale czy w takim razie są takie rzeczy, które rozwojowi podlegają łatwiej a inne trudniej? Co w nas jest raczej stałe i uwarunkowane genetycznie a co środowiskowo lub ze względu na naszą decyzję da się zmienić? Czego deklaracją jest zdanie z tytułu odcinka "Jestem jaki jestem" - to ważna decyzja jaka zapada w kimś i warto ją uszanować- co ona nam mówi o tej osobie? 
Zapraszam na stronę odcinka na paniodzmiany.com gdzie w notatkach do odcinka znajdziesz opis wspomnianych czterech temperamentów. 
Wspominam też w odcinku o definicji kompetencji, którą szczegółowo omawiam w odcinku 01 - Czym są kompetencje zawodowe? a ponieważ stawiam tezę, że absolutnie ten obszar podlega zmianom i rozwojowi, to tam można dowiedzieć się więcej co robić aby kompetencje rozwijać. 
Na początku odcinka zachęcam do obejrzenia nowej strony paniodzmiany.com oraz dołączenia do zamkniętej grupy na FB "Rozwój bez spiny". 
May 18, 2022
40 - Po czym poznasz, że dobrze coś robisz?
1363
Czy ja jestem dobrym rodzicem?... A właściwie, to czy ja jestem dobrym pracownikiem... szefem, przyjacielem.... Czasem zastanawiamy się, jak my właściwie powinniśmy się oceniać, na podstawie czego? W tym odcinku opowiadam o dwóch źródłach, z których możemy czerpać inspirację do budowania samooceny... jedno z tych źródeł jest bardziej popularne, ale nie najlepsze... drugie jest dużo trudniejsze, ale stanowi zdrową podstawę do budowania poczucia własnej wartości.
W odcinku wspominam dwa odcinki o samoocenie, do których warto wrócić:
04 - Samoocena, wszystko co musisz wiedzieć
05 - Samoocena, jak ją rozwijać - ćwiczenia 
May 11, 2022
39 - Rozwój bez spiny - założenia mojej filozofii rozwojowej
815
Od niemal 20 lat towarzyszę innym w ich rozwoju i widzę, co się sprawdza a co nie. Na podstawie tych doświadczeń, tony przeczytanych książek i testów na sobie i moich Klientach ;) opracowałam założenia filozofii rozwojowej, która obecnie jest mi najbliższa - o jej głównych wątkach opowiadam w tym odcinku.

Zapraszam też do dołączenia do zamkniętej grupy na FB "Rozwój bez spiny" - gdzie dzielę się pomysłami na to jak dbać o efektywne i trwałe zmiany w naszym życiu, które mają nas prowadzić do satysfakcji, dumy i radości każdego dnia. Dołącz do ponad 2,5 K osób i dziel się swoimi doświadczeniami: https://www.facebook.com/groups/rozwojbezspiny
 
May 04, 2022
38 - Pani od zmiany - co nas czeka?
533
Od tego docinka zmienia się nazwa podcastu z "Zaplecze rozwojowe" na "Pani od zmiany". Charakter podcastu właściwie się nie zmieni, nadal będę poruszała w nim zagadnienia związane z rozwojem osobistym ale w oparciu o moją koncepcję Rozwoju bez spiny- czyli tak, żeby na co dzień rozbić postępy i zmiany ale bez harówki, wyrzeczeń i stresu. 
Zapraszam do dołączenia do grupy na FB "Rozwój bez spiny" oraz do obserwowania profilu pani.od.zmiany na IG: https://www.instagram.com/pani.od.zmiany/

  
Apr 27, 2022
37 - Czemu nie lubimy zmian?
893
Generalnie mówi się, że ludzie nie lubią zmian... oczywiście są takie, których chcemy i wręcz na nie czekamy, ale nawet one potrafią budzić w nas niepokój czy stres. Jest kilka takich podstawowych mechanizmów psychologicznych, które powodują, że jesteśmy niechętni zmianom. Ich pokonanie mogłoby spowodować, że wdrażanie zmian w organizacjach czy zmian w naszym życiu byłoby prostsze. 

O tym jak eliminować te czynniki opowiem w innych odcinkach... szczególnie, że podcast zmieni swoją nazwę i będzie się koncentrował na tym co robić, aby zmiany w naszym życiu były łatwiejsze, przyjemniejsze, skuteczniejsze i na dłużej. Już niebawem podcast będzie nosił nazwę PANI OD ZMIANY i odpowie na wiele pytań, które pewnie zrodzą się pod wpływem tego odcinka... 

Podziel się ze mną tym co w Tobie powoduje niechęć do zmian, jakie inne poza wspominanymi w odcinku czynniki wpływają na to, że Ty lub ci  z którymi pracujesz zmian nie lubią. 
Apr 20, 2022
36 - Pracuję na urlopie... to zależy jak na to spojrzeć
365
Jestem na urlopie i zastanawiam się na ile pracy mogę sobie na nim pozwolić... czy to, że robię coś zawodowego pod słońcem Hiszpanii to już przejaw braku rozsądku i problem z Work life balance?? Gdzie jest ten balans i jak określić sobie tą cienką linię? 

Ja znalazłam na to odpowiedź dla siebie i dzielę się nią w tym odcinku... Do tradycyjnego sezonu urlopowego zostało jeszcze trochę czasu, więc może warto się nad tym zastanowić i najbliższy urlop spędzić świadomie ustalając tą linię miedzy odpoczynkiem i pracowaniem... 

A jak jest u Ciebie? Jak definiujesz swoje kryteria Work life balance?  
Apr 13, 2022
35 - Szkolenia nie działają
630
Czemu czasem jest tak, że udział w szkoleniu nic nie zmienia w życiu uczestnika... jest kilka takich powodów i o czterech z nich opowiadam w tym odcinku. Jeśli jesteś szefem, zadbaj o to, żeby szkolenie trafiło na odpowiedni moment w Twoim zespole, wtedy, kiedy te cztery czynniki są zaopiekowane. Jeśli planujesz rozwój dla siebie i wybierasz się na szkolenie, warto przemyśleć sobie czy to o czym opowiadam dotyczy Ciebie, bo może z udziałem w szkoleniu warto jeszcze poczekać albo właściwie się do niego przygotować, poprzez przepracowanie wspomnianych elementów. 
Apr 06, 2022
34 - Czy popełniasz ten błąd? - o strategii i taktyce w rozwoju
1336
Od pewnego już czasu jestem zwolenniczką nie stawiania sobie celów rozwojowych... ale czym je zastąpić? Okazuje się, że ustalenie sobie strategii i różnego rodzaju taktyk jest skuteczniejsze, ale czym strategia i taktyka różnią się od siebie, czym one właściwie są, jak je formułować i jak do nich podchodzić... no i czym jest ten kardynalny błąd, którego wielu się dopuszcza... o tym wszystkim w tym odcinku- zapraszam do posłuchania. 
Mar 30, 2022
33 - 30 sposobów na stres
2128
Jak radzić sobie ze stresem? Najlepiej byłoby wyeliminować jego źródło, ale nie zawsze się da a skutki stresu długoterminowo mogą się na nas poważnie odbić, chociażby zdrowotnie. W tym odcinku polecam 30 sposobów, które sama przetestowałam i zachęcam Cię również do tego, żeby ich doświadczyć i wybrać takie, które będą dla Ciebie najlepsze. 
Mar 23, 2022
32 - Co przeczytałam i polecam a co odradzam
1559
Chyba z tej formuły zrobię jakiś cykl i co jakiś czas będę opowiadała o tym co warto przeczytać a na co szkoda czasu. W tym odcinku mówię o trzech książkach: Katy Milkman "Jak zmieniać", Cal Newport "Moja praca moja pasja" oraz Brian Tracy "Nawyki warte miliony". Jeśli chcesz się dowiedzieć, którą z nich polecam a której czytanie to strata czasu- posłuchaj odcinka.
Na początku wspominam też o rewelacyjnej inicjatywie, której jestem członkiem - Newsletter Najlepsze Polskie Podcasty - w ramach której popularyzujemy słuchanie polskich podcastów- jeśli Ty też chcesz dowiedzieć się co polecamy i znaleźć jakieś nowe ciekawe podcasty dla siebie, wejdź na poniższą stronę i zapisz się na Newsletter:
https://najlepszepolskiepodcasty.pl/

Zapraszam Cię też do dzielenia się swoimi poleceniami książek jakie są Twoim zdaniem warte uwagi a które nie- chętnie poznam Twoje typy- wejdź na stronę https://zapleczerozwojowe.pl/ i podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami z dobrymi i złymi książkami.  
Mar 16, 2022
31 - Pozytywny odcinek - jak teraz dbać o swój dobrostan
2350
Potrzebujemy teraz wyjątkowo tego, aby dbać o siebie, nie dać się stresowi i mieć wpływ i z niego korzystać wszędzie tam gdzie się da... a gdzie się nie da, to akceptować rzeczy jakimi są i nie poświęcać im nadmiernej uwagi... W tym odcinków mówię o tym jak ja wykorzystuję swoje poczucie sprawczości, jak je rozumiem i jak odróżniam rzeczy, w które warto inwestować swój czas i energię od tych, które energię nam zabierają. 
W drugiej części podpowiadam sposoby, które ja stosuję, żeby nie zwariować i żeby poprawiać sobie nastrój i szukać pozytywnych emocji.
Na zakończenie prezentuję kilku sekundowe fragmenty kilku piosenek z mojej play listy Happy - pozytywne wibracje na Spotify - możesz znaleźć tą listę wpisując moje imię i nazwisko- Małgorzata Machniewicz- na moim profilu zajdziesz też inne play listy, których słucham. 

Link do play listy Happy - pozytywne wibracje: http://bityl.pl/PA2kb

W odcinku pojawiają się kilku sekundowe fragmenty poniższych piosenek: 

James Brown - I feel good
Stevie Wonder - For once in my life
Katrina  - Walking On Sunshine
Cyndi Lauper - Girls Just Want To Have Fun
Elton John - I'm Still Standing
Gloria Gaynor - I Will Survive
Bill Withers - Lovely day
Natalie Cole - This will be (An everlasting love)
Corinne Bailey Rae - Put your records on
Bobby McFerrin - Don't worry be happy

A jak Ty dbasz o swój dobry nastrój?
Mar 09, 2022
30 - Efektywność osobista zaczyna się o poranku
1673
Nie trzeba wstawać znacząco wcześniej, żeby zastosować kilka rutyn i zacząć dobrze dzień. Tak na prawdę wystarczy 6 minut, choć można poświęcić też tego czasu nieco więcej, na to, żeby zrobić kilka rzeczy, które zrobią nam dzień. Szczególnie ostatnio potrzebujemy pozytywnego startu dnia, tak, żeby go później dobrze i produktywnie wykorzystać.
Zajrzyj do notatek do odcinka na zapleczerozwojowe.pl gdzie znajdziesz film o jakim wspominam w odcinku oraz książki polecane z tego tematu- dokonaj ich zakupu przy pomocy linku afiliacyjnego a wesprzesz w ten sposób moją pracę nad podcastem. 
Wystarczy, że wejdziesz na ten link:
http://bityl.pl/3Hd2i
Mar 02, 2022
29 - Niepełnosprawność jako wartość w naszym życiu rozwojowym - rozmowa z Magdaleną Dydyszko
2825
Czego możemy się nauczyć od osób z niepełnosprawnościami, jaką wartość stanowią dla zespołu i firmy. Jak możemy przystosować niewielkim kosztem i przy małym zachodzie nasz świat biznesowy do tego aby przyjąć w nim osoby z niepełnosprawnościami tak aby miały komfort funkcjonowania? Czym jest dostępność i jak niewiele od nas wymaga... o tym wszystkim rozmawiam z Magdaleną Dydyszko, osobą, która z autopsji zna wymagania jakie stawia świat na co dzień.
Bardzo wartościowa rozmowa z sercem - na co dzień nie myślimy o takim temacie a być może nasza forma może być lepsza, bo zaprosimy do niej osoby z niepełnosprawnościami po to by były pełnoprawnymi członkami naszych zespołów.
A może jako trenerzy warto abyśmy pomyśleli o tym, co możemy zrobić aby być przyjaznymi i dostępnymi dla wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami- ja w tym upatruję wartość :)
Feb 23, 2022
28 - Jak dbać o dobrostan przy pomocy olejków eterycznych - rozmowa z Asią Piechocką
3276
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego ile natura ma nam do zaoferowania a warto z niej korzystać, bo może nas wspierać nie tylko w rozwoju ale i dobrostanie. 
Ciekawie udowadnia to Asia Piechocka, która w tym odcinku opowiedziała mi wiele ciekawostek na temat olejków eterycznych - esencji z roślin, które działają na nas nie tylko przez zapach, ale przede wszystkim przez naturalne substancje chemiczne. 
Ja jestem pod wielkim urokiem olejków i skoro tak niewielki zabieg jak wdychanie kropli olejku może mi pomóc w lepszym śnie, czy koncentracji to aż żal nie skorzystać :) 
Feb 16, 2022
27 - "Wali Ci z gara" - jak mówić o drażliwych kwestiach?
1444
Czasem potrzebujemy komuś powiedzieć coś trudnego na jego temat... jak to zrobić, żeby zwiększyć szansę, że ta osoba to przyjmie i jeszcze coś z tym zrobi? Jakie kwestie bywają drażliwe? Czy w pracy i życiu osobistym warto mówić o trudnych rzeczach inaczej? Co zrobić kiedy osoba która słyszy od nas trudną informację zareaguje agresją, pretensją i wyrzutami?  Na te wszystkie pytania odpowiadam w tym odcinku. 
Zachęcam Cię do podzielenia się swoimi doświadczeniami co jest trudno powiedzieć innym na ich temat? Masz takie doświadczenia w swoim życiu? Opisz je na stronie odcinka na www.zapleczerozwojowe.pl
Obserwuj też profil na Instagramie, gdzie podpowiadam jak możesz prowadzić swój rozwój bez spiny: https://www.instagram.com/pani.od.zmiany/
Feb 09, 2022
26 - Motywacja błyskawiczna - 6 kroków, żeby chciało się chcieć
1832
Czasem szukamy motywacji dla siebie albo kogoś... zastanawiamy się co zrobić, żeby zacząć działać a nie tylko o czymś rozmyślać... są tacy, którzy mówią, że może by nawet coś zrobili ale nic nie robią... jak im pomóc? Jak pomóc sobie?
W tym odcinku podpowiadam jak skorzystać z metody 6 kroków Michaela Pantalona, która składa się z 6 pytań i prowadzi nas albo drugą osobę przez proces poszukiwania ważnych osobistych motywów do zrobienia czegoś. 
Jeśli książka Cię zainteresuje zachęcam Cię do skorzystania z linku afiliacyjnego który jest poniżej, Ty nie zapłacisz więcej a ja otrzymam drobną prowizję, która pokaże mi, że doceniasz moją pracę i to, że dzielę się wiedzą w podcaście: http://bityl.pl/d1ceF

Zapraszam na stronę odcinka na https://zapleczerozwojowe.pl/pl/n/31
Feb 02, 2022
25 - Musisz wyjść ze strefy komfortu - co za bzdura
1469
Wielcy guru rozwoju mówią, że "W strefie komfortu nic się nie dzieje" albo "Żeby coś osiągnąć, trzeba pocierpieć"... ja się z tym nie zgadzam i w tym odcinku wracam do założeń programu Rozwój bez spiny - w życiu trzeba dbać o dobrostan i radość każdego dnia a nie cisnąć, męczyć się i się do czegoś zmuszać...
Strefa komfortu to piękny obszar i warto go poznać- w odcinku opowiadam czym jest i jak go wykorzystać do własnego rozwoju. Zachęcam też do zrobienia sobie ćwiczenia i poeksplorowania tego co nam miłe.

Zajrzyj na stronę odcinka na www.zapleczerozwojowe.pl/pl/n/30 gdzie podpowiadam książki które warto poczytać dookoła tego tematu. 
A Ty co masz w strefie komfortu a co jest kompletnie poza nią❓

W odcinku mówią też o akcji Podcasty dla WOŚP, tu znajdziesz naszą puszkę: https://linktr.ee/podcastydlawosp
Jan 26, 2022
24 - Gry planszowe i szkoleniowe - czy faktycznie czegoś uczą?
2589
Gry są modnym elementem szkoleń, bo angażują, uczestnicy długo je pamiętają i wspominają te szkolenia na których grali... tylko czy faktycznie czegoś się nauczyli? Co zrobić, żeby gra była elementem dydaktycznym, nie tylko na szkoleniach ale też w domu czy w trakcie grania ze znajomymi, albo na spotkaniach zespołów- można gry wykorzystać jako element procesu rozwijania pewnych umiejętności, pod warunkiem zastosowania kilku zasad - o nich opowiadam w tym odcinku. Podpowiadam też konkretne gry, które uczą wybranych umiejętności społecznych a dodatkowo sugeruję jak można wykorzystać tanie zwykłe gry towarzyskie do tego, żeby na szkoleniach uczyły ważnych umiejętności. 
W odcinku wspominam o ebooku, w którym opisałam jak można zaadaptować gry do celów szkoleniowych - możesz go nabyć w cenie dobrej kawy z ciachem na stronie https://zapleczerozwojowe.pl/pl/c/Ebooki/29
A Ty uczysz się czegoś w trakcie grania w gry? Czy wykorzystujesz gry w swojej pracy z zespołem w kontekście rozwijania określonych umiejętności?
Na końcu odcinka mówię też o rewelacyjnej akcji w którą się zaangażowałam - Podcasty dla WOŚP - słuchaj podcasterów przez cały dzień w niedzielę 30 stycznia i zasil naszą puszkę wskazaną kwotą a w przypadku mojego podcastu, wystarczy że wpiszesz #Rozwójbezspiny wpłacając kwotę 150 zł i otrzymasz ode mnie sesję coachingową :) szukaj informacji o akcji na https://www.facebook.com/podcastydlawosp
Jan 19, 2022
23 - Czy szef może być coachem?
1550
Niektórzy szefowie zachłyśnięci własnymi doświadczeniami z coachingiem, i tym ile zmienił w ich życiu mają czasem taki pomysł aby zostać coachem dla swoich ludzi... uważam, że to nie najlepszy pomysł. Relacja przełożonego z podwładnym opiera się na nieco innych rzeczach niż relacja w procesie coachingowym, dlatego lepiej jest tych ról nie łączyć. To nie oznacza jednak, że szefowie nie mogą korzystać z dobrodziejstw metod coachingowych - warto to robić, ale jak i z których- opowiadam w odcinku. Oczywiście szef może też zechcieć zostać coachem dla innych osób, spoza swojego zespołu i mieć po prostu klientów- to jest świetny kierunek rozwoju własnego i podpowiem w tym odcinku jak można to zrobić. 
Wspominam w odcinku o książce Marilee Adams "Myślenie pytaniami" tu możesz o niej poczytać:   https://bit.ly/3zSCtYd
Zaobserwuj mój profil na Instagramie :) 
OBSERWUJ → @zaplecze.rozwojowe
OBSERWUJ → @zaplecze.rozwojowe 
OBSERWUJ → @zaplecze.rozwojowe 

Daj znać w komentarzu do odcinka na stronie www.zapleczerozwojowe.pl co myślisz o pełnieniu roli coacha wobec swoich ludzi i jaką widzisz dla siebie ścieżkę rozwoju w tej dziedzinie. Czy chcesz być kiedyś coachem? 
Jan 12, 2022
22 - Postanowienia noworoczne - czemu są bez sensu
1120
Po co obiecywać sobie coś, czego i tak nie dotrzymamy... bo taka moda, presja społeczna??  Ja mam inną wizję swojego rozwoju i w tym odcinku dzielę się nią pierwszy raz, zapowiadam swój autorski program rozwojowy oparty na pracy w strefie komfortu, zakładający brak wyrzeczeń i hastlowania czy ciśnięcia :) 
Brzmi dobrze? ... posłuchaj odcinka i zobacz czy to z Tobą rezonuję a w ciągu najbliższych kilku miesięcy poznasz podstawowe założenia programu Rozwój bez spiny i dowiesz się co możesz robić dla siebie albo swoich bliskich czy współpracowników, żeby rozwój nie był drogą przez mękę zmian i dyskomfortu. 
Na stronie zapleczerozwojowe.pl znajdziesz notatki do odcinka oraz polecane książki - zapraszam do posłuchania i czytania :) 
Jan 05, 2022
21 - Podsumowanie roku - czy warto je robić i jak?
1813
Czy podsumowanie naszych działań raz na 12 miesięcy ma sens, a jeśli tak to po co je robić? Kiedy już na nie się zdecydujemy, warto wybrać formę... a może iść w kierunku pytań pogłębiających refleksję... W tym odcinku zadaję po kilka pytań do każdego z 20 odcinków podcastu jakie ukazały się w tym roku. To przegląd różnych obszarów rozwojowych, które mogą pomóc w tym, żeby zastanowić się nad tym czasem który minął i zaplanować kolejny okres swojego rozwoju. 
W odcinku padają 43 pytania i pewnie byłoby z nich trudno skorzystać gdyby nie przygotowana specjalnie do odcinka Mapa myśli - dostępna w notatkach do odcinka na zapleczerozwojowe.pl Nic tylko brać i odpowiadać :)
Dec 29, 2021
20 - Nie szczepię się bo ziemia jest płaska
1511
Święta i spotkania wigilijne, to znakomita okazja do ścierania się różnych poglądów i opinii. Na co dzień w pracy też często spotykamy się z tym, że różne osoby mają różne zdanie w tej samej kwestii - jak wtedy reagować, co robić, jak przygotować zespół, grupę czy nawet paczkę znajomych albo rodzinę do takiej sytuacji, kiedy spodziewamy się, że różne osoby mogą się ścierać? 
W tym odcinku podpowiadam ćwiczenie oraz quizz który można sobie wspólnie zrobić aby przygotować się do dalszych rozmów. Sugeruję też kilka zachowań kiedy już dojdzie do ostrzejszej wymiany zdań. 
Na koniec polecam dwie świetne gry, które mogą odciągnąć uwagę zgromadzonych od kontrowersyjnych poglądów i zająć im czas wspólnych pogaduch okraszony luźnymi i wciągającymi rozmowami. 
Zaglądając na stronę odcinka na zapleczerozwojowe.pl możesz też znaleźć kilka polecanych książek z obszaru radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w relacjach.
Dec 22, 2021
19 - Jak rozwijać Asertywność?
2320
Drugi z serii odcinków poświęcony tej bardzo pożądanej umiejętności osobistej. W kontaktach społecznych często brakuje nam odwagi i siły, żeby dbać o swoje prawa, wyrażać swoją opinię, prosić o pomoc czy stawiać granice. Tym razem podpowiadam jak zacząć drogę z rozwojem asertywności, o co warto zapytać na początku, co można robić w różnych sytuacjach, żeby ułatwić sobie trenowanie tej nowej umiejętności. Na zakończenie jest też bardzo przyjemny i niedoceniany element asertywności- mówienie i przyjmowanie komplementów - dowiedz się jak to robić dobrze i wykorzystuje jak najczęściej :)
Odwiedź stronę odcinka na zapleczerozwojowe.pl i sprawdź jakie książki polecam do dalszej pracy nad doskonaleniem asertywności.  
Dec 15, 2021
18 - Asertywność - to nie to co myślisz...
1535
Kolejny z cykli poświęconych konkretnym umiejętnościom. W tym odcinku dowiesz się, jak obecnie definiuje się asertywność, w jakich sytuacjach można ją zaobserwować oraz jakie prawa jej dotyczą. Jest też bonus... słuchaj do końca odcinka :) 
Na stronie odcinka na zapleczerozwojowe.pl znajdziesz notatkę z odcinka i opisane pięć praw asertywności.
Już za tydzień w odcinku 19 podpowiem jak można asertywność rozwijać u siebie lub innych - ale najpierw warto asertywność dobrze zrozumieć... zapraszam do posłuchania. 
Dec 08, 2021
17 - Czego o rozwijaniu uczy nas Magda Gessler?
1523
Są takie programy, które mogę oglądać godzinami i zupełnie nie wiem czemu, ale Kuchenne rewolucje są jednym z nich :) Ostatnio czytałam też biografię Pani Magdy i teraz lubię ją jeszcze bardziej... ma ona oczywiście swoją specyfikę i budzi mieszane uczucia, nie wszyscy doceniają jej charyzmę i metody jakimi się posługuje, ale trzeba przyznać, że jest jedną z bardziej rozpoznawalnych osób, która wspiera innych w ich biznesie. Ratuje restauracje, które chcą być uratowane.  To trochę tak jak ja - rozwijam tych, którzy tego chcą - nie da się człowieka do niczego zmusić.
Na podstawie analizy programu oraz działań jakie w nim podejmuje Pani Magda, sformułowałam kilka wskazówek, jak można prowadzić skuteczny proces mentoringu, czy rozwijania innych.
Ciekawa jestem Twojej opinii na temat tego odcinka. Wejdź na zapleczerozwojowe.pl i wpisz komentarz na stronie 17 odcinka w zakładce Blog/Podcast.  
Dec 01, 2021
16 - Myślenie wizualne z Agatą Baj
2904
Kolejny wywiad w podcaście, tym razem moim gościem jest Agata Baj, która zajmuje się uczeniem innych tego jak mogą notować nielinearnie, z wykorzystaniem niewielkich piktogramów i symboli. Agata opowiada o tym, w czym myślenie wizualne może się przydać, szczególnie tym, którzy chcą rozwijać siebie lub innych, jak można się go nauczyć i gdzie szukać inspiracji. 
Na stronie odcinka na www.zapleczerozwojowe.pl znajdziesz linki wspomniane w odcinku i zobaczysz też moją pierwszą notatkę graficzną, którą wykonałam na szkoleniu. 
Nov 24, 2021
15 - Toksyczni ludzie - co nam robią
1466
To nietypowy odcinek, bardzo subiektywny i nieco osobisty, bo opowiadam w nim, jak ja podchodzę do tematu osób które nam szkodzą w życiu. Mogą to być trudni podwładni, toksyczni współpracownicy czy bliskie osoby, które są wampirami energetycznymi. Ten odcinek to apel o dbanie o siebie ale też innych np. w zespole. Opowiadam o tym jak rozpoznać w różnych sytuacjach, że ktoś jest dla nas toksyczny, czym skutkuje posiadanie takiej osoby w naszej okolicy oraz co można w takiej sytuacji zrobić.
Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania w poruszanej kwestii więc proszę o komentarze na stronie www.zapleczerozwojowe.pl w zakładce BLOG/Podcast pod tym odcinkiem.
Nov 17, 2021
14 - Jak zmieniać innych?
1106
Na pewno zdarza Ci się, że chcesz aby ktoś się zmienił, robił coś inaczej, inaczej się zachowywał, zmienił swoje nastawienie... Może to dotyczyć Twoich podwładnych jeśli jesteś szefem, współpracowników, samego szefa, albo osoby bliskiej- partnera, nastolatka czy rodzica. Czy to w ogóle możliwe, żeby zmienić kogoś? A jeśli tak, to na co mamy wpływ i co możemy zrobić.
O tym wszystkim opowiadam w najnowszym odcinku podcastu. W komentarzach na stronie www.zapleczerozwojowe.pl podziel się swoimi doświadczeniami ze zmienianiem innych, czy masz w tej dziedzinie sukcesy i jak zrealizowałeś tą niełatwą rolę wspierania kogoś w zmianie. 
Nov 10, 2021
13 - Jak czytać TONY książek?
845
To nie jest odcinek o szybkim czytaniu :) takiej umiejętności nie nabyłam, ale korzystam z pewnego systemu, który pomaga mi w tym, żeby treść wielu książek przerabiać na wiedzę z której korzystam. Te 6 kroków może Ci pomóc w tym, żeby łatwiej i szybciej przyswajać sobie główną merytorykę danej książki, nie koniecznie czytając ją od deski do deski. 
Nov 03, 2021
12 - Klocki LEGO i poważna zabawa
2021
LEGO® Serious Play®, bo tej metodzie poświęcony jest ten odcinek, to ciekawy sposób na to, żeby wspierać zespoły w dochodzeniu do ciekawych wniosków, planowania nietypowych działań, czy zgłębiania tematu jaki nurtuje. Takich osób jak ja, facylitatrów LSP jest w Polsce tylko kilkunastu i wykorzystując specjalnie stworzone do tej metody zestawy staramy się promować poważną zabawę klockami, którą doceniają już giganci biznesu na świcie. 
W odcinku opowiadam do czego służy ta metoda, co może być jej efektem, jakie przykładowe tematy mogą podlegać pracy przy użyciu klocków oraz jak przebiega taki warsztat i na co organizacyjnie należy się przygotować. 
Zapraszam do kontaktu w sprawie przygotowania warsztatów metodą LEGO® Serious Play®, a więcej o samej metodzie można przeczytać na  https://vene.com.pl/lego%C2%AE-serious-play%C2%AE


 
Oct 27, 2021
11 - Wspieranie innych w 3 prostych krokach
1961
Są takie momenty, że nie wiemy jak się zachować, bo ktoś nagle powiedział nam coś co jest dla niego przykre, co go smuci, martwi... dzieli się z nami czymś dla siebie trudnym. Mamy szereg takich zachowań w sobie,  rodzaje automatyzmów, które każą nam reagować w jakiś sposób, ale nie zawsze najlepszy... w tym odcinku podpowiadam, jak robić do dobrze, tak, żeby ta osoba poczuła się zaopiekowana i pomyślała, że jesteśmy dla niej dobrym wsparciem. Zaczynam jednak od tego jakich zachowań powinniśmy unikać i co nie służy tej drugiej osobie. Pewnie widzisz czasem takie reakcje u innych... no może nawet u siebie :) 
Oct 20, 2021
10 - Testy psychologiczne - nie wszystko złoto co się świeci
1487
Czy warto poświęcać czas na wykonywanie testów psychologicznych?... Czy one mówią o nas prawdę? ... Jak wykorzystać wyniki testu?  Jak zweryfikować czy dane narzędzie jest na prawdę testem, porządnym i wiarygodnym? Na te i kilka innych pytań odpowiadam w tym odcinku podcastu. 
Jestem psychologiem i czuję się odpowiedzialna za to, żeby narzędzia psychometryczne których używam były wiarygodne ale rynek oferuje nam tyle dobroci, że nie wiadomo na czym się skupić. Te kilka podpowiedzi jakie oferuję w odcinku pozwoli Ci zdecydować czy poświęcać czas na rozwiązanie kolejnego testu. 
Na stronie odcinka na zapleczerozwojowe.pl znajdziesz zdjęcia moich wyników testu Lumina Lerning - to taka ciekawostka ale też sposób na bliższe poznanie mnie - zapraszam na stronę i do komentowania Twoich doświadczeń z różnymi testami. 
Oct 13, 2021
09 - Coaching w asyście koni - gość Anna Zdzieszyńska
2542
Tym odcinkiem otwieram nowy rozdział w podcaście- rozmowy z gośćmi. Co jakiś czas zaproszę do podcastu ciekawą osobę, która opowie o jakiejś metodzie rozwojowej, lub pokaże jak rozwija innych - ku inspiracji i dla rozwoju rozwojowca. Niezależnie od tego, czy wspierasz w rozwoju innych, czy myślisz o własnym rozwoju- w tym odcinku dowiesz się jak dzięki asyście konia w procesie coachingowym można dojść do ciekawych, nowych  odkrywczych wniosków. 
Miałam okazję doświadczyć tych zajęć prowadzonych przez mojego gościa i przyznam, że sama jestem zauroczona... to był bardzo wartościowy czas i dał mi sporo do myślenia. Posłuchaj o tej nietypowej metodzie i skontaktuj się z Anią, żeby umówić się na bezpłatną konsultację, może się okazać, że spojrzysz na siebie lub innych zupełnie z innej perspektywy. 
Kontakt z Anią znajdziesz tu:
https://equusmind.com/
https://www.annazdzieszynska.pl/
https://www.facebook.com/Equus-Mind-rozw%C3%B3j-osobisty-z-ko%C5%84mi-768618673284533
https://www.linkedin.com/in/anna-zdzieszy%C5%84ska-91b63568/
Oct 06, 2021
08 - Planowanie i organizacja - metody, sposoby, ćwiczenia
2377
Jeśli zastanawiasz się jak odzyskać w ciągu dnia cenne minuty, w tym odcinku podaje kilkanaście różnych podpowiedzi. Sugeruję co można zrobić aby sprytnie planować zadania w ciągu dnia, oszczędzać czas na każdym zadaniu albo ograniczać jego marnotrawienie. Warto zrobić sobie z tych podpowiedzi check listę i próbować ich po kolei... ziarnko do ziarnka... i wyjdziemy z pracy o czasie :) 
Sep 29, 2021
07 - Zarządzanie sobą w czasie - zmiana podejścia
2194
Nie mamy czasu na coś, brakuje nam go, zastanawiamy się jak zmieścić więcej w dobie... a może to nie jest właściwe podejście? Warto zastanowić się nad tym jak postrzegamy czas i jego wartość. W tym odcinku proponuję dwa ciekawe ćwiczenia działające mocno na refleksję, które pomogą Ci przygotować zajęcia rozwojowe dla osoby która chce pracować nad zarządzaniem sobą w czasie. To ważny wstęp, bez niego trudno będzie dobrze podejść do planowania o organizacji a te będą tematem kolejnego odcinka już za tydzień. 
Sep 22, 2021
06 - Drabina kompetencji - jak uczymy się nowych rzeczy?
1029
W tym odcinku opowiadam o tym, jak przebiega proces nabywania biegłości w czymś. To ważne, żeby go znać, jeśli chcemy aby ktoś nauczył się poprawnie i nie musiał się później oduczać negatywnych nawyków, te najtrudniej wyplenić. Dowiesz się co robić na poszczególnych etapach i na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wdrażasz nowych pracowników, uczysz innych nowych umiejętności, chcesz, żeby kiedy działają w oparciu o nawyki robili to dobrze - musisz dopilnować tego procesu. 
Sep 14, 2021
05 - Samoocena jak ją rozwijać - ćwiczenia
1024
W tym odcinku opowiadam jak możesz mieć wpływ na czyjąś lub własną samoocenę, co możesz zrobić aby pracować nad jej rozwojem. Najpierw zajmiemy się jej mierzeniem, przede wszystkim subiektywnym, a później tym w jaki sposób można w prostych dwóch ćwiczeniach przejść proces refleksji nad sobą i zacząć pracę nad podnoszeniem poczucia własnej wartości. To droga i wymaga czasu, ale to co proponuję może być znakomitym wstępem do dalszej pracy.
Zapraszam też na stronę www.zapleczerozwojowe.pl gdzie w zakładce blog/podcast znajdziesz dokładniejszy opis odcinka i przytoczone ćwiczenia. 
Sep 07, 2021
04 - Samoocena - wszystko co musisz wiedzieć
1366
Mam niską samoocenę, mam kłopoty z poczuciem własnej wartości- do tych cennych wniosków czasem dochodzimy sami, czasem ktoś nam w tym pomaga. Zanim zaczniemy nad tym tematem pracować, a o tym już za tydzień w odcinku 05, to najpierw skupię się na tym, żeby wyjaśnić czym tak na prawdę jest samoocena, od czego zależy i jak poznać jej poziom. 
Aug 31, 2021
03 - Czym różni się rola coacha, mentora i trenera?
754
Być może czasem zastanawiasz się kogo poprosić o wsparcie, do kogo się udać po pomoc... to zależy od tego czego potrzebujesz, bo każda z tych ról zajmuje się innym rodzajem wsparcia. Być może też zastanawiasz się w którym kierunku iść z własnym rozwojem, może chcesz kiedyś być coachem albo trenerem- w tym odcinku dowiesz się, czym zajmuje się każdy z tych rozwojowców i czy można łączyć te role. 
Na deser jeszcze jedna rola - terapeuta - czym różni się od coacha i mentora... po tym odcinku, już nie będziesz mieć wątpliwości. 
Aug 24, 2021
02 - Proces rozwojowy - jak przebiega, jakie ma etapy
1012
W tym odcinku opowiadam o tym, jak ja widzę proces rozwojowy, jakie powinien minimalnie zawierać etapy i co może być ważnym bonusem na jego końcu. Dowiesz się na co warto zwrócić uwagę planując rozwój, czego warto przypilnować a czego nie pominąć. Poukłada Ci się w głowie co możesz zaproponować jako tryb pracy osobie, którą chcesz zaprosić do rozwoju. Wiesz już z kim chcesz pracować? 
Aug 17, 2021
01 - Czym są kompetencje zawodowe?
1066
W tym odcinku opowiadam o tym czym są kompetencje zawodowe, jaka jest ich definicja, z czego się składają oraz jak można je badać, oceniać, szacować. Kompetencje to podstawa procesu rozwojowego, więc jeśli wspierasz innych w ich rozwoju, warto wiedzieć jak możesz to robić. 
Aug 12, 2021
00 - Odcinek inauguracyjny
644
Jeszcze z lekką nieśmiałością, ale z dużymi nadziejami, oddaję w Twoje uszy pierwszy odcinek podcastu Zaplecze rozwojowe. Opowiadam w nim czemu nagrywam podcast, dla kogo i czego można się spodziewać w kolejnych odcinkach.
W wolnej chwili wduś przycisk Subskrybuj :) - będzie mi bardzo miło.

W odcinku wspominam, że prowadzę firmę szkoleniową, możesz więcej o niej poczytać na stronie https://vene.com.pl/
Zapraszam też na stronę wspomnianej Akademii Twórczego Trenera https://www.akademiatworczegotrenera.pl/
oraz na stronę, na której możesz śledzić opisy poszczególnych odcinków podcastu oraz nabyć materiały szkoleniowe https://zapleczerozwojowe.pl/

Znajdziesz mnie też w mediach społecznościowych, jestem aktywna na Linked In oraz Facebooku - tymi kanałami najszybciej się ze mną skontaktujesz. 
Aug 12, 2021